Rəsmi məlumatlar 23 Dekabr 2021
2021-ci il ərzində Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının intim videogörüntüləri ilə şantaj edilmələri, belə videomaterialların müxtəlif sosial şəbəkələr vasitəsilə yayılmasının təşkil edilməsi barədə daxil olmuş məlumatlar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən araşdırılmışdır.
Faktlarla bağlı DTX-nin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 182.3.1, 182.3.2 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən zərərçəkmiş şəxslər və onların yaxın qohumları haqqında rüsvayedici məlumatlar yayma hədəsi ilə külli miqdarda pul vəsaitlərinin tələb edilməsi), 272.2.1 və 272.2.2-ci (texniki vasitələrdən istifadə etməklə kompüter məlumatlarının təkrar ələ keçirilməsi) maddələri ilə başlanılmış cinayət işi üzrə istintaq qrupu yaradılmış, kompleks istintaq-əməliyyat və əməliyyat-texniki tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Müəyyən edilmişdir ki, mütəşəkkil dəstə üzvləri “Facebook” sosial şəbəkəsində yaratdıqları saxta hesablar vasitəsilə müxtəlif Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına məxsus hesablara videogörüntülü zənglər edərək intim xarakterli davranışlara sövq etməyə yönələn hərəkətlər etmiş, texniki vasitələrdən istifadə edilməklə xüsusi proqram təminatları ilə zəng edən və zəng qəbul edən tərəflərin qarşılıqlı əks olunduğu ekran pəncərəsinin videoçəkilişini həyata keçirmiş, “Facebook Messenger” və “WhatsApp” tətbiqləri vasitəsilə həmin vətəndaşlarla əlaqə yaradıb onların və yaxın qohumlarının barəsində rüsvayedici materialları nümayiş etdirib yayma hədəsi ilə külli miqdarda pul vəsaitləri tələb edərək beynəlxalq pul köçürmə sistemləri vasitəsilə çoxsaylı hesablara göndərilməsini təmin etmişlər.
Genişmiqyaslı araşdırma tədbirləri ilə ölkə hüdudlarından kənarda olan cinayətkar şəbəkə üzvlərinin istifadəsində olan cihazların internet şəbəkəsinə qoşulduğu İP-ünvanları və digər abunəçi məlumatları əldə edilmiş, kibercinayətkarlığa dair beynəlxalq konvensiyaların müddəalarına istinadən həmin İP-ünvanları üzrə məlumatların müvafiq dövlətlərin aidiyyəti strukturları vasitəsilə təxirəsalınmaz mühafizəsi təmin edilmiş, cinayətkar şəbəkəyə daxil olan 32 nəfərin şəxsiyyəti təsbit edilərək texniki izlər və pul köçürmələri əsasında davam edən cinayət əməllərindən 200 nəfərdən artıq Azərbaycan Respublikası vətəndaşının zərər çəkdiyi məlum olmuşdur.
Cinayət işi üzrə beynəlxalq hüquqi yardım prosedurları çərçivəsində cinayət əməllərinin təşkilatçılarının Bolqarıstan Respublikasında məskunlaşdığı müəyyən edilərək Bolqarıstan Respublikasının hüquq mühafizə orqanları ilə birgə həmin ölkənin Silistra əyalətində yerləşən ünvanlarda axtarış, dindirmə və digər intensiv istintaq hərəkətləri keçirilmişdir. Cinayət əməllərinin təşkilatçıları, icraçıları və vasitəçiləri cinayət başında ifşa edilmiş, Azərbaycan və digər xarici ölkə vətəndaşlarının şantaj edildiyinə dəlalət edən videomateriallar, səsli mesajlar və yazışmaların olduğu çoxsaylı kompüter, mobil telefon və texniki avadanlıqlar götürülməklə DTX-də aparılan cinayət işi materiallarına əlavə edilmiş, çoxsaylı sosial şəbəkə hesablarındakı videomateriallara kənardan daxilolma imkanları məhdudlaşdırılmaqla davam edən cinayət əməllərinin qarşısı alınmışdır.
Cinayət əməlləri ifşa edilmiş xarici ölkə vətəndaşları Gyurdzhan Stoyanov, Tezdzhan Stoyanov, Sevinch Niyazi və digərləri təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməklə, barələrində məhkəmə qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir. Hazırda beynəlxalq hüquqi prosedur tədbirlər yerinə yetirilməkdədir.

Official 23 December 2021
The State Security Service (SSS) has investigated the information about the blackmail of nationals of the Republic of Azerbaijan with intimate videos and the organization of the distribution of such videos through various social networks during 2021.
An investigation group has been set up in the Main Investigation Department of the State Security Service to investigate the criminal case under Article 182.3.1  , 182.3.2 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (extortion of large sums of money by an organized group with the threat of disseminating defamatory information about victims and their close relatives), 272.2.1 and 272.2.2 (recapture of computer data using technical means), complex investigative-operational and operational-technical measures were carried out.
It was established that the members of the organized group made video calls to various accounts of nationals of the Republic of Azerbaijan through fake accounts created on Facebook, incited intimate behavior, using special software to call and interact with the users. They recorded the screen window and later contacted the citizens via Facebook Messenger and WhatsApp, displayed disgraceful material about them and their close relatives, and demanded that large sums of money be sent to multiple accounts through international money transfer systems under the threat of distribution.
Large-scale investigative measures were taken to obtain IP addresses and other subscriber information of the devices used by members of criminal networks to connect to internet from abroad. The identities of 32 people included in the network were identified and more than 200 citizens of the Republic of Azerbaijan were harmed as a result of ongoing criminal acts on the basis of technical traces and money transfers.
As a part of international legal assistance procedures in the criminal case, the organizers of the criminal acts were identified as residing in the Republic of Bulgaria, and together with the law enforcement agencies of the Republic of Bulgaria, search, interrogation and other intensive investigative actions were conducted at Silistra province. Organizers, perpetrators and mediators of criminal acts were exposed at the committing a crime, numerous computers, mobile phones and technical equipment containing video materials, voice messages and correspondence indicating the blackmail of Azerbaijani and other foreign citizens were confiscated and attached to the criminal case file. Ongoing criminal activities were prevented by restricting access to video materials on network accounts.
Foreign nationals Gyurdzhan Stoyanov, Tezdzhan Stoyanov, Sevinch Niyazi and others, whose criminal acts were exposed, were brought to justice as the accused and were arrested. International legal procedures are currently being conducted.