Tədbirlər 06 Aprel 2023
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar “Heydər Əliyev və təhlükəsizlik orqanları” adlı növbəti tədbir Göyçay şəhərində təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə Göyçay rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Natiq Ağayev, DTX-nin rəhbər şəxsləri və əməkdaşları, şəhərin hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri, Milli Məclisin deputatları, təhlükəsizlik orqanlarının veteranları, Vətən müharibəsi iştirakçıları və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak etmişlər.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Göyçay şəhərində ucaldılmış abidəsi ziyarət olunmuş, önünə gül dəstələri qoyularaq dərin ehtiram bildirilmişdir.
Qonaqlar tədbirin keçirildiyi Heydər Əliyev Mərkəzinin foyesində Ümummilli Liderin həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirən fotoşəkillərin nümayiş olunduğu guşə ilə tanış olduqdan sonra tədbir açıq elan edilmişdir.
Öncə dahi rəhbər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuş və Dövlət Himni səsləndirilmişdir.
Göyçay rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Natiq Ağayev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq belə bir tədbirin keçirilməsinin rayonun ictimai həyatında önəmli hadisə olduğunu qeyd etmişdir. Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarından başlayan mənalı ömrünün hər anının bir tarix olduğunu vurğulayan Natiq Ağayev dahi şəxsiyyətin bütün fəaliyyəti boyu Azərbaycanın çiçəklənməsi və qüdrətlənməsi yolunda gördüyü ölçüyəgəlməz işlərdən, respublikamızın təhlükəsizliyinin və ərazi bütövlüyünün etibarlı qorunması, xalqımızın sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşaması naminə göstərdiyi fədakarlıq nümunələrindən və hazırda Ulu Öndərin siyasi varisi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin davamlı tərəqqisindən geniş söhbət açmışdır.
Tədbirin digər çıxışçıları görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarının tarixində ilk azərbaycanlı general olaraq sözügedən təsisatın inkişafına misilsiz töhfələr verdiyini, milli kadrlarla komplektləşdirdiyini, Azərbaycana rəhbərlik etdiyi vaxtlarda da təhlükəsizlik qurumunun fəaliyyətini daim diqqət mərkəzində saxladığını vurğulamış, bugünkü dövrdə Azərbaycan xüsusi xidmət orqanlarının öz işini məhz Heydər Əliyevin vaxtilə təhlükəsizlik təşkilatında təməlini qoyduğu prinsiplər əsasında qurduğunu nəzərə çatdırmışlar.
Sonda tədbir iştirakçıları DTX-nin Azərbaycan Televiziyası ilə birgə ərsəyə gətirdiyi “Konfidensial” layihəsinin növbəti buraxılışı olan və Ulu Öndər Heydər Əliyevin təhlükəsizlik orqanlarında xidmət etdiyi zaman onun rəhbərliyi altında keçirilmiş “Port-Pəhləvi” əməliyyatından bəhs edən sənədli filmə tamaşa etmişlər.

Мероприятия 06 Апрель 2023
В связи со 100-летием со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева в городе Гёйчай Службой государственной безопасности было организовано очередное мероприятие под названием «Гейдар Алиев и органы безопасности».
В мероприятии приняли участие глава Исполнительной власти Гёйчайского района Натиг Агаев, руководящие лица и сотрудники СГБ, руководители правоохранительных органов города, депутаты Милли Меджлиса, ветераны органов безопасности, участники Отечественной войны и представители общественности района.
Сначала был посещен памятник великого лидера Гейдара Алиева, воздвигнутый в городе Гёйчай, возложены перед ним цветы и выражено глубокое почтение.
Мероприятие было объявлено открытым после того, как гости ознакомились с уголком, где были выставлены фотографии, изображающие разные периоды жизни общенационального лидера, в фойе Центра Гейдара Алиева.
Сначала минутой молчания была почтена память великого лидера Гейдара Алиева и наших шехидов, отдавших свои жизни за независимость и свободу Азербайджанской Республики, и прозвучал Государственный гимн.
Глава Исполнительной Власти Гейчайского района Натиг Агаев поприветствовав участников мероприятия отметил, что проведение подобного мероприятия является важным событием в общественной жизни района. Подчеркнув, что каждый момент осмысленной жизни Гейдара Алиева, начавшейся с органов безопасности, является историей, Натиг Агаев рассказал о неизмеримой работе, проделанной великой личностью на протяжении всей своей карьеры на пути к процветанию и могуществу Азербайджана, о примерах самопожертвования проявленных им во имя надежной защиты безопасности и территориальной целостности нашей республики, во имя жизни нашего народа в мире и спокойствии, и в настоящее время о непрерывном прогрессе нашей страны под руководством политического преемника Великого Вождя, Президента Азербайджанской Республики, господина Ильхама Алиева.
Другие выступившие на мероприятии подчеркнули, что выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев, как первый азербайджанский генерал в истории органов безопасности, внес беспрецедентный вклад в развитие указанного учреждения, укомплектовав его национальными кадрами, и за время своего руководства Азербайджаном постоянно держал в центре внимания их деятельность, а также то, что спецслужбы Азербайджана строят свою работу на принципах, заложенных в свое время Гейдаром Алиевом.
В завершении участники мероприятия посмотрели документальный фильм, являющийся очередным выпуском проекта «Конфиденциально», созданного СГБ совместно с Азербайджанским Телевидением и рассказывающего об операции «Порт-Пехлеви», проведенный под руководством Великого лидера Гейдара Алиева, во времена его службы в органах безопасности.