Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 15 Aprel 2022
09:20
Kompüter sistemlərinə və məlumatlarına qanunsuz müdaxilə edən şəxslər məsuliyyətə cəlb edilmişlər
Azərbaycan Respublikası Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin növbəti layihəsi – Yasamal Yaşayış Kompleksinin ikinci mərhələsində 442 mənzilin 30.03.2022-ci il tarixində güzəştlə satışı prosesi yerinə yetirilərkən kənardan müxtəlif şəxslər tərəfindən informasiya texnologiyaları sahəsində xüsusi kompüter proqram təminatlarından istifadə edilməklə mənzillərin seçimi prosesinə müdaxilə halları müşahidə edilmiş, Agentliyin şəffaf fəaliyyətinin təcəssümü kimi bu məsələnin araşdırılması üçün aidiyyəti üzrə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə müraciət edilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində ilkin araşdırmalar aparılaraq faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 273.3.1 və 273.3.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən kompüter sisteminə və kompüter məlumatlarına təkrar qanunsuz müdaxilə) maddələri ilə cinayət işi başlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşları Məmmədov Elçin Elman oğlu, Hacıyev Ruslan Afiz oğlu, Hüseynov Firudin İlqar oğlu, Lətifzadə Yunis İltimas oğlu, Abdullayev Tərlan Tahir oğlu və Məmmədov Cavid Fəhrad oğlu digərləri ilə əlbir olub ayrı-ayrı qruplar halında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin “Güzəştli mənzil” informasiya sisteminə daxil olmaq, oradakı məlumatları dəyişmək hüququ olmadan maddi maraq zəminində onlara müraciət etmiş şəxslərin güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etmələrini təmin etmək məqsədilə xüsusi kompüter proqram təminatları hazırlayıb və ya uyğunlaşdırıb tətbiq etməklə 30.03.2022-ci il tarixində “Güzəştli mənzil” informasiya sisteminə daxil olub və kompüter məlumatlarını qəsdən təkrar dəyişdirib qanunsuz müdaxilə etmiş, bu hərəkətləri ilə hüququ olan vətəndaşların ümumi və bərabər əsaslarla güzəştli mənzil əldə etmək imkanını məhdudlaşdırmaqla və dövlət orqanlarının normal fəaliyyətinə mane olmaqla əhəmiyyətli zərər vurmuşlar.
Həmin şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 273.3.1 və 273.3.2-ci maddələrində nəzərdə tutulan cinayət əməllərini törətməkdə şübhəli bilinərək təqsirləndirilən şəxs kimi cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmişlər. Cinayət işi üzrə araşdırmalar davam edir.
Hazırda Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Azərbaycan Respublikası Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi tərəfindən qeyd olunan məsələlərlə bağlı zəruri hüquqi prosedur tədbirlər yerinə yetirilir. Dövlət tərəfindən güzəştli mənzil satışı prosesinə kibercinayətlər yolu ilə və ya digər qanunsuz müdaxilə halları və belə əməllər nəticəsində vətəndaşların seçimindən yayındırılmış mənzillərə dair obyektiv hüquqi qiymət verilməsi təmin ediləcəkdir.

Совместная информация пресс-служб Службы государственной безопасности и Государственного агентства жилищного строительства
Официальная информация 15 Апрель 2022
09:20
Привлечены к ответственности лица, незаконно вмешавшиеся в компьютерные системы и данные
При реализации осуществленной 30 марта 2022 года льготной продажи 442 квартир на втором этапе очередного проекта Государственного агентства жилищного строительства Азербайджанской Республики (MİDA) - жилищного комплекса «Ясамал» наблюдались случаи вмешательства в процесс выбора жилья со стороны различных лиц с использованием специального компьютерного программного обеспечения. С целью обеспечения прозрачной деятельности агентства, для расследования этого вопроса было сделано соответствующее обращение в Службу государственной безопасности Азербайджанской Республики.
В Службе государственной безопасности было проведено предварительное расследование и возбуждено уголовное дело по статьям 273.3.1 и 273.3.2 (неоднократное незаконное вмешательство в компьютерную систему и компьютерные данные группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Установлено, что граждане Азербайджанской Республики Мамедов Эльчин Эльман оглу, Гаджиев Руслан Афиз оглу, Гусейнов Фирудин Ильгар оглу, Лятифзаде Юнис Ильтимас оглу, Абдуллаев Тарлан Таир оглу и Мамедов Джавид Фахрад оглу, не имея права на доступ в систему «Льготное жилье» Государственного агентства жилищного строительства и внесение изменений в имеющуюся там информацию, в обмен на денежное вознаграждение заранее подготовив специальное программное обеспечение с целью приобретения льготных квартир для лиц обратившихся к ним, 30 марта 2022 года вошли в информационную систему «Льготное жилье», преднамеренно изменили информацию, тем самым, нанеся своими действиями значительный ущерб, ограничили возможность приобретения льготных квартир лицами, имеющими общее и равное право на льготное жилье, и воспрепятствовали нормальной работе государственных органов.
Указанные лица привлечены к уголовной ответственности в качестве подозреваемых в совершении преступных действий, предусмотренных статьями 273.3.1 и 273.3.2 Уголовного кодекса. Расследование по уголовному делу продолжается.
В настоящее время Службой государственной безопасности Азербайджанской Республики и Государственным агентством жилищного строительства Азербайджанской Республики принимаются необходимые правовые процедурные меры по вышеуказанным вопросам. Случаям киберпреступлений и прочего незаконного вмешательства в процесс продажи государством льготного жилья, в результате чего граждане были лишены выбора квартир, будет дана объективная правовая оценка.