Rəsmi məlumatlar 24 Fevral 2023
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Salahov Mircavad Seyidağa oğlu “İŞİD” terror təşkilatının üzvü kimi terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi cinayət əməllərini törətməkdə şübhəli bilinərək saxlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Mircavad Salahov Suriya Ərəb Respublikasının Raqqa şəhərində “İŞİD” terror təşkilatının sıralarına qoşularaq xüsusi təlim düşərgəsinə göndərilmiş, döyüş təlimlərində iştirak etməklə odlu silahdan istifadə qaydalarına yiyələnmişdir. Daha sonra o, “İŞİD” terror təşkilatında mühasib kimi fəaliyyətə başlamış, bu müddət ərzində silahlı münaqişələrdə iştirak edən həmin terror təşkilatının üzvlərinə və onların ailələrinə aylıq pul vəsaitləri və ərzaq təminatının verilməsi, silahlı münaqişələr zamanı yaralanmış bu təşkilatın üzvlərinə və həlak olmuş şəxslərin ailələrinə maddi yardımların ayrılması işinin təşkili istiqamətində fəaliyyət göstərmiş, cinayət məsuliyyətindən yayınmaq məqsədilə bir müddət digər ölkələrdə gizlənmişdir.
Həmçinin müəyyən edilmişdir ki, Salahov Mircavad Seyidağa oğlu “İŞİD” terror təşkilatına qardaşı Salahov Mircəlal Seyidağa oğlu tərəfindən cəlb olunmuşdur. Mircəlal Salahov sözügedən terror təşkilatının Suriya Ərəb Respublikasında apardığı hərbi əməliyyatlarda iştirak edərək yaralanmışdır.
Cinayət işi üzrə Mircavad Salahov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214-1-ci (terrorçuluğu maliyyələşdirmə) və 283-1.3-cü (ölkə hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmə), Mircəlal Salahov Cinayət Məcəlləsinin 283-1.1 və 283-1.3-cü (ölkə hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrə cəlb etmə və belə silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb edilərək barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Официальная информация 24 Февраль 2023
В результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных Службой государственной безопасности  задержан гражданин Азербайджанской Республики Салахов Мирджавад Сейидага оглу по подозрению в совершении преступных деяний, связанных с финансированием терроризма  как член террористической организации «ИГИЛ».
Было установлено, что Салахов Мирджавад вступил в ряды террористической организации ИГИЛ в городе Ракка Сирийской Арабской Республики и был направлен в специальный тренировочный лагерь, где участвовал в боевых учениях и обучался навыкам применения и использования огнестрельного оружия. Позже он начал работать бухгалтером в террористической организации ИГИЛ, и в этот период он занимался организацией предоставления ежемесячных денежных средств и продуктов питания членам террористической организации и их семьям и выделением материальной помощи пострадавшим и семьям погибших в вооруженных конфликтах. Некоторое время скрывался в других странах, чтобы избежать уголовной ответственности.
Также было установлено, что Салахов Мирджавад Сейидага оглу был привлечен в ряды террористической организации ИГИЛ своим братом Салаховым Мирджалалом Сейидага оглу. Мирджалал Салахов получил ранение в ходе боев, проводимых указанной террористической организацией в Сирийской Арабской Республике.
По уголовному делу Мирджавад Салахов привлечен к уголовной ответственности в качестве обвиняемого в преступлениях, предусмотренных статьями 214-1 (финансирование терроризма) и 283-1.3 (участие в вооруженных конфликтах за пределами страны), в свою очередь Мирджалал Салахов также привлечен к уголовной ответственности в качестве обвиняемого в преступлениях, предусмотренных статьями 283-1.1 и 283-1.3 (вовлечение в вооруженные конфликты за пределами страны и участие в таких вооруженных конфликтах) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. В отношении обоих обвиняемых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.