Rəsmi məlumatlar 22 İyun 2023
Xarici ölkə ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrə qoşulan Azərbaycan vətəndaşları həbs edilmişlər
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılmış araşdırmalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarından ibarət, ölkə hüdudlarından kənarda terror aktlarının törədilməsi ilə müşayiət olunan, dini düşmənçilik, dini radikalizm və dini fanatizm zəminində aparılan silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə qeyri-leqal yollarla Suriya Ərəb Respublikasının ərazisinə keçdikdən sonra həmin dövlətin İdlib şəhərində xüsusi hazırlıq düşərgəsində təlimlərə cəlb olunaraq müxtəlif növ odlu silahlardan istifadə qaydalarına yiyələnmiş, “Taifatul Mansura” adlı qanunsuz silahlı dəstənin tərkibində döyüşlərdə iştirak etmiş sabit qrupun üzvləri müəyyən olunmuş və barələrində beynəlxalq axtarış elan edilmişdir.
Başlanılmış cinayət işi üzrə həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə yuxarıda qeyd olunan cinayət əməllərini törətmiş 13 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının - Abdullayev Şəmil Töhüd oğlu, Ağamətov Murad Əlibala oğlu, Quliyev Murad Firudin oğlu, Rüstəmov Fərhad İsə oğlu, Sultanov Sultan İdris oğlu, Hüseynov Nəcməddin Nəzir oğlu, Mahmudov Hikmət Sahib oğlu, Əliyev Mais Telman oğlu, İsmayılov İsmayıl Aydın oğlu, Babayev Şəhriyar Rahim oğlu, Muradov Hacı Arif oğlu, Baxışov Əlövsər Əlisafa oğlu və Əsədov İntiqam Şirin oğlunun xarici ölkə ərazisində gizləndikləri yerlər müəyyənləşdirilmiş və onlar beynəlxalq axtarışa dair qarşılıqlı hüquqi yardım proseduru çərçivəsində müvafiq tədbirlərlə saxlanılaraq Azərbaycan Respublikasına gətirilmişlər.
Sözügedən şəxslər Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 283-1.3-cü (Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə sabit qruplar yaratma, həmin qruplarda, təlimlərdə və ya silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb olunaraq, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 22 June 2023
Azerbaijani citizens who joined illegal armed groups on the territory of a foreign country have been arrested
As a result of investigations carried out by the State Security Service an active team consisting of Azerbaijani citizens which illegally entered into the territory of the Syrian Arab Republic and mastered use of various arms after trainings at special camps at city of Idlib with the purpose participation in armed conflicts based religious enmity, radicalism and fanaticism and accompanied by commission of terrorist acts outside of Azerbaijan's border and consequently fought within the ranks of “Taifatul Mansuraillegal armed group, was identified and subjected to an international search warrant.
As a result of operational-investigative measures foreign hideouts of 13 citizens of the Republic of Azerbaijan who committed the abovementioned criminal acts, namely Abdullayev Shemil Tohud oglu, Aghametov Murad Alibala oglu, Guliyev Murad Firudin oglu, Rustamov Farhad Isa oglu, Sultanov Sultan Idris oglu, Huseynov Najmaddin Nazir oglu, Mahmudov Hikmet Sahib oglu, Aliyev Mais Telman oglu, Ismayilov Ismayil Aydın oglu, Babayev Shahriyar Rahim oglu, Muradov Haji Arif oglu, Bakhishov Alovsar Alisafa oglu and Asadov Intigam Shirin oglu have been identified and they were detained and delivered to the Republic of Azerbaijan after corresponding measures were undertaken within the framework of the mutual legal assistance procedure for international search.
The aforementioned citizens were charged under Article 283-1.3 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (creating stable groups for the purpose of participating in armed conflicts outside the borders of the Republic of Azerbaijan, participation in those groups, trainings or armed conflicts) with criminal responsibility and by the decision of the court, preventive measures of arrest was adopted for them.