Rəsmi məlumatlar 24 Fevral 2023
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Salahov Mircavad Seyidağa oğlu “İŞİD” terror təşkilatının üzvü kimi terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi cinayət əməllərini törətməkdə şübhəli bilinərək saxlanılmışdır.
Müəyyən edilmişdir ki, Mircavad Salahov Suriya Ərəb Respublikasının Raqqa şəhərində “İŞİD” terror təşkilatının sıralarına qoşularaq xüsusi təlim düşərgəsinə göndərilmiş, döyüş təlimlərində iştirak etməklə odlu silahdan istifadə qaydalarına yiyələnmişdir. Daha sonra o, “İŞİD” terror təşkilatında mühasib kimi fəaliyyətə başlamış, bu müddət ərzində silahlı münaqişələrdə iştirak edən həmin terror təşkilatının üzvlərinə və onların ailələrinə aylıq pul vəsaitləri və ərzaq təminatının verilməsi, silahlı münaqişələr zamanı yaralanmış bu təşkilatın üzvlərinə və həlak olmuş şəxslərin ailələrinə maddi yardımların ayrılması işinin təşkili istiqamətində fəaliyyət göstərmiş, cinayət məsuliyyətindən yayınmaq məqsədilə bir müddət digər ölkələrdə gizlənmişdir.
Həmçinin müəyyən edilmişdir ki, Salahov Mircavad Seyidağa oğlu “İŞİD” terror təşkilatına qardaşı Salahov Mircəlal Seyidağa oğlu tərəfindən cəlb olunmuşdur. Mircəlal Salahov sözügedən terror təşkilatının Suriya Ərəb Respublikasında apardığı hərbi əməliyyatlarda iştirak edərək yaralanmışdır.
Cinayət işi üzrə Mircavad Salahov Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214-1-ci (terrorçuluğu maliyyələşdirmə) və 283-1.3-cü (ölkə hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmə), Mircəlal Salahov Cinayət Məcəlləsinin 283-1.1 və 283-1.3-cü (ölkə hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrə cəlb etmə və belə silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb edilərək barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 24 February 2023
As a result of operational-investigative measures carried out by the State Security Service, Salahov Mirjavad Seyidagha, a citizen of the Republic of Azerbaijan, was detained on suspicion of committing criminal acts of financing terrorism as a member of the terrorist organization “ISIS”.
It was established that Mirjavad Salahov joined the ranks of the terrorist organization “ISIS” in the city of Raqqa of the Syrian Arab Republic and was sent to a special training camp and learned how to use firearms by participating in combat training. Later, he started working as an accountant in the “ISIS” terrorist organization, where he orchestrated provision of monthly financial assistance and food supplies to the acting members of this terrorist organization and their families, as well as provision of financial assistance to the wounded members and to the families of the killed in action members of this organization, and hid in other countries for some time to avoid a criminal responsibility.
It was also established that Salahov Mirjavad Seyidaga oglu was drafted to the terrorist organization “ISIS” by his brother Salahov Mirjalal Seyidaga oglu. Mirjalal Salahov was wounded in the course of military operations conducted by the said terrorist organization in the Syrian Arab Republic.
Mirjavad Salahov was charged under the articles 214-1 (financing terrorism), 283-1.3 (participation in armed conflicts outside the country), and Mirjalal Salahov was charged under the articles 283-1.1, 283-1.3 (involvement in armed conflicts and participation in such armed conflicts outside the country) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and they were brought to criminal responsibility as accused persons and a pretrial detention measure was adopted for them.