Rəsmi məlumat 12 May 2022
Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə istiqamətində kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Aparılmış araşdırmalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 1989-cu il təvəllüdlü Şıxıyev Bəxtiyar Səttərxan oğlunun ölkə hüdudlarından kənarda terror aktlarının törədilməsi ilə müşayiət olunan, dini düşmənçilik, dini radikalizm və dini fanatizm zəminində aparılan silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə müxtəlif vaxtlarda Suriya Ərəb Respublikasının Rifil-muhandis qəsəbəsində xüsusi hazırlıq düşərgəsində təlimlər keçməsinə, müxtəlif odlu silahlardan istifadə qaydalarına yiyələnərək “Cundul Şam” adlı qanunsuz silahlı dəstənin fəaliyyətində iştirakına əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində başlanılmış cinayət işi üzrə Bəxtiyar Şıxıyev şübhəli şəxs qismində saxlanılaraq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 283-1.3-cü (Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə sabit qruplar yaratma, həmin qruplarda, təlimlərdə və ya silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş, məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики продолжает комплексные оперативно-следственные мероприятия по борьбе с международным терроризмом.
В результате проведенного расследования были выявлены обоснованные подозрения в том, что гражданин Азербайджанской Республики Шихиев Бахтияр Саттархан оглу, 1989 года рождения, в разное время проходил обучение в лагере спецподготовки в поселке Рифиль-мухандис Сирийской Арабской Республики с целью участия в сопровождающихся совершением террористических актов вооруженных конфликтах на почве религиозной вражды, религиозного радикализма и религиозного фанатизма за пределами страны и участвовал в незаконном вооруженном формировании «Джундул Шам».
В рамках уголовного дела, возбужденного в СГБ, Бахтияр Шихиев был задержан в качестве подозреваемого и привлечен к уголовной ответственности в качестве обвиняемого по статье 283-1.3 (создание групп с целью участия в вооруженных конфликтах за пределами Азербайджанской Республики, участие в этих группах, учениях или вооруженных конфликтах) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, суд избрал в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу.