Rəsmi məlumat 19 May 2022
Xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmağa hüquq verən beynəlxalq proqram üzrə imtahan suallarının qanunsuz satışını təşkil edən şəxslər həbs edilmişdir
Təhsil sahəsini öz prioritetlərindən biri elan etmiş ölkəmizdə bu istiqamətdə sistemli dövlət proqramları qəbul edilməklə mütərəqqi islahatlar aparılmaqdadır.
Bununla belə, bəzi hallarda gənclərin qabaqcıl xarici ölkələrin təhsil müəssisələrində təhsil almalarını təşviq edən dövlət siyasətinə uyğun olaraq yaradılmış şəffaf mühitdən sui-istifadə etməklə gənclər arasında sağlam rəqabətə xələl gətirən vəzifəli şəxslərə də təsadüf olunur ki, belə hallara qarşı hüquq mühafizə orqanları tərəfindən ən sərt mübarizə tədbirləri görülməkdədir.
Belə ki, xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə qəbul üçün hüquq verən beynəlxalq səviyyəli imtahan proqramı suallarının qabaqcadan qanunazidd şəkildə ayrı-ayrı şəxslərə satışını təşkil edən şirkət rəhbəri barəsində Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin aidiyyəti strukturu ilə birgə keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Baş İdarədə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanmaqla istintaq aparılır.
Əməliyyat tədbirləri ilə “Uğur İstanbul 2012” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktoru Məmmədov Cahid Sabit oğlunun fərdi qaydada vətəndaşların xaricdə təhsil almasında köməklik göstərilməsi ilə məşğul olan Əliyev Şahin Sevindik oğlu və digər şəxslərlə qabaqcadan əlbir olub beynəlxalq səviyyədə fəaliyyət göstərən “College Board” özəl təşkilatının Təhsil Test Xidməti (“Educational Testing Service”) üzrə imtahan növü olan “SAT” test-sxolastik qabiliyyət imtahanının (Scholastic Aptitude Test) kommersiya sirri təşkil edən sual-məlumat bazasını nüfuz alveri etməklə külli miqdarda pul vəsaiti müqabilində bu növ imtahanların keçirilməsinə lisenziyası olan Türkiyə Respublikasının İzmir və İstanbul şəhərlərində yerləşən təhsil mərkəzlərindən qanunsuz əldə etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Qeyd edilən qanunsuz hərəkətlərin davamı kimi Cahid Məmmədovun qanunsuz əldə etdiyi həmin sualları direktoru olduğu MMC və Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən “Uğur N” MMC adlı digər tədris müəssisəsi, habelə qabaqcadan əlbir olduğu Şahin Əliyev və başqalarının vasitəsi ilə külli miqdarda pul vəsaiti müqabilində Türkiyə və Azərbaycan respublikaları ərazisində ayrı-ayrı şəxslərə satıb yaymasına, bununla da “College Board” təşkilatının və cəmiyyətin təhsil müəssisələrinə qəbulun beynəlxalq səviyyədə müəyyən olunmuş standartlar üzrə şəffaf və obyektiv əsaslarla həyata keçirilməsinin, məxfiçiliyin, rəqabətliliyin və təhsilin effektivliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar hüquqlarına və qanuni mənafelərinə mühüm zərər vurmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
İş üzrə toplanmış sübutlar əsasında Cahid Məmmədov və Şahin Əliyevin Cinayət Məcəlləsinin 202.1 (kommersiya və ya bank sirri olan məlumatları qanunsuz yolla əldə etmə və ya yayma), 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə ağır nəticələrə səbəb olduqda), 312-1.2-ci (vəzifəli şəxsin qərarına qanunsuz təsir göstərmə) maddələri ilə ittiham elan edilməklə barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Hazırda cinayət işi üzrə qeyd olunan qanunsuz halların tam, hərtərəfli və obyektiv yoxlanılmaqla digər təqsirli şəxslərin müəyyənləşdirilərək məsuliyyətə cəlb edilmələri istiqamətində zəruri istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu xarici ölkələrin təhsil ocaqlarına daxil olmağa maraq göstərən tələbələri və onların valideynlərini bu qəbildən olan qanunazidd hallara qarşı diqqətli olmağa çağıraraq, belə hallarla üzləşən vətəndaşlardan Baş Prokurorluğun “961” Çağrı mərkəzinə  və ya Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin “161-Qaynar xətt” əlaqə mərkəzinə məlumat vermələrini xahiş edir.

Official 19 May 2022
Persons who organized the illegal sale of exam questions on the international program giving the right to be admitted to higher education institutions of foreign countries were arrested
In our country, which has declared the field of education as one of its priorities, progressive reforms are being carried out by adopting systematic state programs in this direction.
However, there are cases when government officials are taking advantage of the state established transparent environment to promote access to the educational facilities of advanced countries, undermining, as a result, a healthy competition among young people. Most strict measures are being taken by law enforcement agencies against such cases.
Thus, an operational search was conducted jointly with the relevant structure of the State Security Service and Anti-Corruption General Directorate under Prosecutor’s Office regarding the head of the company who organized the illegal pre-sale of the questions of the international level exam program that gives the right to be admitted to higher education institutions of foreign countries to individuals.
In the course of operational activities, grounds for suspicion were identified that the director of Uğur İstanbul 2012 LLC Mammadov Jahid Sabit oglu, having entered into a criminal conspiracy with Aliyev Shahin Sevindik oglu and other persons who provided individual assistance in educating citizens abroad, illegally received for a large amount of money from educational centers in Izmir and Istanbul, licensed to conduct such exams, questions constituting a commercial secret and the information base of the SAT (Scholastic Aptitude Test) exam of the Educational Testing Service of an international private organization “College Board”.
As a continuation of the above-mentioned illegal actions, those questions illegally obtained by Jahid Mammadov were distributed in exchange for a large amount of money through the director of “Ugur N” LLC and another educational institution operating in Baku, as well as through Shahin Aliyev and others, with whom he colluded in advance. To individuals in the territory of Azerbaijan and Turkey, thereby causing significant damage to the rights and legal interests of the “College Board” organization and the society in connection with the implementation of admission to educational institutions on a transparent and objective basis according to the standards established at the international level, as well as ensuring confidentiality, competitiveness and effectiveness of education reasonable suspicions have been established. Based on the evidence collected, Jahid Mammadov and Shahin Aliyev were charged with the Articles 202.1 of the Criminal Code (illegal acquisition or dissemination of information containing commercial or bank secrets), 308.2 (when abuse of official powers leads to serious consequences), 312-1.2 (official unlawfully influencing a person's decision) and a pretrial detention measure was chosen for them by the court's decision. At the moment, the necessary investigative and operational measures are being continued in the direction of identifying other guilty persons and holding them accountable by fully, comprehensively and objectively checking the illegal situations mentioned in the criminal case.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan urges students and their parents who are interested in entering educational institutions of foreign countries to be careful about illegal situations of this kind, and citizens facing such situations should call the "961" call center of the Prosecutor General's Office or the 161- Hotline” asks them to inform the contact center.