Rəsmi məlumatlar 29 Sentyabr 2021
Məlum olduğu kimi, 27 sentyabr 2021-ci il tarixdə Vətən müharibəsi zamanı həlak olmuş vətəndaşlarımızın ruhuna ehtiram əlaməti olaraq respublikamızın şəhər və rayonlarında anım tədbirləri keçirilmişdir. Tədbirlərdə xalqımızın haqq savaşında canlarından keçmiş Vətən övladlarının əziz xatirəsi yad olunmuş, məzarları ziyarət edilmişdir.
Bir sıra hallarda bəzi şəxslərin Vətən müharibəsi şəhidlərinin anım mərasimlərindən məqsədyönlü şəkildə, radikal dini-ideoloji ayrı-seçkilik təbliğatı niyyəti ilə istifadə etməklə müxtəlif dövlətlərə qarşı dini, irqi zəmində düşmənçilik çağırışları edib tədbirlərin keçirildiyi yerlərdən videoçəkilişlər apararaq yaymaları, cəmiyyətin və dövlətin mənafelərinə ziyan vuran hərəkətlərə yol vermələri təsbit olunmuşdur.
Qeyd olunan şəxslər Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə dəvət olunaraq qanunazidd davranışlarının qarşısı alınmış, dini, irqi və ya digər mənsubiyyətindən asılı olaraq nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn çağırışlarının Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə müəyyən edilən qaydada məsuliyyətə səbəb olduğu barədə xəbərdar edilmişlər.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına, cəmiyyətin və dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə və təhlükəsizlik maraqlarına zidd davranışların qarşısı bundan sonra da qətiyyətlə alınacaqdır.

Official 29 September 2021
As it is known, on September 27, 2021, commemorative events were held in the cities and regions of the republic as a sign of respect for the souls of our citizens who died during the Patriotic War. During the events, the memory of the sons of the Motherland was commemorated, and their graves were visited.
It was revealed that in some cases, some individuals purposefully used the ceremonies of remembrance of the martyrs of the Great Patriotic War, with the intention of propagating radical religious and ideological discrimination, made religious and racially hostile calls against different countries and disseminated videos from the venues as well as committed actions that harmed the interests of society and the state.
The above-mentioned persons were invited to the State Security Service and their illegal behavior was prevented. They were also notified that calls for incitement to hatred and enmity on the basis of religion, race or other affiliation caused liability in accordance with the laws of the Republic of Azerbaijan.
We firmly state that actions contrary to the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the legally protected interests and security interests of society and the state will be resolutely prevented in the future.