Rəsmi məlumatlar 29 Sentyabr 2021
Məlum olduğu kimi, 27 sentyabr 2021-ci il tarixdə Vətən müharibəsi zamanı həlak olmuş vətəndaşlarımızın ruhuna ehtiram əlaməti olaraq respublikamızın şəhər və rayonlarında anım tədbirləri keçirilmişdir. Tədbirlərdə xalqımızın haqq savaşında canlarından keçmiş Vətən övladlarının əziz xatirəsi yad olunmuş, məzarları ziyarət edilmişdir.
Bir sıra hallarda bəzi şəxslərin Vətən müharibəsi şəhidlərinin anım mərasimlərindən məqsədyönlü şəkildə, radikal dini-ideoloji ayrı-seçkilik təbliğatı niyyəti ilə istifadə etməklə müxtəlif dövlətlərə qarşı dini, irqi zəmində düşmənçilik çağırışları edib tədbirlərin keçirildiyi yerlərdən videoçəkilişlər apararaq yaymaları, cəmiyyətin və dövlətin mənafelərinə ziyan vuran hərəkətlərə yol vermələri təsbit olunmuşdur.
Qeyd olunan şəxslər Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə dəvət olunaraq qanunazidd davranışlarının qarşısı alınmış, dini, irqi və ya digər mənsubiyyətindən asılı olaraq nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn çağırışlarının Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə müəyyən edilən qaydada məsuliyyətə səbəb olduğu barədə xəbərdar edilmişlər.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına, cəmiyyətin və dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə və təhlükəsizlik maraqlarına zidd davranışların qarşısı bundan sonra da qətiyyətlə alınacaqdır.

Официальная информация 29 Сентябрь 2021
Как известно, 27 сентября 2021 года в городах и районах республики прошли памятные мероприятия в знак уважения наших граждан, погибших во время Отечественной войны. На мероприятиях почтили дорогую память и посетили могилы сынов Отечества, пожертвовавших своей жизнью в народной войне за  справедливость.
В некоторых случаях, отдельные лица, используя церемонии поминовения шехидов Отечественной войны целенаправленно пропагандируя радикальную религиозно-идеологическую дискриминацию, призывали к религиозно-расовой вражде против различных государств, фиксируя и распространяя видеосъемки с мест проведения памятных мероприятий, нанося этими действиями ущерб интересам общества и государства.
Указанные лица были вызваны в Службу государственной безопасности и  тем самым были предотвращены их противоправные действия. Одновременно  они были предупреждены об ответственности в установленном законодательством Азербайджанской Республики порядке  за призывы к разжиганию ненависти и вражды, в зависимости от их религиозной, расовой или иной принадлежности.
Сообщаем, что действия, противоречащие Конституции Азербайджанской Республики, охраняемым законом интересам и безопасности общества и государства и впредь будут решительно пресекаться.