Rəsmi məlumatlar 24 İyun 2022
Xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədindən qanunsuz olaraq ölkə ərazisinə keçirilmələri barədə daxil olmuş məlumatlarla əlaqədar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən Dövlət Sərhəd Xidməti ilə birgə araşdırmalar aparılmışdır.
Həyata keçirilən əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikası vətəndaşları - 1991-ci il təvəllüdlü Ağayev Rasif Nufiəli oğlu və 1970-ci il təvəllüdlü İsayev Ənvər Abasxan oğlunun İran İslam Respublikasında yaşayan müəyyən şəxslərlə qabaqcadan sövdələşərək həmin ölkədən xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisinə mühafizə olunan dövlət sərhədini nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənar gizli keçirilməsini təşkil etmələrinə əsaslı şübhələr yaranmışdır.
Müəyyənləşdirilmişdir ki, Rasif Ağayev və Ənvər İsayev İran İslam Respublikası vətəndaşları ilə əlbir olub maddi maraq müqabilində adıçəkilən ölkənin ərazisində olan xarici ölkə vətəndaşlarının qeyri-leqal yolla Azərbaycan Respublikasına keçmələrinin təşkil edilməsi barədə razılaşmış və bu məqsədlə Rasif Ağayev gecəgörmə cihazı və digər texniki avadanlıqlardan istifadə etməklə Yardımlı rayonunun Arvana kəndindən dövlət sərhədini pozaraq İran İslam Respublikasına keçmiş, orada olan əcnəbiləri dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənar gizli, qanunsuz Azərbaycan Respublikası ərazisinə keçirmiş, onları qabaqcadan əldə edilmiş razılığa uyğun olaraq əvvəlcə Ənvər İsayevin Yardımlı rayonunun Arvana kəndində yerləşən evinə, oradan isə Bakı şəhərində özünə məxsus evə gətirmişdir. Keçirilmiş əməliyyat tədbirləri zamanı hər iki şəxs, o cümlədən xarici ölkə vətəndaşları saxlanılmışlar.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə Rasif Ağayev və Ənvər İsayev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 318.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddəsi ilə məsuliyyətə cəlb olunmuşdur.

Official 24 June 2022
The State Security Service conducted joint investigations with the State Border Service regarding the information received about the illegal crossing of citizens of foreign countries through the state border of the Republic of Azerbaijan into the territory of the country.
As a result of operational search activities, reasonable suspicions arose that the citizens of the Republic of Azerbaijan Aghayev Rasif Nufiali oglu, born in 1991 and Isayev Anvar Abaskhan oglu, born in 1970, colluded in advance with certain persons living in the Islamic Republic of Iran and organized secret passage of foreigners from that country bypassing the checkpoints to the territory of the Republic of Azerbaijan.
It was established that Rasif Aghayev and Anvar Isayev colluded with the citizens of the Islamic Republic of Iran and agreed to organize the illegal transfer of citizens of foreign countries who were in the territory of the aforementioned country to the Republic of Azerbaijan in exchange for financial interest, therefore, Rasif Aghayev crossed the state border from the village of Arvana of the Yardimli district to the Islamic Republic of Iran using night vision devices and other technical equipments, transferred the foreigners who were there, illegally bypassing the checkpoints of the state border and according to the agreement reached in advance, they were first taken to the house of Anvar Isayev, located in the village of Arvana of the Yardimli district, and from there to his house located in Baku. Both persons, including citizens of foreign countries were detained during operational activities.
Rasif Aghayev and Anvar Isayev were held responsible under Article 318.2 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (illegally crossing the state border of the Republic of Azerbaijan by a group of persons who colluded in advance) in the criminal case conducted by the State Security Service.