Rəsmi məlumat 20 May 2022
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə istiqamətində həyata keçirilən kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri çərçivəsində daha əvvəl silahlı terror təşkilatının Türkiyə Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən birliklərinə üzv olma şübhəsi ilə Türkiyə ərazisində saxta pasportla Özbəkistan vətəndaşı İlyorjon İsanov kimi saxlanılaraq həbs edilmiş, lakin təqsiri sübuta yetirilmədiyi üçün azad edilmiş 1977-ci il təvəllüdlü Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Osmanov Akif Aydın oğlunun dini düşmənçilik zəminində ölkə hüdudlarından kənarda terror aktlarının törədildiyi silahlı münaqişələrdə iştirakına əsaslı şübhələr müəyyən olunmuşdur.
Başlanılmış cinayət işi üzrə aparılmış araşdırmalar nəticəsində Akif Osmanovun Suriya Ərəb Respublikasının Atma şəhərində xüsusi hazırlıq düşərgəsində təlimlər keçərək, odlu silah və partlayıcı maddələrdən istifadə qaydalarını mənimsəməklə dini radikalizm və dini düşmənçilik zəminində “Azəri Camaatı” adlı qanunsuz silahlı qruplaşmanın fəaliyyətində iştirak etməsi, qrup üzvləri ilə birlikdə “Şeyx Süleyman” qəsəbəsi uğrunda gedən döyüşlərə qoşularaq qəlpə yarası alması, habelə terror təşkilatı tərəfindən digər ölkələrin ərazisində sərbəst hərəkət edib cinayət məsuliyyətindən yayına bilməsi məqsədilə Özbəkistan Respublikası vətəndaşının adına saxta pasport ilə təmin olunması və həmin pasportla müxtəlif ölkələrdə olmasına dair mötəbər dəlillər əldə edilmişdir.
Akif Osmanov şübhəli şəxs qismində tutularaq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələr və ya qruplar yaratma, eləcə də onların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə, onları silahla, döyüş sursatı ilə, partlayıcı maddələrlə, hərbi texnika ilə, yaxud əsgəri ləvazimatla təchiz etmə) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş, barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Официальная информация 20 Май 2022
В рамках комплекса оперативно-следственных мероприятий, проводимых Службой государственной безопасности (СГБ) в борьбе с международным терроризмом, были установлены обоснованные подозрения в участии в вооруженных конфликтах на почве религиозной вражды, причастности к террористическим актам за пределами страны гражданина Азербайджанской Республики Османова Акифа Айдын оглу, 1977 года рождения, который ранее по подозрению в членстве в вооруженной террористической организации, действовавшей на территории Турецкой Республики, был задержан и арестован на территории этой страны с поддельным паспортом как гражданин Узбекистана Ильержон Исанов, но был освобожден из-за недоказанности вины.
В результате расследования по возбужденному уголовному делу были получены достоверные доказательства того, что Акиф Османов прошел обучение в лагере спецподготовки в городе Атма Сирийской Арабской Республики, освоив правила применения огнестрельного оружия и взрывчатых веществ, на почве религиозного радикализма и религиозной вражды участвовал в деятельности незаконной вооруженной группировки под названием «Азери Джамааты», в боях вместе с членами группировки за поселок «Шейх Сулейман» получил осколочное ранение, что террористическая организация выдала ему поддельный паспорт на имя гражданина Республики Узбекистан для свободного передвижения по территории других стран и уклонения от уголовной ответственности, и с этим паспортом он посещал различные страны.
Акиф Османов был задержан в качестве подозреваемого и привлечен к уголовной ответственности по статьям 12.1, 279.1 (создание не предусмотренных законодательством Азербайджанской Республики вооруженных формирований или групп, а также участие в их создании и деятельности, снабжение их оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, военной техникой или воинским снаряжением) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, в отношении него решением суда избрана мера пресечения в виде ареста.