Rəsmi məlumatlar 22 İyun 2023
Xarici ölkə ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələrə qoşulan Azərbaycan vətəndaşları həbs edilmişlər
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılmış araşdırmalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarından ibarət, ölkə hüdudlarından kənarda terror aktlarının törədilməsi ilə müşayiət olunan, dini düşmənçilik, dini radikalizm və dini fanatizm zəminində aparılan silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə qeyri-leqal yollarla Suriya Ərəb Respublikasının ərazisinə keçdikdən sonra həmin dövlətin İdlib şəhərində xüsusi hazırlıq düşərgəsində təlimlərə cəlb olunaraq müxtəlif növ odlu silahlardan istifadə qaydalarına yiyələnmiş, “Taifatul Mansura” adlı qanunsuz silahlı dəstənin tərkibində döyüşlərdə iştirak etmiş sabit qrupun üzvləri müəyyən olunmuş və barələrində beynəlxalq axtarış elan edilmişdir.
Başlanılmış cinayət işi üzrə həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə yuxarıda qeyd olunan cinayət əməllərini törətmiş 13 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının - Abdullayev Şəmil Töhüd oğlu, Ağamətov Murad Əlibala oğlu, Quliyev Murad Firudin oğlu, Rüstəmov Fərhad İsə oğlu, Sultanov Sultan İdris oğlu, Hüseynov Nəcməddin Nəzir oğlu, Mahmudov Hikmət Sahib oğlu, Əliyev Mais Telman oğlu, İsmayılov İsmayıl Aydın oğlu, Babayev Şəhriyar Rahim oğlu, Muradov Hacı Arif oğlu, Baxışov Əlövsər Əlisafa oğlu və Əsədov İntiqam Şirin oğlunun xarici ölkə ərazisində gizləndikləri yerlər müəyyənləşdirilmiş və onlar beynəlxalq axtarışa dair qarşılıqlı hüquqi yardım proseduru çərçivəsində müvafiq tədbirlərlə saxlanılaraq Azərbaycan Respublikasına gətirilmişlər.
Sözügedən şəxslər Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 283-1.3-cü (Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə sabit qruplar yaratma, həmin qruplarda, təlimlərdə və ya silahlı münaqişələrdə iştirak etmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb olunaraq, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Официальная информация 22 Июнь 2023
Арестованы граждане Азербайджана, присоединившиеся к незаконным вооруженным формированиям на территории иностранного государства
В результате расследований, проведенных Службой государственной безопасности были выявлены члены группы состоящих из граждан Азербайджанской Республики, нелегальными способами перешедших на территорию Сирийской Арабской Республики с целью участия в вооруженных конфликтах за пределами страны, на почве религиозной вражды, религиозного радикализма и фанатизма и сопровождающихся совершением террористических актов, которые освоили правила обращения с различными видами огнестрельного оружия в специальном тренировочном лагере в городе Идлиб и учавствовавали в боях в составе незаконного вооруженного формирования “Тайфатуль Мансура” и в отношении которых был объявлен международный розыск.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий, проведенных по возбужденному уголовному делу, были установлены места на территории зарубежной страны, где скрывались 13 граждан Азербайджанской Республики совершивших вышеназванные преступные деяния – Абдуллаев Шемиль Тохуд оглу, Агаметов Мурад Алибала оглу, Гулиев Мурад Фирудин оглу, Рустамов Фархад Иса оглу, Султанов Султан Идрис оглу, Гусейнов Наджмеддин Назир оглу, Махмудов Хикмет Сахиб оглу, Алиев Маис Тельман оглу, Исмаилов Исмаил Айдын оглу, Бабаев Шахрияр Рахим оглу, Мурадов Гаджи Ариф оглу, Бахышев Аловсар Алисафа оглу и Асадов Интигам Ширин оглу. Все они были задержаны и доставлены в Азербайджан в рамках процедуры взаимной правовой помощи при международном розыске.
По решению суда в отношении указанных лиц, привлеченных к уголовной ответственности в качестве лиц, обвиняемых по статье 283-1.3 (создание постоянных групп с целью участия в вооруженных конфликтах за пределами Азербайджанской Республики, участие в этих группах, учениях или вооруженных конфликтах) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, назначена мера пресечения в виде заключения под стражу.