Rəsmi məlumat 07 May 2022
Son zamanlar Azərbaycanda guya üçüncü ölkələrin maliyyə dəstəyi ilə bioloji silahlar üzrə elmi tədqiqatlar aparan mərkəzlərin fəaliyyət göstərməsi barədə bir neçə dəfə, o cümlədən beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Rusiya Federasiyasının təmsilçiləri tərəfindən müəyyən fikirlər səsləndirilmişdir. Heç bir fakt göstərilmədən irəli sürülmüş bu mülahizələrin respublikamızın ictimaiyyəti tərəfindən müəyyən narahatçılıqla qarşılanması müşahidə edilməkdədir.
Bununla bağlı qeyd edirik ki, Azərbaycanda belə elmi mərkəzlər heç vaxt fəaliyyət göstərməmiş, ölkə əhalisinin və ya qonşu dövlətlərin vətəndaşlarının sağlamlığına zərər vura biləcək hər hansı tədqiqatlar aparılmamışdır. Bu qəbildən olan məlumatların Azərbaycan tərəfinin mövqeyi öyrənilmədən beynəlxalq tədbirlərdə, o cümlədən BMT kimi mötəbər təşkilatda bəyan edilməsi təəssüf doğurur.
Eyni zamanda, tərəfdaşlıq münasibətlərindən çıxış edərək, müqabil tərəfdən qaldırılan məsələ ilə bağlı konkret faktlar təqdim edildiyi halda onların araşdırılmasına hazır olduğumuzu bildiririk.

Official 07 May 2022
Recently, representatives of the Russian Federation have repeatedly, including within the framework of international events, expressed certain opinions about the activities in Azerbaijan of the centers allegedly conducting scientific research on biological weapons with the financial support of the third countries These statements, made without indicating any facts, cause a certain concern among the public of our republic.
In this regard, we note that such scientific centers have never functioned in Azerbaijan, no research has been carried out that could harm the health of the population of the country or citizens of the neighboring states. It is regrettable that the information contained in it, without asking the position of the Azerbaijani side, was declared at international events, including in such an authoritative organization as the UN.
At the same time, taking into account partnership relations, we express our readiness to carry out the relevant investigation, in case of the provision of the specific facts on the raised issue by the opposite side.