Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumat 23 Sentyabr 2022
“Güzəştli mənzil” sistemi vasitəsilə mənzil seçiminin təşkili prosesində Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin “ASAN Login” sisteminə kiberhücumla bağlı aparılan araşdırmaların nəticəsi məlum olmuşdur
Daha əvvəl məlumat verildiyi kimi, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin növbəti layihəsi - Yasamal Yaşayış Kompleksinin ikinci mərhələsində 815 mənzilin 15.09.2022-ci il tarixində seçim prosesi başlamazdan öncə dövlət orqanlarının informasiya sistemlərinə kiber müdaxilələrin edildiyi təsbit olunmuş, seçim prosesinin vaxtı təxirə salınmış və faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində cinayət işi başlanılmışdır.
İbtidai istintaqla müəyyən edilmişdir ki, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi tərəfindən Yasamal Yaşayış kompleksinin ikinci mərhələsində mənzil seçimi prosesinin həyata keçirilməsi üçün “Güzəştli mənzil” sisteminə girişi təmin edən Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi” publik hüquqi şəxsin nəzdində fəaliyyət göstərən ASAN Login vahid giriş sisteminə Bakı vaxtı ilə 10:38-dən 10:53-dək müxtəlif ölkələrə məxsus IP ünvanlardan törədilmiş DDOS - yəni paylanılmış xidmətdən imtina hücumu formasında kibermüdaxilə nəticəsində əlaqəli şəkildə fəaliyyət göstərən ASAN Login vahid giriş sisteminə məxsus kompüter sistemlərinin işləməsinə qəsdən ciddi maneə yaradılmış,  seçim prosesinə müdaxilənin qarşısının alınması üçün proses dayandırılmışdır.
Araşdırmalar zamanı cinayət əməllərinin texniki izləri aşkar edilib rəsmiləşdirilərək götürülmüş, kiberhücumların ümumilikdə 11 ölkəyə məxsus 47 IP ünvanından həyata keçirildiyi müəyyən edilmişdir.
“Kibercinayətkarlıq haqqında” Budapeşt Konvensiyası üzrə təxirəsalınmaz prosedur tədbirlər yerinə yetirilərək kiberhücumun həyata keçirildiyi IP ünvanların aid olduğu ölkələrə edilmiş müraciətlər əsasında IP məlumatlarının mühafizə olunması üçün tədbirlər görülməsi  barədə zəmanət alınmış, kiberhücumların ümumi mənbəyinin müəyyən edilməsi üçün təsdiq edilmiş ilkin məlumatlar əsasında IP ünvanlara dair abunə və trafik məlumatlarının götürülməsi və həmin məlumatlardan irəli gələn istintaq hərəkətlərinin aparılması üçün aidiyyəti ölkələrə müvafiq məhkəmə qərarları əsasında “Cinayət işi üzrə qarşılıqlı hüquqi yardım” sorğuları ünvanlanmış, zəruri kommunikasiya, istintaq-əməliyyat və əməliyyat-texniki tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Eyni zamanda qeyd edilir ki, aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə qeyd olunan kiberhücum kanalları tam təsbit edilərək bloklanmaqla yanaşı, mənzillərin təxirə salınmış güzəştlə seçimi prosesinin gücləndirilmiş təhlükəsizlik şərtlərinin təmin edildiyi şəraitdə təşkili və keçirilməsi üçün zəruri tədbirlər görülmüşdür.
Təxirə salınmış mənzil seçimi prosesinin 24.09.2022-ci il tarixində saat 15:00-da keçirilməsi qərara alınmışdır.

Joint information of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan,the State Housing Development Agency and the State Agency for Public Service and Social Innovations
Official 23 September 2022
17:45
Investigation results of a cyber-attack on the "ASAN Login" system of the Electronic Government Development Center Known
As previously reported, before the start of the process of selecting 815 apartments for the second stage of the next project of the State Housing Development Agency - the Yasamal residential complex on September 15, 2022, it was determined that cyber-hacks were committed in the information systems of the state bodies, therefore, the time for the selection process was postponed and in connection with this, a criminal case was initiated at the Investigations Division of the SSS.
The preliminary investigation identified that from 10:38 to 10:53 Baku time as a result of cyber interference in the form of a DDOS - that is, a distributed denial of service attack - from IP addresses belonging to different countries a serious obstacle was intentionally created to the operation of the computer systems belonging to the ASAN Login single entry system, operating under “E-GOV Development Center” public legal entity under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan which provides access to the “Affordable Housing” system for the implementation of the housing selection process at the second stage of the Yasamal Residential Complex by the State Housing Development Agency,  which operates in a related manner, and the process was stopped in order to prevent interference with the selection process.
During the investigations, technical traces of criminal acts were discovered, formalized and removed, and it was determined that cyber-attacks were carried out from a total of 47 IP addresses belonging to 11 countries.
In accordance with the Budapest Convention on Cybercrime, urgent procedural measures have been taken and based on the appeals to the countries that own the IP addresses of cyber-attacks, a guarantee has been obtained to take measures to protect IP data and on the basis of preliminary information confirmed to determine the common source of cyberattacks, subscription to IP addresses and “Mutual Legal Assistance in Criminal Matters” requests have been addressed to the relevant countries based on relevant court decisions to collect traffic data and conduct investigative actions resulting from that data, necessary communication, investigative-operational and operational-technical measures are being implemented.
At the same time, it is noted that in addition to the full identification and blocking, together with the relevant state bodies, of the indicated channels of cyber-attacks necessary measures were taken to organize and conduct the process of selection of apartments with a deferred discount under conditions of enhanced security.