Rəsmi məlumatlar 23 Dekabr 2021
2021-ci il ərzində Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının intim videogörüntüləri ilə şantaj edilmələri, belə videomaterialların müxtəlif sosial şəbəkələr vasitəsilə yayılmasının təşkil edilməsi barədə daxil olmuş məlumatlar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən araşdırılmışdır.
Faktlarla bağlı DTX-nin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 182.3.1, 182.3.2 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən zərərçəkmiş şəxslər və onların yaxın qohumları haqqında rüsvayedici məlumatlar yayma hədəsi ilə külli miqdarda pul vəsaitlərinin tələb edilməsi), 272.2.1 və 272.2.2-ci (texniki vasitələrdən istifadə etməklə kompüter məlumatlarının təkrar ələ keçirilməsi) maddələri ilə başlanılmış cinayət işi üzrə istintaq qrupu yaradılmış, kompleks istintaq-əməliyyat və əməliyyat-texniki tədbirləri həyata keçirilmişdir.
Müəyyən edilmişdir ki, mütəşəkkil dəstə üzvləri “Facebook” sosial şəbəkəsində yaratdıqları saxta hesablar vasitəsilə müxtəlif Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına məxsus hesablara videogörüntülü zənglər edərək intim xarakterli davranışlara sövq etməyə yönələn hərəkətlər etmiş, texniki vasitələrdən istifadə edilməklə xüsusi proqram təminatları ilə zəng edən və zəng qəbul edən tərəflərin qarşılıqlı əks olunduğu ekran pəncərəsinin videoçəkilişini həyata keçirmiş, “Facebook Messenger” və “WhatsApp” tətbiqləri vasitəsilə həmin vətəndaşlarla əlaqə yaradıb onların və yaxın qohumlarının barəsində rüsvayedici materialları nümayiş etdirib yayma hədəsi ilə külli miqdarda pul vəsaitləri tələb edərək beynəlxalq pul köçürmə sistemləri vasitəsilə çoxsaylı hesablara göndərilməsini təmin etmişlər.
Genişmiqyaslı araşdırma tədbirləri ilə ölkə hüdudlarından kənarda olan cinayətkar şəbəkə üzvlərinin istifadəsində olan cihazların internet şəbəkəsinə qoşulduğu İP-ünvanları və digər abunəçi məlumatları əldə edilmiş, kibercinayətkarlığa dair beynəlxalq konvensiyaların müddəalarına istinadən həmin İP-ünvanları üzrə məlumatların müvafiq dövlətlərin aidiyyəti strukturları vasitəsilə təxirəsalınmaz mühafizəsi təmin edilmiş, cinayətkar şəbəkəyə daxil olan 32 nəfərin şəxsiyyəti təsbit edilərək texniki izlər və pul köçürmələri əsasında davam edən cinayət əməllərindən 200 nəfərdən artıq Azərbaycan Respublikası vətəndaşının zərər çəkdiyi məlum olmuşdur.
Cinayət işi üzrə beynəlxalq hüquqi yardım prosedurları çərçivəsində cinayət əməllərinin təşkilatçılarının Bolqarıstan Respublikasında məskunlaşdığı müəyyən edilərək Bolqarıstan Respublikasının hüquq mühafizə orqanları ilə birgə həmin ölkənin Silistra əyalətində yerləşən ünvanlarda axtarış, dindirmə və digər intensiv istintaq hərəkətləri keçirilmişdir. Cinayət əməllərinin təşkilatçıları, icraçıları və vasitəçiləri cinayət başında ifşa edilmiş, Azərbaycan və digər xarici ölkə vətəndaşlarının şantaj edildiyinə dəlalət edən videomateriallar, səsli mesajlar və yazışmaların olduğu çoxsaylı kompüter, mobil telefon və texniki avadanlıqlar götürülməklə DTX-də aparılan cinayət işi materiallarına əlavə edilmiş, çoxsaylı sosial şəbəkə hesablarındakı videomateriallara kənardan daxilolma imkanları məhdudlaşdırılmaqla davam edən cinayət əməllərinin qarşısı alınmışdır.
Cinayət əməlləri ifşa edilmiş xarici ölkə vətəndaşları Gyurdzhan Stoyanov, Tezdzhan Stoyanov, Sevinch Niyazi və digərləri təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməklə, barələrində məhkəmə qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir. Hazırda beynəlxalq hüquqi prosedur tədbirlər yerinə yetirilməkdədir.

Официальная информация 23 Декабрь 2021
В течение 2021 года Службой государственной безопасностью (СГБ) были расследованы поступавшие информации о шантаже граждан страны интимными видеокадрами и об организации распространения посредством различных социальных сетей таких видеоматериалов.
По фактам в Главном следственном управлении СГБ было возбуждено уголовное дело по статьям 182.3.1, 182.3.2 («Требование крупной суммы денег с угрозой распространения информации, позорящей пострадавших и их близких родственников, со стороны организованной группы»), 272.2.1 и 272.2.2 («Повторное получение компьютерных данных с использованием технических средств») Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. Была создана следственная группа, осуществлены комплексные следственно-оперативные и оперативно-технические мероприятия.
Было установлено, что члены организованной группы посредством созданных ими фейковых аккаунтов в «Facebook», совершая видеозвонки на аккаунты различных граждан Азербайджанской Республики, совершали действия, побуждавшие их к поведению интимного характера, и при использовании технических средств и специальных программных обеспечений осуществляли видеозапись экрана, в котором взаимно отражались как звонивший, так и принимавший звонок. Затем связываясь с этими гражданами посредством приложений «Facebook Messenger» и «WhatsApp», требовали крупную сумму денег под угрозой демонстрации оскорбительных видеоматериалов о них и их близких родственниках, которые в дальнейшем перечислялись на многочисленные счета через международные системы денежных переводов.
В результате широкомасштабных следственных мероприятий были получены IP-адреса и другие данные абонентов, подключенных к сети интернет-устройств, используемых членами преступной сети за пределами страны, была обеспечена оперативная защита данных по этим IP-адресам с помошью соответствующих структур определенных стран, ссылаясь на положения международных конвенций по борьбе с киберпреступлениями, были установлены личности 32 лиц, входящих в эту преступную сеть, и выяснилось, что от преступных действий, продолжавшихся на основе технических следов и денежных переводов, пострадали более 200 граждан Азербайджанской Республики.
В рамках процедур международной правовой помощи по уголовному делу было установлено нахождение организаторов этих преступных действий и совместно с правоохранительными органами Республики Болгария были проведены обыски, допросы и другие интенсивные следственные действия по адресам, расположенным в болгарской провинции Силистра. Организаторы, исполнители и посредники в совершении преступных действий были задержаны с поличным, видеоматериалы, свидетельствующие о шантаже азербайджанских и других иностранных граждан, в большом количестве компьютеры, мобильные телефоны и техническое оборудование, содержащие голосовые сообщения и переписку, приобщены к материалам уголовного дела, проводимого в СГБ. Кроме того, в результате ограничения возможности внешнего проникновения в видеоматериалы, содержащиеся на многочисленных аккаунтах в соцсетях, преступные действия были предотвращены.
Иностранных граждан Гюрджана Стоянова, Тезджана Стоянова, Севиндж Ниязи и других, чьи преступные деяния были разоблачены, привлекли к уголовной ответственности в качестве обвиняемых, в отношении них решением суда избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время выполняются международно-правовые процедурные меры.