Rəsmi məlumatlar 28 Sentyabr 2023
Ermənistan vətəndaşı R.Vardanyan təqsirləndirilən şəxs qismində saxlanılaraq məsuliyyətə cəlb olunmuşdur
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi ərazilərində fəaliyyət göstərmiş qanunsuz erməni silahlı birləşmələri tərəfindən ötən müddət ərzində törədilmiş çoxsaylı terrorçuluq cinayətlərinin araşdırılması ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində ibtidai istintaq aparılır.
Toplanılmış sübutlarla, hazırda Ermənistan Respublikasının vətəndaşı olan 1968-ci il təvəllüdlü Vardanyan Ruben Karlenoviçin Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) və 318.1-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə nəzərdə tutulan cinayət əməllərini törətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Ona qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, müəyyənləşdirilmişdir ki, Ruben Vardanyan xarici ölkə vətəndaşı olduğu halda terror-təxribat əməlləri törətmək məqsədilə 2022-ci ilin sentyabr ayında Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənar, qanunsuz keçərək, Azərbaycan Respublikasının Qarabağ iqtisadi rayonunda Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdiyi əraziyə daxil olmuş, həmin ərazidə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin formalaşdırılması və fəaliyyətinin təşkilində, habelə idarələrə, təşkilatlara və ayrı-ayrı şəxslərə insanların həlak olmasına və digər ağır nəticələrə səbəb olan basqınlar etmiş sözügedən qanunsuz hərbi birliklərin silah, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr, hərbi texnika və əsgəri ləvazimatla təchiz edilməsində iştirak etmişdir. Bundan başqa o, pul vəsaitlərini həmin qanunsuz silahlı birləşmələrin terrorçuluq fəaliyyətinin təşkil olunmasına yönəltməklə terrorçuluğu maliyyələşdirmişdir.
Törətdiyi qeyri-qanuni əməllərə görə Ruben Vardanyan 27 sentyabr 2023-cü il tarixində saxlanılaraq, ittiham elan edilməklə təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmuş, barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 28 September 2023
A preliminary investigation is underway by the State Security Service regarding the numerous terrorist crimes committed in the past period by the illegal Armenian armed formations operated in the territories of the Republic of Azerbaijan, where the Russian peacekeeping contingent is temporarily stationed.
Based on the collected evidence, reasonable suspicions have arisen that Vardanyan Ruben Karlenovich, born in 1968, currently a citizen of the Republic of Armenia, committed the criminal acts under Articles 214-1 (financing of terrorism), 279.3 (participation in an armed formations or groups, which are not provided by the legislation) and 318.1 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
According to the charges brought against him, it was determined that Ruben Vardanyan, a citizen of a foreign country, illegally crossed the state border of the Republic of Azerbaijan outside the checkpoints in September 2022 in order to commit acts of terrorism and sabotage in the area of Karabakh economic region of the Republic of Azerbaijan, where the Russian peacekeepers are temporally deployed and within those areas participated in the establishment and organization of the activity of the armed formations not foreseen by the legislation of the Republic of Azerbaijan, as well as supplying the mentioned illegal military units which carried out raids on offices, organizations and individuals that caused the death of people and other serious consequences with weapons, ammunition, explosives, military equipment and military supplies. Moreover, he financed terrorism by directing funds for the implementation of terrorist activity of the relevant illegal armed formations.
Ruben Vardanyan was detained on September 27, 2023, for the illegal acts committed by him, brought to criminal responsibility as an accused person by announcing the charge and sentenced to pre-trial detention by the court order.