Rəsmi məlumatlar 29 Sentyabr 2023
Azərbaycan Respublikasının Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti dislokasiya olunduğu ərazilərində qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin törətdikləri və insanların həlak olması ilə nəticələnmiş çoxsaylı terror aktları ilə əlaqədar Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində ibtidai istintaq davam etdirilir.
Əldə olunmuş sübutlar əsasında, Ermənistan Respublikasının vətəndaşı, 1971-ci il təvəllüdlü Manukyan Davit Azati tərəfindən Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar terrorçuluq), 228.3 (qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, saxlama və daşıma), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələr və qruplar yaratma) və 318.1-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələrində ehtiva olunan cinayət əməllərinin törədilməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
İttihama əsasən, 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli Bəyanatda erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının ərazisindən çıxarılmasının nəzərdə tutulmasına baxmayaraq, Ermənistan Respublikasında anadan olmuş və orada qeydiyyatda olan, həmin ölkənin vətəndaşı, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçusu, general-mayor ali hərbi rütbəsində xidmət edən Davit Manukyan ötən müddət ərzində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ ərazisində cinayət əməllərini davam etdirərək qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasının Müdafiə Ordusu komandanının birinci müavini” adı altında Azərbaycan Respublikasının ərazisində qanunsuz mütəşəkkil silahlı birləşmələrin fəaliyyətinin təşkilində və idarə edilməsində, silah-sursat, partlayıcı maddə və qurğularla təchiz edilməsində iştirak etmişdir.
Eyni zamanda o, həmin terrorçu dəstələr vasitəsilə Azərbaycanda ictimai təhlükəsizliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq, dövlət hakimiyyət orqanları və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmək məqsədilə insanların həlak olması, onların sağlamlığına, əmlakına ziyan vurulması və ya başqa ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi təhlükəsi yaradan partlayış, yanğın və ya digər hərəkətlərlə müşayiət olunan terror aktlarının törədilməsinin təşkilində iştirak etmişdir.
Davit Manukyan 27 sentyabr 2023-cü il tarixində saxlanılaraq təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş, məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Official 29 September 2023
The preliminary investigation launched by State Security Service regarding numerous terrorist acts resulting in the death of people, committed by the illegal Armenian armed formations in the territories of the Republic of Azerbaijan, where the Russian peacekeepers are temporarily stationed, is currently underway.
Based on the collected evidence, reasonable suspicions have arisen that Davit Azati Manukyan, born in 1971, currently a citizen of the Republic of Armenia, committed the criminal acts under Articles 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (terrorism committed by organized group), 228.3 (illegal acquisition, storage and transportation of firearms, their complete parts, ammunition, explosives and devices), 279.3 (creation of armed formations or groups, not provided by the legislation) and 318.1 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.
According to the accusation, despite the fact that the trilateral Statement of November 10, 2020 envisaged the withdrawal of the Armenian armed forces from the territories of the Republic of Azerbaijan, Davit Manukyan, born and registered citizen of the Republic of Armenia, a military officer of the armed forces of Armenia with the rank of major general, continued to commit criminal acts in the territory of the Republic of Azerbaijan, as the so-called “First Deputy Commander of the Defense Army of the Republic of Nagorno-Karabakh” participated in the organization and management of the activities of the illegal armed formations in the territory of the Republic of Azerbaijan, supplying them with ammunition, explosives and devices.
At the same time, Davit Manukyan, with the help of the relevant terrorist groups, participated in the organization of terrorist acts accompanied by dangerous explosions, arsons or other actions posing a threat of death of people, damage to their health, property and other socially dangerous consequences in order to breach public security, spread panic among the population in Azerbaijan and influence the decision making of the state authorities and international organizations.
On September 27, 2023, Davit Manukyan was brought to criminal responsibility as an accused person and sentenced to pre-trial detention by the court order.