Rəsmi məlumat 20 May 2022
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə istiqamətində həyata keçirilən kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri çərçivəsində daha əvvəl silahlı terror təşkilatının Türkiyə Respublikası ərazisində fəaliyyət göstərən birliklərinə üzv olma şübhəsi ilə Türkiyə ərazisində saxta pasportla Özbəkistan vətəndaşı İlyorjon İsanov kimi saxlanılaraq həbs edilmiş, lakin təqsiri sübuta yetirilmədiyi üçün azad edilmiş 1977-ci il təvəllüdlü Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Osmanov Akif Aydın oğlunun dini düşmənçilik zəminində ölkə hüdudlarından kənarda terror aktlarının törədildiyi silahlı münaqişələrdə iştirakına əsaslı şübhələr müəyyən olunmuşdur.
Başlanılmış cinayət işi üzrə aparılmış araşdırmalar nəticəsində Akif Osmanovun Suriya Ərəb Respublikasının Atma şəhərində xüsusi hazırlıq düşərgəsində təlimlər keçərək, odlu silah və partlayıcı maddələrdən istifadə qaydalarını mənimsəməklə dini radikalizm və dini düşmənçilik zəminində “Azəri Camaatı” adlı qanunsuz silahlı qruplaşmanın fəaliyyətində iştirak etməsi, qrup üzvləri ilə birlikdə “Şeyx Süleyman” qəsəbəsi uğrunda gedən döyüşlərə qoşularaq qəlpə yarası alması, habelə terror təşkilatı tərəfindən digər ölkələrin ərazisində sərbəst hərəkət edib cinayət məsuliyyətindən yayına bilməsi məqsədilə Özbəkistan Respublikası vətəndaşının adına saxta pasport ilə təmin olunması və həmin pasportla müxtəlif ölkələrdə olmasına dair mötəbər dəlillər əldə edilmişdir.
Akif Osmanov şübhəli şəxs qismində tutularaq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələr və ya qruplar yaratma, eləcə də onların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə, onları silahla, döyüş sursatı ilə, partlayıcı maddələrlə, hərbi texnika ilə, yaxud əsgəri ləvazimatla təchiz etmə) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş, barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 20 May 2022
As part of a comprehensive operation carried out by the State Security Service to combat international terrorism, substantive suspicions on participation in armed conflicts abroad where terrorist acts were committed on a religious hatred basis were established about Akif Aydin oglu Osmanov, a citizen of the Republic of Azerbaijan born in 1977, who was earlier detained in the territory of Turkey with a fake passport under the name of Ilyorjon Isanov, citizen of Uzbekistan, in connection with suspicions on participation in a terrorist organization operating in the Republic of Turkey but later released due to the lack of evidence.
As a result of the criminal investigation reliable evidence was established that Akif Osmanov was trained in a special camp in Atma, Syria and after mastering the firearms and explosives skills – motivated by religious hatred - participated in the activities of an illegal armed group named “Azeri Jamaati”, received a shrapnel wound during the fight for the Sheikh Suleyman settlement, in order to freely move to other countries and thus escape the criminal responsibility was then provided with a fake passport of a citizen of the Republic of Uzbekistan by a terrorist organization and travelled through various countries with that passport.
Akif Osmanov was detained on suspicion under Articles 12.1 and 279.1 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (creation of armed formations or groups not provided by the legislation of the Republic of Azerbaijan, as well as participation in their creation and activity, use of weapons, ammunition, explosives, provision of military equipment) and was remanded in custody by a court decision.