Rəsmi məlumatlar 08 Sentyabr 2021
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində xarici dövlətin ərazisində qanunsuz silahlı birləşmənin tərkibində iştirak edən şəxslər saxlanılaraq məsuliyyətə cəlb olunmuşlar.
İstintaqla Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1980-ci il təvəllüdlü Cumayev Mənsur Məmmədəli oğlunun və 1971-ci il təvəllüdlü Cahangirov Nəsir Qaçay oğlunun ölkə hüdudlarından kənarda, getdikləri dövlətin və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmənin fəaliyyətində iştirak etdikləri müəyyən edilmişdir.
Aparılmış araşdırmalara əsasən məlum olmuşdur ki, Mənsur Cumayev və Nəsir Cahangirov qanunsuz silahlı birləşməyə qoşulmaq məqsədilə 2011-ci ildə ölkəni tərk edərək qeyri-leqal yolla xarici dövlətin ərazisinə keçməklə orada fəaliyyət göstərən “Səlahəddin” dini ləqəbli şəxsin rəhbərlik etdiyi cinayətkar birliyə daxil olmuş və həmin silahlı qruplaşmanın tərkibində döyüş təlimlərində və əməliyyatlarında iştirak etmişlər.
Faktla bağlı Mənsur Cumayev və Nəsir Cahangirov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunmuş və barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Adları qeyd olunan şəxslər istintaq zamanı törətdikləri cinayət əməlini etiraf etmiş və səmimi peşmançılıq hissi keçirdiklərini bildirmişlər.

Официальная информация 08 Сентябрь 2021
В результате проведенных Службой государственной безопасности оперативно-следственных мероприятий были задержаны и привлечены к ответственности лица, участвовавшие в составе незаконного вооруженного формирования на территории иностранного государства.
Следствием установлено, что граждане Азербайджанской Республики − Джумаев Мансур Мамедали оглу, 1980 года рождения, и Джахангиров Насир Гачай оглу, 1971 года рождения, участвовали за пределами страны в деятельности вооруженного формирования, не предусмотренного законодательством Азербайджанской Республики и государства пребывания.
На основании проведенного расследования стало известно, что Мансур Джумаев и Насир Джахангиров, уехав из Азербайджана в 2011 году с целью присоединения к незаконному вооруженному формированию и нелегально перейдя на территорию иностранного государства, вступили в действующее там преступное сообщество, возглавляемое лицом по религиозному прозвищу «Салахаддин», в составе которого участвовали в боевых учениях и операциях.
В связи с фактом Мансур Джумаев и Насир Джахангиров были привлечены к ответственности в качестве обвиняемых по статье 12.1, 279.1 (участие в деятельности вооруженных формирований за пределами Азербайджанской Республики, не предусмотренных законодательством) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, в отношении них решением суда избрана мера пресечения в виде ареста.
В ходе следствия упомянутые лица признали совершенное ими преступное деяние и выразили искреннее сожаление.