Tədbirlər 24 Noyabr 2022
Noyabrın 23-də Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Heydər Əliyev adına Akademiyasının “Şöhrət” muzeyində Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurası Katibinin Xidmətinin təşkilatçılığı ilə “Vətən müharibəsinin təcrübələri” mövzusunda konfrans öz işinə başlamışdır. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının katibi general-polkovnik Ramil Usubov, Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov, DTX-nin rəisinin birinci müavini general-leytenant Ceyhun Şadlinski, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi general-leytenant İlqar Musayev, Azərbaycan Respublikasının Strateji Obyektlərin Mühafizəsi Dövlət Agentliyinin rəisi general-mayor İlqar Abbasov, hüquq-mühafizə və digər dövlət orqanlarının rəhbər əməkdaşları, Türkiyə Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargahının və Milli Təhlükəsizlik Şurası Baş Katibliyinin nümayəndələri iştirak etmişlər. Konfransın məqsədi Vətən müharibəsinin nəticələrinin təhlilinin və müharibədə qazanılmış hərbi təcrübənin aidiyyəti qurumlar arasında mübadiləsinin təmin olunmasıdır.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Şöhrət” muzeyinin qarşısında ucaldılan abidəsini ziyarət etmiş, önünə gül dəstələri düzmüşlər.
Ulu Öndərin və ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Öncə çıxış edən Təhlükəsizlik Şurasının katibi general-polkovnik Ramil Usubov tədbirin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə DTX-nin rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə etmiş, bu mövzuda konfransın keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışmışdır. O, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi altında şanlı qələbəmizlə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsinin tariximizdə silinməz iz buraxdığını, bu müharibənin ordumuzun döyüş təcrübəsinin artırılmasında əvəzsiz rol oynadığını, hərbi əməliyyatların planlaşdırılması və aparılmasının xarici ölkələrin hərbi müəssisələrində öyrənildiyini diqqətə çatdırmışdır. General-polkovnik Ramil Usubov müharibənin nəticələrinin təhlilinin və əldə olunan təcrübənin milli təhlükəsizliyin etibarlı təminatı, silahlı qüvvələrimizin müdafiə qabiliyyətinin artırılmasında önəmli amil olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov çıxış edərək ölkə rəhbərinin tapşırığı əsasında, Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan Ordusunun hərbi potensialının artırılması yönümündə həyata keçirilən islahatlar, yeni hərbi birliklərin yaradılması, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin operativ və çevik yerinə yetirilməsi üçün silahlı qüvvələrimizin şəxsi heyətinin hərbi təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsi, müasir hərbi texnika və avadanlıqlarla təchiz olunması barədə məlumat vermişdir.
DTX-nin rəisinin birinci müavini general-leytenant Ceyhun Şadlinski çıxışında qeyd etmişdir ki, iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində görülən işlərə Ermənistandakı revanşist qüvvələrin hər vəchlə maneçilik törətməyə çalışması, bu ölkənin silahlanmaya və ordu quruculuğuna öz imkanlarından artıq maliyyə vəsaiti ayırması, müxtəlif xarici dövlətlərdən müasir silahlar və hərbi təyinatlı avadanlıqlar almağa cəhdlər göstərməsi, sülh müqaviləsinin imzalanmasını bütün mümkün vasitələrdən istifadə etməklə yubatmağa meyl etməsi narahatlıq doğuran məqamlardır. Həmçinin vurğulanmışdır ki, Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisinə hərbi texnikaların daşınması, orada müxtəlif təxribat xarakterli tədbirlərin keçirilməsinə şərait yaradılması da xüsusilə diqqət çəkir. İran xüsusi xidmət orqanlarının Azərbaycana qarşı aktiv şəkildə həyata keçirdiyi kəşfiyyat-pozuculuq fəaliyyətindən də danışan natiq bu istiqamətdə görülən kəsərli tədbirlərdən söhbət açmışdır.
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisi general-leytenant İlqar Musayev bildirmişdir ki, həm Vətən müharibəsi zamanı, həm də müharibədən sonrakı dövrdə məkrli qüvvələr tərəfindən respublikamızın informasiya təhlükəsizliyinə yönələn təhdidlərin və kiberhücumların qarşısının alınması, savaş dövründə hərbi obyektlərimizin xüsusi rabitə avadanlıqları ilə təminatı, radiostansiyaların işinin səmərəli təşkili üçün digər qurumlarla birgə lazımi tədbirlər görülmüşdür.
