Rəsmi məlumat 04 Aprel 2022
4 aprel 2022-ci il tarixdə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının sədri Əli Nağıyev ölkəmizdə səfərdə olan İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın baş direktoru xanım Katrin Bombergeri və qurumun Siyasət və Əməkdaşlıq üzrə direktoru Andreas Kleyzeri qəbul etmişdir.
Dövlət Komissiyasının sədri Əli Nağıyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri zamanı itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşlarının axtarışı, naməlum məzar yerlərinin ekshumasiyası və meyit qalıqlarının eyniləşdirilməsi ilə bağlı təxirəsalınmaz tədbirlərin görüldüyünü qonaqların diqqətinə çatdırmışdır. Komissiya sədri dünyanın bir sıra müharibə bölgələrində və təbii fəlakətlər zamanı itkin düşmüş şəxslərin axtarışı, məzar yerlərinin ekshumasiyası və meyit qalıqlarının eyniləşdirilməsi sahəsində böyük iş təcrübəsinə, kadr potensialına və texniki imkanlara malik olan İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiyanın bizim müvafiq Dövlət Komissiyası ilə əməkdaşlıq etmək barədə qərarını yüksək qiymətləndirdiyini, 30 ilə yaxın müddət ərzində itkin düşmüş qohumları barədə hər hansı məlumat ala bilməyən ailələrin intizarına son qoyacağına ümidini ifadə etmişdir.
Azərbaycan Respublikasına səfərdən və yüksək səviyyəli qəbuldan məmnunluğunu  bildirən xanım Katrin Bomberger rəhbərlik etdiyi təşkilatın 1996-cı ildə yaradıldığı və 2014-cü ildə beynəlxalq təşkilat hüququ aldığı barədə məlumat vermiş, qurumun bölgədə baş vermiş silahlı münaqişə nəticəsində itkin düşmüş şəxslərin sonrakı taleyinin müəyyən edilməsi istiqamətində tərəflərlə əməkdaşlığa hazır olduğunu, yaxınlarını itirmiş ailələrin əzablarına son qoyulması üçün çalışacaqlarını bildirmişdir.
Sonra cənab Əli Nağıyev və Beynəlxalq Komissiyanın baş direktoru Katrin Bomberger itkin düşmüş şəxslərə aid məzar yerlərinin ekshumasiyası və meyit qalıqlarının eyniləşdirilməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Protokol imzalamışlar.
İmzalanma mərasimindən sonra İtkin düşmüş şəxslər üzrə Beynəlxalq Komissiya rəhbərliyinin bir qrup itkin ailəsi ilə görüşü keçirilmiş, ailələri maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.

Official 04 April 2022
Meeting held at the State Security Service with the leaders of the International Commission on Missing Persons
On 4th April, 2022 the Chairman of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons Ali Naghiyev received the Director General of International Commission on Missing Persons Mrs. Kathryne Bomberger and the Director for Policy and Cooperation Andreas Kleiser, who were on an official visit to our country.
Chairman of the State Comission Ali Naghiyev informed the guests that on the instructions of President Ilham Aliyev, urgent measures have been taken to search for Azerbaijani citizens who went missing during the first and second Karabakh wars, the exhumation of the unknown graves and the identification of human remains.
The Chairman of  the Commission highly appreciated the decision of the International Commission on Missing Persons, which has extensive experience, human resources and technical capabilities in search for missing persons, exhumation and identification of remains in a number of war zones and natural  disasters sites around the world, to cooperate with our respective state commission, expressed his gratitude and firm belief and hope that this would put an end to the expectations of the families who have been unable to obtain any information about their mission relatives for nearly 30 years.
Expressing satisfaction with the visit to the Republic of Azerbaijan and the high level reception, Kathryne Bomberger said that the organization she heads was established in 1996 and in 2014 received the status of an international organization, stressing that the organization was ready to cooperate with the parties to determine the fate of those missing people in the armed conflict in the region, and would work to end the sufferings of families who lost their loved ones.
Then Mr. Ali Naghiyev and Director General of International Commission on Missing Persons Kathryne Bomberger signed a Protocol on Cooperation in the field of exhumation of graves and identification of remains.
After the signing ceremony, the leadership of the International Commission on Missing People met with a group of families of missing people and answered their questions.