Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin mətbuat xidmətlərinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 15 Aprel 2022
09:20
Kompüter sistemlərinə və məlumatlarına qanunsuz müdaxilə edən şəxslər məsuliyyətə cəlb edilmişlər
Azərbaycan Respublikası Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin növbəti layihəsi – Yasamal Yaşayış Kompleksinin ikinci mərhələsində 442 mənzilin 30.03.2022-ci il tarixində güzəştlə satışı prosesi yerinə yetirilərkən kənardan müxtəlif şəxslər tərəfindən informasiya texnologiyaları sahəsində xüsusi kompüter proqram təminatlarından istifadə edilməklə mənzillərin seçimi prosesinə müdaxilə halları müşahidə edilmiş, Agentliyin şəffaf fəaliyyətinin təcəssümü kimi bu məsələnin araşdırılması üçün aidiyyəti üzrə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə müraciət edilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində ilkin araşdırmalar aparılaraq faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 273.3.1 və 273.3.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən kompüter sisteminə və kompüter məlumatlarına təkrar qanunsuz müdaxilə) maddələri ilə cinayət işi başlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşları Məmmədov Elçin Elman oğlu, Hacıyev Ruslan Afiz oğlu, Hüseynov Firudin İlqar oğlu, Lətifzadə Yunis İltimas oğlu, Abdullayev Tərlan Tahir oğlu və Məmmədov Cavid Fəhrad oğlu digərləri ilə əlbir olub ayrı-ayrı qruplar halında Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin “Güzəştli mənzil” informasiya sisteminə daxil olmaq, oradakı məlumatları dəyişmək hüququ olmadan maddi maraq zəminində onlara müraciət etmiş şəxslərin güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etmələrini təmin etmək məqsədilə xüsusi kompüter proqram təminatları hazırlayıb və ya uyğunlaşdırıb tətbiq etməklə 30.03.2022-ci il tarixində “Güzəştli mənzil” informasiya sisteminə daxil olub və kompüter məlumatlarını qəsdən təkrar dəyişdirib qanunsuz müdaxilə etmiş, bu hərəkətləri ilə hüququ olan vətəndaşların ümumi və bərabər əsaslarla güzəştli mənzil əldə etmək imkanını məhdudlaşdırmaqla və dövlət orqanlarının normal fəaliyyətinə mane olmaqla əhəmiyyətli zərər vurmuşlar.
Həmin şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 273.3.1 və 273.3.2-ci maddələrində nəzərdə tutulan cinayət əməllərini törətməkdə şübhəli bilinərək təqsirləndirilən şəxs kimi cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmişlər. Cinayət işi üzrə araşdırmalar davam edir.
Hazırda Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Azərbaycan Respublikası Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi tərəfindən qeyd olunan məsələlərlə bağlı zəruri hüquqi prosedur tədbirlər yerinə yetirilir. Dövlət tərəfindən güzəştli mənzil satışı prosesinə kibercinayətlər yolu ilə və ya digər qanunsuz müdaxilə halları və belə əməllər nəticəsində vətəndaşların seçimindən yayındırılmış mənzillərə dair obyektiv hüquqi qiymət verilməsi təmin ediləcəkdir.

Joint information of the Press Services of the State Security Service and the State Housing Development Agency
Official 15 April 2022
09:20
Persons illegally interfering with computer systems and data prosecuted
Implementing the next project of the State Housing Development Agency of the Republic of Azerbaijan - in the second phase of Yasamal Housing Complex on March 30, 2022, during the process of preferential sale of 442 apartments, were detected cases of interference in the process of selection of apartments using special computer programs and as an embodiment of the transparent activities of the agency, The State Security Service was requested to investigate this issue.
The State Security Service launched a preliminary investigation and initiated a criminal case under Articles 273.3.1 and 273.3.2 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (repeated interference in a computer system and computer informations by a group of people with prior connivance).
It was identified that in exchange for material gains the citizens of the Republic of  Azerbaijan Mammadov Elchin Elman oglu, Hajiyev Ruslan Afiz oglu, Huseynov Firudin Ilgar oglu, Latifzade Yunis Iltimas iglu, Abdullayev Tarlan Tahir oglu and Mammadov Javid Fahrad oglu together with others in separate groups without having editing rights illegally accessed the “Discounted housing” information system of the State Agency for Housing Construction on 30.03.2022 by developing or adopting special computer software in order to ensure that those who applied to them, received housing on preferential terms and deliberately and illegally interfered with computer data, inflicting significant damage by restricting the ability of eligible citizens to obtain affordable housing on a common and equal basis, and obstructing the normal functioning government agencies.
These persons are suspected of committing criminal acts under Articles 273.3.1 and 273.3.2 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and were held criminally liable as defendants. The criminal case is under investigation.
At present, the State Security Service of the Republic of Azerbaijan and the State Housing Development Agency of the Republic of Azerbaijan are taking the necessary legal procedures on these issues. The state will provide an objective legal assessment of apartment that have been diverted from the chaises of citizens through cybercrime or other illegal interference and as a result of such actions in the process of selling preferential housing.