Konfrans öz işini noyabrın 25-dək hərbi təhlükəsizlik, səfərbərlik hazırlığı, strateji kommunikasiya, informasiya təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, mülki müdafiə və digər aidiyyəti mövzular üzrə mühazirələr və panel müzakirələrlə davam etdirəcəkdir.

Мероприятия 24 Ноябрь 2022
23 ноября в музее "Шохрат" Академии имени Гейдара Алиева Службы государственной безопасности (СГБ) начала работу конференция "Опыты Отечественной войны", организованная Службой секретаря Совета безопасности Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие секретарь Совета безопасности Азербайджанской Республики генерал-полковник Рамиль Усубов, министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов, первый заместитель начальника СГБ генерал-лейтенант Джейхун Шадлински, начальник Государственной службы специальной связи и информационной безопасности генерал-лейтенант Ильгар Мусаев, начальник Государственного агентства по охране стратегических объектов Азербайджанской Республики генерал-майор Ильгар Аббасов, руководящие лица правоохранительных и других государственных органов, представители Генерального штаба Вооруженных сил и Генерального секретариата Совета национальной безопасности Турецкой Республики. Цель конференции – обеспечить анализ итогов Отечественной войны и обмен военным опытом, полученным в ходе войны, между соответствующими учреждениями.
Сначала участники мероприятия посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, установленный перед музеем "Шохрат", возложили к нему цветы.
Минутой молчания была почтена светлая память великого лидера и сынов Родины, павших за суверенитет и территориальную целостность нашей страны.
Секретарь Совета безопасности генерал-полковник Рамиль Усубов, выступая, выразил признательность руководству СГБ за поддержку в организации мероприятия, рассказал о важности проведения конференции по этой теме. Он обратил внимание на то, что 44-дневная Отечественная война, завершившаяся славной победой под решительным руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и оставила неизгладимый след в нашей истории, сыграла неоценимую роль в повышении боевого опыта армии, планирование и осуществление операций в ходе этой войны изучаются в военных учреждениях зарубежных стран. Генерал-полковник Рамиль Усубов заявил, что анализ итогов войны и накопленный опыт являются важным фактором в надежном обеспечении национальной безопасности и повышении обороноспособности наших Вооруженных сил.
Затем выступил министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов, который проинформировал о реформах, проводимых на основе поручений главы государства с целью повышения военного потенциала Азербайджанской армии после Отечественной войны, создании новых воинских формирований, повышении уровня военной подготовки личного состава наших вооруженных сил, оснащении их современной боевой техникой и техникой для оперативного выполнения поставленных задач.
В свою очередь первый заместитель начальника СГБ генерал-лейтенант Джейхун Шадлински выразил беспокойство в связи со всяческим препятствованием реваншистскими силами в Армении нормализации отношений между двумя странами, а также тем фактом, что эта страна сверх своих возможностей выделяет финансовые средства на вооружение и строительство армии, пытается закупать современное вооружение и оборудование военного назначения у различных зарубежных стран, всеми возможными способами стремится затянуть подписание мирного соглашения. Кроме того, было подчеркнуто, что особого внимания требуют переброска военной техники на территорию Азербайджана, где временно дислоцирован российский миротворческий контингент, создание там условий для проведения различных действий провокационного характера. Говоря об активной разведывательно-диверсионной деятельности, проводимой спецслужбами Ирана против Азербайджана, выступивший проинформировал о мерах, предпринимаемых в этом направлении.
Начальник Государственной службы специальной связи и информационной безопасности генерал-лейтенант Ильгар Мусаев заявил, что как во время  Отечественной войны, так и в послевоенный период совместно с другими учреждениями приняты необходимые меры для предотвращения угроз и кибератак, направленных против информационной безопасности нашей республики, обеспечения наших военных объектов специальными средствами связи в период войны, организации эффективной работы радиостанций.
Конференция продолжит свою работу до 25 ноября лекциями и панельными дискуссиями по военной безопасности, мобилизационной подготовке, стратегическим коммуникациям, информационной безопасности, кибербезопасности, гражданской обороне и другим смежным темам.