Rəsmi məlumatlar 02 Oktyabr 2021
Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik maraqlarına yönələn təhdidlərin, xarici xüsusi xidmət orqanlarının kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətinin vaxtında aşkar edilməsi və qarşısının alınması istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən kompleks tədbirlər davam etdirilir.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı 1970-ci il təvəllüdlü Zəkiyev Aydın Zəki oğlunun Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi toxunulmazlığı, dövlət təhlükəsizliyi və müdafiə qabiliyyətinin zərərinə casusluq edərək Ermənistan xüsusi xidmət orqanı nümayəndələrinə Azərbaycana qarşı düşmənçilik fəaliyyəti aparmaqda kömək göstərməklə dövlətə xəyanət etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Həmçinin onun digər şəxslərin həmin xüsusi xidmət orqanı ilə məxfi əməkdaşlığa cəlb edilməsində vasitəçilik etməsi barədə tapşırıq aldığı təsbit olunaraq saxlanılmaqla cinayətkar əməllərinin qarşısı alınmışdır.
İstintaq zamanı məlum olmuşdur ki, Aydın Zəkiyev Ermənistan xüsusi xidmət orqanı nümayəndələri ilə məxfi əməkdaşlığa razılıq verdikdən sonra qarşılıqlı sövdələşməyə uyğun olaraq üçüncü dövlətin ərazisində olan şəxslər vasitəsilə ötürülən tapşırıqları yerinə yetirməklə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrində şəxsi heyətin komplektləşdirilməsinin xüsusi halları ilə bağlı əldə etdiyi məlumatları düşmən tərəfə ötürmüş, ölkədə etnik zəmində qarşıdurma yaratmağa hesablanmış və əvvəlcədən məqsədyönlü şəkildə hazırlanaraq xüsusi mətnlər şəklində göndərilən həqiqəti əks etdirməyən məlumatların yayılmasını təşkil etməkdə Ermənistan xüsusi xidmət orqanına kömək etmişdir.
Aydın Zəkiyev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət) maddəsi və digər cinayət faktlarına görə məsuliyyətə cəlb edilərək məhkəmənin qərarı ilə həbs edilmişdir.
Hazırda qeyd olunan cinayət əməllərinə dair cinayət işi üzrə istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.

Official 02 October 2021
The State Security Service continues to take comprehensive measures to expose and prevent the threats and intelligence-disruptive activities of foreign special services aimed at the national security interests of the Republic of Azerbaijan in a timely manner.
As a result of operative-investigative measures, the substantial suspicions were established on the Azerbaijani citizen Zakiyev Aydin Zaki oglu’s treason, born in 1970, who spied for Armenia to the detriment of the sovereignty, territorial integrity, state security and defense capabilities of the Republic of Azerbaijan by collaborating with the representatives of the Armenian special services to conduct hostile activities against Azerbaijan.
It was also established that he had been instructed to recruit people for covert collaboration with the Armenian special services, thereby, his criminal activities were prevented by detention.
The investigation established that, having agreed to clandestine collaboration with the Armenian special services, Aydin Zakiyev, in compliance with the mutual agreement, leaked the obtained information on special cases of personnel recruitment in the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan to the enemy through the people living in the third countries. He assisted the Armenian special services in arranging the dissemination of untrue information transmitted in the form of special texts intended to provoke ethnic conflict in the country.
Aydin Zakiyev was arrested by a court decision on charges under Article 274 (High treason) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and for other criminal facts.