Rəsmi məlumat 19 May 2022
Xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmağa hüquq verən beynəlxalq proqram üzrə imtahan suallarının qanunsuz satışını təşkil edən şəxslər həbs edilmişdir
Təhsil sahəsini öz prioritetlərindən biri elan etmiş ölkəmizdə bu istiqamətdə sistemli dövlət proqramları qəbul edilməklə mütərəqqi islahatlar aparılmaqdadır.
Bununla belə, bəzi hallarda gənclərin qabaqcıl xarici ölkələrin təhsil müəssisələrində təhsil almalarını təşviq edən dövlət siyasətinə uyğun olaraq yaradılmış şəffaf mühitdən sui-istifadə etməklə gənclər arasında sağlam rəqabətə xələl gətirən vəzifəli şəxslərə də təsadüf olunur ki, belə hallara qarşı hüquq mühafizə orqanları tərəfindən ən sərt mübarizə tədbirləri görülməkdədir.
Belə ki, xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə qəbul üçün hüquq verən beynəlxalq səviyyəli imtahan proqramı suallarının qabaqcadan qanunazidd şəkildə ayrı-ayrı şəxslərə satışını təşkil edən şirkət rəhbəri barəsində Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin aidiyyəti strukturu ilə birgə keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Baş İdarədə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanmaqla istintaq aparılır.
Əməliyyat tədbirləri ilə “Uğur İstanbul 2012” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktoru Məmmədov Cahid Sabit oğlunun fərdi qaydada vətəndaşların xaricdə təhsil almasında köməklik göstərilməsi ilə məşğul olan Əliyev Şahin Sevindik oğlu və digər şəxslərlə qabaqcadan əlbir olub beynəlxalq səviyyədə fəaliyyət göstərən “College Board” özəl təşkilatının Təhsil Test Xidməti (“Educational Testing Service”) üzrə imtahan növü olan “SAT” test-sxolastik qabiliyyət imtahanının (Scholastic Aptitude Test) kommersiya sirri təşkil edən sual-məlumat bazasını nüfuz alveri etməklə külli miqdarda pul vəsaiti müqabilində bu növ imtahanların keçirilməsinə lisenziyası olan Türkiyə Respublikasının İzmir və İstanbul şəhərlərində yerləşən təhsil mərkəzlərindən qanunsuz əldə etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Qeyd edilən qanunsuz hərəkətlərin davamı kimi Cahid Məmmədovun qanunsuz əldə etdiyi həmin sualları direktoru olduğu MMC və Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən “Uğur N” MMC adlı digər tədris müəssisəsi, habelə qabaqcadan əlbir olduğu Şahin Əliyev və başqalarının vasitəsi ilə külli miqdarda pul vəsaiti müqabilində Türkiyə və Azərbaycan respublikaları ərazisində ayrı-ayrı şəxslərə satıb yaymasına, bununla da “College Board” təşkilatının və cəmiyyətin təhsil müəssisələrinə qəbulun beynəlxalq səviyyədə müəyyən olunmuş standartlar üzrə şəffaf və obyektiv əsaslarla həyata keçirilməsinin, məxfiçiliyin, rəqabətliliyin və təhsilin effektivliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar hüquqlarına və qanuni mənafelərinə mühüm zərər vurmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
İş üzrə toplanmış sübutlar əsasında Cahid Məmmədov və Şahin Əliyevin Cinayət Məcəlləsinin 202.1 (kommersiya və ya bank sirri olan məlumatları qanunsuz yolla əldə etmə və ya yayma), 308.2 (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə ağır nəticələrə səbəb olduqda), 312-1.2-ci (vəzifəli şəxsin qərarına qanunsuz təsir göstərmə) maddələri ilə ittiham elan edilməklə barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
Hazırda cinayət işi üzrə qeyd olunan qanunsuz halların tam, hərtərəfli və obyektiv yoxlanılmaqla digər təqsirli şəxslərin müəyyənləşdirilərək məsuliyyətə cəlb edilmələri istiqamətində zəruri istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu xarici ölkələrin təhsil ocaqlarına daxil olmağa maraq göstərən tələbələri və onların valideynlərini bu qəbildən olan qanunazidd hallara qarşı diqqətli olmağa çağıraraq, belə hallarla üzləşən vətəndaşlardan Baş Prokurorluğun “961” Çağrı mərkəzinə  və ya Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin “161-Qaynar xətt” əlaqə mərkəzinə məlumat vermələrini xahiş edir.

Совместная информация пресс-служб Службы государственной безопасности и Генеральной прокуратуры
В нашей стране, объявившей одним из своих приоритетов сферу образования, принимаются системные государственные программы в этом направлении, проводятся прогрессивные реформы.
Наряду с этим, в некоторых случаях должностные лица злоупотребляют прозрачными условиями, созданными в соответствии с государственной политикой, поощряющей образование молодежи в передовых вузах зарубежных стран, и это наносит урон здоровой конкуренции, и правоохранительные органы предпринимают самые жесткие меры против подобных случаев.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре совместно с профильными структурами Службы государственной безопасности в главном управлении проводится следствие в связи с возбуждением уголовного дела по соответствующим статьям Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики в отношении руководителя компании, организовавшем незаконную предварительную продажу отдельным лицам вопросов экзаменационной программы, дающей право на прием в высшие учебные заведения зарубежных стран.
В ходе следствия возникли основательные подозрения в том, что директор ЗАО “Uğur İstanbul 2012” Мамедов Джахид Сабит оглу, вступивший в предварительный сговор с Алиевым Шахином Севиндик оглу, занимающимся оказанием помощи в индивидуальном порядке получению гражданами образования за рубежом, и другими лицами, незаконно получил из учреждений образования турецких городов Измир и Стамбул, обладающих лицензией на проведение экзаменов типа SAT, за денежные средства в большом размере информационно-вопросную базу, являющуюся коммерческой тайной.
Возникли основательные подозрения в том, что как продолжение вышеназванных незаконных действий, эти вопросы, незаконно приобретенные Джахидом Мамедовым, посредством возглавляемого им ЗАО и другого учебного заведения – ООО “Uğur N”, действующего в Баку, а также сообщника Шахина Алиева и других лиц, за денежные средства в крупном размере были проданы различным лицам на территории Турции и Азербайджана, чем был нанесен значительный урон правам и интересам организации “College Board” и другим учреждениям образования.
На основании собранных доказательств, в отношении Джахида Мамедова и Шахина Алиева решением суда избрана мера пресечения в виде ареста с предъявлением обвинения по статьям 202.1 (незаконное приобретение или распространение сведений, являющихся коммерческой или банковской тайной), 308.2 (тяжкие последствия в связи с злоупотреблением должностными полномочиями), 312-1.2 (незаконное воздействие на решение должностного лица).
В настоящее время продолжаются необходимые оперативно-следственные мероприятия по выявлению других виновных лиц для полной, всесторонней и объективной проверки незаконных случаев по уголовному делу.
Генеральная прокуратура призывает студентов и их родителей, проявляющих интерес к поступлению в учебные заведения зарубежных стран, быть бдительными в подобных случаях, и просит звонить по номеру 961 Call-центра Генеральной прокуратуры или 161 горячей линии Главного управления по борьбе с коррупцией при генеральном прокуроре.