Rəsmi məlumat 01 İyun 2021
Ölkə ərazisində terror-təxribat və digər cinayət əməlləri törədən erməni silahlı dəstələrinin üzvlərinin cinayət işi üzrə ibtidai istintaq yekunlaşmışdır
10 noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanatla atəşkəsin elan olunmasından sonra Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qanunsuz olaraq gizli yollarla keçib Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin şimal-qərb hissəsində meşəlik ərazidə mövqe tutaraq hərbi qulluqçularımıza və mülki şəxslərə qarşı terror-təxribat və digər cinayət əməlləri törədən erməni silahlı dəstələrinin Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən 13 dekabr 2020-ci il tarixdə keçirilmiş anti-terror əməliyyatı nəticəsində tərksilah edilmiş üzvləri barəsində DTX-nin  İstintaq Baş idarəsində başlanmış cinayət işi üzrə ibtidai istintaq yekunlaşmışdır.
Aparılmış istintaqla müəyyən edilmişdir ki, Ermənistan Respublikasının vətəndaşlarından ibarət bir qrup şəxs qanunsuz şəkildə odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə edərək qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələr yaratmışlar. Həmin birləşmələrin üzvləri 26-27 noyabr 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq mütəşəkkil dəstə halında keçməklə Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin şimal-qərb hissəsində meşəlik və digər ərazilərində döyüş mövqeləri tutaraq 13 dekabr 2020-ci il tarixədək olan müddət ərzində ölkə ərazisində yerləşən müəssisə, idarə, təşkilatlara, habelə ayrı-ayrı şəxslərə silahlı basqınlar etmiş, ictimai təhlükəsizliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq, Azərbaycan Respublikasının dövlət hakimiyyət orqanları və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmək məqsədilə insanların həlak olması, onların sağlamlığına zərər vurulması, əhəmiyyətli əmlak ziyanının vurulması və başqa ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi təhlükəsi yaradan partlayış, yanğın və digər terror əməlləri törətmişlər.
Sadalanan faktlarla bağlı qanunsuz silahlı birləşmənin üzvləri Avakyan Qraç Arzumanoviç, Serobyan Geğam Samveloviç və digərlərinin, ümumilikdə 14 təqsirləndirilən şəxsin Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214.2.1, 214.2.3-cü (terrorçuluq, qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs, mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən odlu silahdan və silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə törədildikdə), 228.3-cü (mütəşəkkil dəstə tərəfindən qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, saxlama, daşıma və gəzdirmə), 279.2-ci (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların tərkibində müəssisələrə, idarələrə, təşkilatlara və ya ayrı-ayrı şəxslərə basqın etmə) və 318.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs və ya mütəşəkkil dəstə tərəfindən Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham olunmalarına dair cinayət işinin istintaqı yekunlaşdırılaraq Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorunun müavini tərəfindən təsdiq edilmiş ittiham aktı ilə birlikdə baxılması üçün məhkəməyə göndərilmişdir.
Yuxarıda qeyd olunmuş silahlı birləşmənin üzvləri olan digər təqsirləndirilən şəxslər barəsində müvafiq cinayət işləri üzrə ibtidai istintaq yekunlaşdırılaraq iş materialları ilə tanışetmə həyata keçirilir.

Official 01 June 2021
The preliminary investigation into the criminal case against members of the Armenian armed groups who have committed acts of terrorism, sabotage and other criminal acts on the territory of the Republic of Azerbaijan has been completed
The members of the Armenian armed groups, who illegally crossed the territory of the Republic of Azerbaijan and took up positions in the forest area in the north-western part of Hadrut settlement, Khojavend district, and committed acts of terrorism, sabotage and other criminal acts against Azerbaijani civilians and servicemen following the declaration of a ceasefire with a trilateral statement signed between Azerbaijan, Russia and Armenia on November 10, 2020, were disarmed as a result of the counter-terrorist operation carried out by the State Security Service on 13 December 2020. The preliminary investigation into the criminal proceeding against these members launched by the Main Investigation Department of the State Security Service has been completed.
The investigation revealed that a group of citizens of the Republic of Armenia illegally obtained firearms, their components, ammunition, explosives and devices, and created illegal armed formations. On November 26-27, 2020, members of these groups illegally crossed the state border of the Republic of Azerbaijan in an organized form, took up combat positions in the forest area and other territories in the north-western part of Hadrut settlement, Khojavend district, and until December 13, 2020, carried out armed attacks on enterprises, offices, organizations, as well as on individuals across the country, and committed explosions, fires and other terrorist acts in order to disrupt public safety, create panic among the population, and influence the decision-making process of the state authorities of the Republic of Azerbaijan and international organizations.
The investigation of the criminal case against members of the illegal armed group Avakyan Grach Arzumanovich, Serobyan Gegham Samvelovich and others, a total of 14 accused persons, charged under Articles 214.2.1, 214.2.3 (terrorism committed by a group of persons by prior conspiracy, an organized group or a criminal association (criminal organization) with the use of firearms and objects used as weapons), 228.3 (illegal acquisition, transfer, storage, transportation and carrying of weapons, their components, ammunition, explosives and devices by an organized group), 279.2 (armed attacks on enterprises, offices, organizations or individuals as part of armed formations or groups not provided by law) and 318.2 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan by a group of persons by prior conspiracy or an organized group) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, has been completed and sent to court for consideration together with the indictment approved by the Deputy Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan.
Preliminary investigation on the relevant criminal cases against other accused members of the above-mentioned armed group has been completed and at present, familiarization with the case materials is being carried out.