Rəsmi məlumatlar 24 İyun 2022
Xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədindən qanunsuz olaraq ölkə ərazisinə keçirilmələri barədə daxil olmuş məlumatlarla əlaqədar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən Dövlət Sərhəd Xidməti ilə birgə araşdırmalar aparılmışdır.
Həyata keçirilən əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikası vətəndaşları - 1991-ci il təvəllüdlü Ağayev Rasif Nufiəli oğlu və 1970-ci il təvəllüdlü İsayev Ənvər Abasxan oğlunun İran İslam Respublikasında yaşayan müəyyən şəxslərlə qabaqcadan sövdələşərək həmin ölkədən xarici ölkə vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisinə mühafizə olunan dövlət sərhədini nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənar gizli keçirilməsini təşkil etmələrinə əsaslı şübhələr yaranmışdır.
Müəyyənləşdirilmişdir ki, Rasif Ağayev və Ənvər İsayev İran İslam Respublikası vətəndaşları ilə əlbir olub maddi maraq müqabilində adıçəkilən ölkənin ərazisində olan xarici ölkə vətəndaşlarının qeyri-leqal yolla Azərbaycan Respublikasına keçmələrinin təşkil edilməsi barədə razılaşmış və bu məqsədlə Rasif Ağayev gecəgörmə cihazı və digər texniki avadanlıqlardan istifadə etməklə Yardımlı rayonunun Arvana kəndindən dövlət sərhədini pozaraq İran İslam Respublikasına keçmiş, orada olan əcnəbiləri dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənar gizli, qanunsuz Azərbaycan Respublikası ərazisinə keçirmiş, onları qabaqcadan əldə edilmiş razılığa uyğun olaraq əvvəlcə Ənvər İsayevin Yardımlı rayonunun Arvana kəndində yerləşən evinə, oradan isə Bakı şəhərində özünə məxsus evə gətirmişdir. Keçirilmiş əməliyyat tədbirləri zamanı hər iki şəxs, o cümlədən xarici ölkə vətəndaşları saxlanılmışlar.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə Rasif Ağayev və Ənvər İsayev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 318.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddəsi ilə məsuliyyətə cəlb olunmuşdur.

Официальная информация 24 Июнь 2022
Лица, незаконно переправлявшие иностранцев на территорию страны, привлечены к уголовной ответственности
В связи с поступившей информацией о незаконном пересечении государственной границы Азербайджанской Республики иностранными гражданами Служба государственной безопасности совместно с Государственной пограничной службой Азербайджанской Республики провела расследование.
В результате проведенных оперативно-следственных мероприятий было установлено, что граждане Азербайджанской Республики Расиф Нуфиали оглу Агаев (1991 года рождения) и Анвар Абасхан оглу Исаев (1970 года рождения), предварительно договорившись с определенными лицами, проживающими в Исламской Республике Иран, организовали тайный переход иностранных граждан из этой страны за пределы контрольно-пропускных пунктов охраняемой государственной границы.
Установлено, что Расиф Агаев и Анвар Исаев вступили в сговор с гражданами Исламской Республики Иран и договорились об организации нелегального перехода иностранных граждан, находящихся на территории указанной страны, в Азербайджанскую Республику в обмен на материальный интерес, и с этой целью Расиф Агаев незаконно  пересек государственную границу из села Арвана Ярдымлинского района в Исламскую Республику Иран, используя приборы ночного видения и другие технические средства, тайно, нелегально переправил находившихся там иностранцев за пределы контрольно-пропускных пунктов государственной границы на территорию Азербайджанской Республики и в соответствии с заранее достигнутым соглашением привез их сначала в дом Анвера Исаева, расположенный в селе Арвана Ярдымлинского района, а оттуда в свой дом в городе Баку. В ходе проведенных оперативных мероприятий были задержаны оба лица, в том числе иностранные граждане.
Расиф Нуфиали оглу Агаев и Анвар Абасхан оглу Исаев привлечены к уголовной ответственности по статье 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики группой лиц по предварительному сговору) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики.