Rəsmi məlumatlar 02 Oktyabr 2021
Azərbaycan Respublikasının milli təhlükəsizlik maraqlarına yönələn təhdidlərin, xarici xüsusi xidmət orqanlarının kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətinin vaxtında aşkar edilməsi və qarşısının alınması istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən kompleks tədbirlər davam etdirilir.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı 1970-ci il təvəllüdlü Zəkiyev Aydın Zəki oğlunun Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi toxunulmazlığı, dövlət təhlükəsizliyi və müdafiə qabiliyyətinin zərərinə casusluq edərək Ermənistan xüsusi xidmət orqanı nümayəndələrinə Azərbaycana qarşı düşmənçilik fəaliyyəti aparmaqda kömək göstərməklə dövlətə xəyanət etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Həmçinin onun digər şəxslərin həmin xüsusi xidmət orqanı ilə məxfi əməkdaşlığa cəlb edilməsində vasitəçilik etməsi barədə tapşırıq aldığı təsbit olunaraq saxlanılmaqla cinayətkar əməllərinin qarşısı alınmışdır.
İstintaq zamanı məlum olmuşdur ki, Aydın Zəkiyev Ermənistan xüsusi xidmət orqanı nümayəndələri ilə məxfi əməkdaşlığa razılıq verdikdən sonra qarşılıqlı sövdələşməyə uyğun olaraq üçüncü dövlətin ərazisində olan şəxslər vasitəsilə ötürülən tapşırıqları yerinə yetirməklə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrində şəxsi heyətin komplektləşdirilməsinin xüsusi halları ilə bağlı əldə etdiyi məlumatları düşmən tərəfə ötürmüş, ölkədə etnik zəmində qarşıdurma yaratmağa hesablanmış və əvvəlcədən məqsədyönlü şəkildə hazırlanaraq xüsusi mətnlər şəklində göndərilən həqiqəti əks etdirməyən məlumatların yayılmasını təşkil etməkdə Ermənistan xüsusi xidmət orqanına kömək etmişdir.
Aydın Zəkiyev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət) maddəsi və digər cinayət faktlarına görə məsuliyyətə cəlb edilərək məhkəmənin qərarı ilə həbs edilmişdir.
Hazırda qeyd olunan cinayət əməllərinə dair cinayət işi üzrə istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.

Официальная информация 02 Октябрь 2021
Службой Государственной Безопасности продолжается комплекс мер по своевременному выявлению и предупреждению разведывательно-подрывной деятельности иностранных спецслужб, направленных на подрыв национальной безопасности Азербайджанской Республики.
В результате проведенных оперативно-следственных мероприятий были получены данные, дающие основание подозревать в государственной измене гражданина Азербайджанской Республики Закиева Айдына Заки оглы 1970 года рождения, который оказывая помощь представителям спецслужбы Армении в проведении враждебной деятельности против Азербайджана, нанес урон суверенитету, территориальной целостности, государственной безопасности и обороноспособности Азербайджанской Республики.
Также были получены достоверные данные о его посреднической деятельности в привлечении к секретному сотрудничеству с указанной спецслужбой. Путем задержания данная враждебная деятельность была пресечена.
В ходе следствия было установлено, что Айдын Закиев после дачи согласия на секретное сотрудничество со спецслужбой Армении, согласно обоюдной договоренности, выполняя задания, полученные через лиц находящихся на территории третьих стран, передавая вражеской стороне информацию о спецкомплектовании личного состава Вооруженных Сил Азербайджанской Республики, а также распространяя заранее подготовленные тексты не соответствующие действительности, направленные на разжигание розни на этнической почве, тем самым оказывая помощь спецслужбе Армении.
Айдын Закиев был привлечен к уголовной ответственности по статье 274 (государственная измена) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, а также по другим уголовным фактам и решением суда был арестован.
В настоящее время по уголовному делу в отношении указанных преступных деяний продолжаются оперативно-следственные мероприятия.