Rəsmi məlumatlar 08 Sentyabr 2021
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində xarici dövlətin ərazisində qanunsuz silahlı birləşmənin tərkibində iştirak edən şəxslər saxlanılaraq məsuliyyətə cəlb olunmuşlar.
İstintaqla Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları - 1980-ci il təvəllüdlü Cumayev Mənsur Məmmədəli oğlunun və 1971-ci il təvəllüdlü Cahangirov Nəsir Qaçay oğlunun ölkə hüdudlarından kənarda, getdikləri dövlətin və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmənin fəaliyyətində iştirak etdikləri müəyyən edilmişdir.
Aparılmış araşdırmalara əsasən məlum olmuşdur ki, Mənsur Cumayev və Nəsir Cahangirov qanunsuz silahlı birləşməyə qoşulmaq məqsədilə 2011-ci ildə ölkəni tərk edərək qeyri-leqal yolla xarici dövlətin ərazisinə keçməklə orada fəaliyyət göstərən “Səlahəddin” dini ləqəbli şəxsin rəhbərlik etdiyi cinayətkar birliyə daxil olmuş və həmin silahlı qruplaşmanın tərkibində döyüş təlimlərində və əməliyyatlarında iştirak etmişlər.
Faktla bağlı Mənsur Cumayev və Nəsir Cahangirov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunmuş və barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Adları qeyd olunan şəxslər istintaq zamanı törətdikləri cinayət əməlini etiraf etmiş və səmimi peşmançılıq hissi keçirdiklərini bildirmişlər.

Official 08 September 2021
As a result of operative-investigative measures carried out by the State Security Service, persons involved in an illegal armed group in the territory of a foreign state were detained and brought to justice.
Based on the investigation undertaken, it was revealed that the citizens of the Republic of Azerbaijan - Jumayev Mansur Mammadali, born in 1980, and Jahangirov Nasir Gachay, born in 1971, participated in the activities of the illegal armed group outside the country.
The investigation established that Mansur Jumayev and Nasir Jahangirov left the country in 2011 to join an illegal armed group and entered a criminal group led by a person nicknamed "Saladin" and took part in combat training and operations as part of the armed group.
Mansur Jumayev and Nasir Jahangirov have been charged under Articles 12.1, 279.1 (participation in the activities of illegal armed groups outside the Republic of Azerbaijan) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and remanded in custody by a court decision.
The named persons confessed to the crime during the investigation and expressed their sincere remorse.