Tədbirlər 26 Dekabr 2022
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində İran xüsusi xidmət orqanlarının nəzarəti altında Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının seçilərək qanunsuz silahlı birləşmə yaradılması, onlara ölkə hüdudlarından kənarda radikal-ekstremist dini ideyaların aşılanması yolu ilə xüsusi hərbi təlimlərin keçirilməsi, şəxsiyyətləri gizlədilərək başqa adlarla müxtəlif dövlətlərin ərazilərində terror-təxribat əməllərinin törədilməsinə cəlb olunmaları faktlarına görə başlanılmış cinayət işi üzrə istintaq-əməliyyat tədbirləri aparılır.
İbtidai istintaq zamanı, 1967-ci il təvəllüdlü Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Yusifov Taleh Rəşid oğlunun şəxsi nüfuz və əlaqə imkanlarından istifadə edərək vətəndaşlarımızın İran İslam Respublikasının ərazisində yaradılan “Hüseyniyun” adlı qanunsuz silahlı birləşməyə cəlb edilməsini üçüncü ölkə ərazisindən təşkilini həyata keçirməsi, bu istiqamətdə görülən işlərin gizliliyini və maliyyələşdirilməsini təmin etməsi, “Təqi” ləqəbi altında qanunsuz silahlı birləşmənin fəaliyyətində iştirakına əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Həmçinin müəyyənləşdirilmişdir ki, Taleh Yusifov 2016-cı ilin əvvəllərində İran ərazisinə keçib Səfərov Yunis Rafiq oğlu (məhkum edilmişdir), Əsədov Rövşən Elçin oğlu və digərləri ilə birlikdə gizli yaratdıqları qanunsuz silahlı birləşmənin tərkibində müxtəlif silahlarla hərbi təlimlərdə iştirak etmiş, həmin şəxslərlə birgə Suriya ərazisində xarici mütəxəssislər tərəfindən xüsusi təyinatlı texnikaların tətbiqi ilə müşayiət olunan hərbi xarakterli əməliyyat tədbirlərinin planlaşdırılması, kəşfiyyat işlərinin aparılması ilə bağlı xüsusi təlimlər keçmişdir.
Taleh Yusifov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericilikdə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunmuş, barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilərək beynəlxalq axtarış elan edilmişdir.
İstintaqla Taleh Yusifovun xarici ölkə ərazisinə keçdikdən sonra gizləndiyi yer müəyyən olunmuş və o, beynəlxalq axtarışa dair qarşılıqlı hüquqi yardım proseduru çərçivəsində saxlanılaraq Azərbaycana ekstradisiya edilmişdir.

Events 26 December 2022
İnvestigative activities are being undertaken under the criminal case initiated in connection with the facts of creation of illegal armed groups consisting of selected nationals of the Republic of Azerbaijan, provision of special military training to them coupled with inducing by radical-exstremist religious ideas outside of the borders of the country and engagement in committing of acts of terrorism and sabotage in the territories of different countries under the fake identities, all under the supervision and Iranian intelligence services.
During the preliminary investigation reasonable grounds were established that Yusifov Taleh Rashid oglu, a citizen of the Republic of Azerbaijan, born in 1967, using personal influence and communication capabilities and acting from the territory of the third contry participated in the activity of illegal group by organizing the draft of our citizens to the Huseiniyun” illegal armed group created within the territory of the Islamic Republic of Iran and provided confidentiality and financing of these activities under alias of “Tagi”.
It was also determined that Taleh Yusifov crossed to the territory of Iran in early 2016 and participated in military exercises with various weapons as part of the illegal armed group they secretly created together with Safarov Yunis Rafik oglu (convicted), Asadov Rovshan Elchin oglu and others, and together with those people, they participated in foreign military exercises in the territory of Syria. They received special training by specialists from foreign countries on the planning of operational measures of a military nature accompanied by the application of special-purpose equipment, conducting intelligence work.
Taleh Yusifov was indicted under articles 12.1, 279.1 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (participation in the creation and operation of armed groups outside the Republic of Azerbaijan, not provided for in the legislation) and by the decision of the court, an arrest warrant was issued and an international search was announced for him.
As a result of the investigation, Taleh Yusifov’s hiding place was determined after he moved to the territory of a foreign country, and he was detained and extradited to Azerbaijan within the framework of the mutual legal assistance procedure for international search.