Rəsmi məlumatlar 25 Avqust 2023
Vətəndaş S.Cabbarova tərəf olduğu mülki işlə bağlı Məhkəmə-Hüquq Şurasına müraciət edərək, Zöhrab Lətif oğlu Paşayevin ona qarşı qanunsuz əməllərə yol verdiyini, məhkəmədə işinin həllinə köməklik göstərilməsi müqabilində ondan xeyli miqdarda pul vəsaiti aldığını, habelə həmin şəxsin ona Məhkəmə-Hüquq Şurasının və Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin adından tərtib olunmuş məktublar verdiyini bildirmişdir. Göstərilən halların araşdırılması üçün vətəndaşın müvafiq müraciəti və təqdim etdiyi aidiyyəti sənədlər Məhkəmə-Hüquq Şurası Aparatı tərəfindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə (DTX) göndərilmişdir.
DTX-də aparılmış araşdırmalar zamanı Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, əvvəllər Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.2.2,  178.2.4 (dələduzluq, təkrar xeyli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə), 310 (özbaşına özünün vəzifəli şəxs kimi təqdim edilməsi) və 320.1-ci (rəsmi sənədləri qanunsuz hazırlama) maddələri ilə məhkum edilmiş və məhkumluğu ödənilməmiş Zöhrab Paşayevin 2022-ci ilin noyabr ayından etibarən yenidən özünü vəzifəli şəxs kimi təqdim etməklə ayrı-ayrı vətəndaşlara məhkəmə işlərinin həllinə, adlarına əmlakların rəsmiləşdirilməsinə kömək edəcəyi barədə yalan vədlər verməsi, onların inamını qazanmaq məqsədilə xüsusi qaydada QR kodlar hazırlayıb yerləşdirməklə Məhkəmə-Hüquq Şurasının, məhkəmələrin və digər dövlət orqanlarının adından saxta sənədlər hazırlayıb təqdim etməsi və bununla da vətəndaşların pul vəsaitlərini etibardan sui-istifadə etmə və aldatma yolu ilə ələ keçirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir
Başlanılmış cinayət işi üzrə Zöhrab Paşayev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 178.2.2, 178.2.4, 310 və 320.1-ci maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuşdur.
Bildiririk ki, bundan sonra da Məhkəmə-Hüquq Şurasının, məhkəmələrin, habelə hakimlərin adından istifadə edərək qanunsuz əməllərə yol verən şəxslər barəsində zəruri tədbirlər görüləcəkdir.
Eyni zamanda, vətəndaşlara tövsiyə edilir ki, hüquqi yardımın göstərilməsi ilə bağlı yalnız qanunvericiliklə müəyyən olunmuş qaydada həmin fəaliyyətlə peşəkar qaydada məşğul olan şəxslərə və ya qurumlara müraciət etsinlər.

Official 25 August 2023
Citizen S.Jabbarova applied to the Judicial-Legal Council in connection with the civil case to which she was a party, and stated that Zohrab Latif oglu Pashayev committed illegal acts against her, received a large amount of money from her in exchange for helping her solve her case in court, as well as that person gave her letters drawn up on behalf of the Judicial-Legal Council and the Baku Court of Appeal. The relevant application of the citizen and the submitted relevant documents were sent to the State Security Service by the Office of the Judicial-Legal Council for the investigation of the mentioned cases.
During the investigations carried out by the State Security Service, a citizen of the Republic of Azerbaijan Zohrab Pashayev, who previously was convicted under the articles 178.2.2, 178.2.4 (in case of fraud, repeated and causing significant damage), 310 (impersonating himself as an official) and 320.1 (illegal preparation of official documents) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan and whose conviction has not been paid, reasonable suspicions have been established that from November 2022 he again presented himself as an official and made false promises to individual citizens about assistance in resolving of court cases and registering properties under their names, prepared and submitted forged documents on behalf of the Judicial-Legal Council, courts and other state bodies by creating and placing QR codes in a special manner, in order to gain their trust, thereby seizing citizens' funds through abuse of trust and deception.
According to the initiated criminal case, Zohrab Pashayev was brought to criminal responsibility under Articles 178.2.2, 178.2.4, 310 and 320.1 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
We inform you that from now on, necessary measures will be taken against those who commit illegal acts using the name of the Judicial-Legal Council, courts, as well as judges.
At the same time, citizens are advised to apply for the provision of legal assistance only to persons or institutions professionally engaged in that activity in accordance with the law.