Tədbirlər 26 Dekabr 2022
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində İran xüsusi xidmət orqanlarının nəzarəti altında Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının seçilərək qanunsuz silahlı birləşmə yaradılması, onlara ölkə hüdudlarından kənarda radikal-ekstremist dini ideyaların aşılanması yolu ilə xüsusi hərbi təlimlərin keçirilməsi, şəxsiyyətləri gizlədilərək başqa adlarla müxtəlif dövlətlərin ərazilərində terror-təxribat əməllərinin törədilməsinə cəlb olunmaları faktlarına görə başlanılmış cinayət işi üzrə istintaq-əməliyyat tədbirləri aparılır.
İbtidai istintaq zamanı, 1967-ci il təvəllüdlü Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Yusifov Taleh Rəşid oğlunun şəxsi nüfuz və əlaqə imkanlarından istifadə edərək vətəndaşlarımızın İran İslam Respublikasının ərazisində yaradılan “Hüseyniyun” adlı qanunsuz silahlı birləşməyə cəlb edilməsini üçüncü ölkə ərazisindən təşkilini həyata keçirməsi, bu istiqamətdə görülən işlərin gizliliyini və maliyyələşdirilməsini təmin etməsi, “Təqi” ləqəbi altında qanunsuz silahlı birləşmənin fəaliyyətində iştirakına əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Həmçinin müəyyənləşdirilmişdir ki, Taleh Yusifov 2016-cı ilin əvvəllərində İran ərazisinə keçib Səfərov Yunis Rafiq oğlu (məhkum edilmişdir), Əsədov Rövşən Elçin oğlu və digərləri ilə birlikdə gizli yaratdıqları qanunsuz silahlı birləşmənin tərkibində müxtəlif silahlarla hərbi təlimlərdə iştirak etmiş, həmin şəxslərlə birgə Suriya ərazisində xarici mütəxəssislər tərəfindən xüsusi təyinatlı texnikaların tətbiqi ilə müşayiət olunan hərbi xarakterli əməliyyat tədbirlərinin planlaşdırılması, kəşfiyyat işlərinin aparılması ilə bağlı xüsusi təlimlər keçmişdir.
Taleh Yusifov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericilikdə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunmuş, barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilərək beynəlxalq axtarış elan edilmişdir.
İstintaqla Taleh Yusifovun xarici ölkə ərazisinə keçdikdən sonra gizləndiyi yer müəyyən olunmuş və o, beynəlxalq axtarışa dair qarşılıqlı hüquqi yardım proseduru çərçivəsində saxlanılaraq Azərbaycana ekstradisiya edilmişdir.

Мероприятия 26 Декабрь 2022
В Службе государственной безопасности проводятся оперативно-следственные мероприятия по факту создания под контролем иранских спецслужб незаконных вооруженных формирований, состоящих из граждан Азербайджана, проведения ими за пределами страны специальных военных учений путем навязывания радикально-экстремистских религиозных взглядов, привлечения их к совершению террористических и провокационных действий на территории различных государств с сокрытием личности и под другими именами.
В ходе предварительного следствия были выявлены обоснованные подозрения в том, что гражданин Азербайджанской Республики Юсифов Талех Рашид оглу, 1967 года рождения, используя свой личный авторитет и возможности связи, с территории третьей страны осуществлял организацию привлечения наших граждан к незаконному вооруженному формированию под названием Гусейнийун, созданному на территории Исламской Республики Иран, обеспечивал конфиденциальность организации и финансирование проводимой в этом направлении работы, принимал участие в деятельности незаконного вооруженного формирования под псевдонимом Таги”.
Также было установлено, что Талех Юсифов в начале 2016 года перебрался на территорию Ирана и вместе с Сафаровым Юнисом Рафиг оглу (осужден), Асадовым Ровшаном Эльчин оглу и другими в составе тайно созданного ими незаконного вооруженного формирования с различным вооружением участвовал в военных учениях, совместно с этими лицами прошел специальную подготовку на территории Сирии, по планированию оперативных мероприятий военного характера, проведению разведывательных работ с применением техники специального назначения со стороны иностранных специалистов.
Талех Юсифов был привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по статьям 12.1, 279.1 (участие в создании и деятельности вооруженных формирований за пределами Азербайджанской Республики, не предусмотренных законодательством) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, в его отношении решением суда избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и он был объявлен в международный розыск.
После следствия было установлено место укрытия Талеха Юсифова после его переезда на территорию иностранного государства, и он был задержан и экстрадирован в Азербайджан в рамках процедуры взаимной правовой помощи по международному розыску.