Rəsmi məlumatlar 05 Oktyabr 2023
Qarabağ ərazisində qanunsuz silahlı birləşmələr yaradaraq onların fəaliyyətini təşkil edən şəxslər həbs edilmişlər
Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsində fəaliyyət göstərmiş qanunsuz silahlı birləşmələrin ötən müddətdə törətdikləri terrorçuluq əməlləri ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində cinayət işi davam etdirilir.
Araşdırmalar zamanı Qukasyan Arkadi Arşaviri, Sahakyan Bako Sahaki və İşxanyan Davit Rubeni tərəfindən Azərbaycan Respublikası ərazisində müvafiq olaraq qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidentləri” və “prezidenti vəzifəsinin müvəqqəti icraçısı” və digər adlar altında Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin formalaşdırılması və fəaliyyətinin təşkilinə, habelə idarələrə, təşkilatlara və ayrı-ayrı şəxslərə insanların həlak olmasına və digər ağır nəticələrə səbəb olan basqınlar təşkil edən həmin qanunsuz silahlı birləşmələrin silah, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr, hərbi texnika və əsgəri ləvazimatla təchiz edilməsinə, mütəşəkkil dəstə halında qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrinin, döyüş sursatı, partlayıcı qurğular əldə edilməsinə, başqasına verilməsinə, saxlanılmasına, daşınmasına və gəzdirilməsinə, pul vəsaitlərini və digər əmlakı tamamilə və qismən, bilavasitə və dolayısı ilə həmin qanunsuz silahlı birləşmələrin terror aktları törətməsi istiqamətində istifadə edəcəyini bilərək həmin məqsədlə qəsdən toplamaq, ayırmaq və verməklə terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Eləcə də, qeyd olunan şəxslər tərəfindən terror aktlarının törədilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində həmin əməllərin törədilməsi üsulları, odlu silahdan, partlayıcı maddələrdən və qurğulardan, zəhərli maddələrdən, digər ümumi təhlükəli üsullardan və texniki vasitələrdən istifadə hazırlığı üzrə təlimlərin təşkil edilməsi, mütəşəkkil dəstə halında odlu silahdan və silah qismində digər predmetlərdən istifadə etməklə milli ədavət və düşmənçilik niyyəti ilə təkrarən terrorçuluq, yəni ictimai təhlükəsizliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq, dövlət hakimiyyət orqanları və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qərarlar qəbul edilməsinə təsir göstərmək məqsədilə insanların həlak olması, onların sağlamlığına zərər vurulması, əhəmiyyətli əmlak ziyanının vurulması və başqa ictimai təhlükəli nəticələrin baş verməsi ilə müşayiət olunan partlayış, habelə əraziləri davamlı şəkildə minalama və digər hərəkətlər törədərək terror aktlarının təşkil edilməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində Azərbaycanın Xankəndi şəhərində anadan olmuş 1957-ci il təvəllüdlü Arkadi Qukasyan, həmin şəhərdə anadan olmuş 1960-cı il təvəllüdlü Bako Sahakyan və Azərbaycanın Xocavənd rayonunda anadan olmuş 1958-ci il təvəllüdlü Davit İşxanyan 3 oktyabr 2023-cü il tarixində saxlanılaraq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar odlu silahdan, partlayıcı maddələrdən və qurğulardan istifadə etməklə terrorçuluq), 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 214-3.2 (terrorçuluq məqsədi ilə təlimlər təşkil etmə), 228.3 (mütəşəkkil dəstə tərəfindən təkrar qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, saxlama, daşıma və gəzdirmə) və 279.3-cü (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələr və qruplar yaratma və onların fəaliyyətində iştirak etmə) maddələri ilə ittiham elan edilməklə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmişlər.

Official 05 October 2023
Persons who created illegal armed groups and organized their activities in the territory of Karabakh were arrested
A criminal investigation is being continued by the State Security Service into the terrorist acts committed by illegal armed units operating in the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
Reasonable suspicions have been arisen during the investigation that Arkadi Arshaviri Ghukasyan, Bako Sahaki Sahakyan and Davit Rubeni Ishkhanyan created armed groups in contravention of the legislation of the Republic of Azerbaijan while acting as so-called “presidents of the Nagorno-Karabakh Republic” and “interim president” respectively, organized their activities, supplied these illegal armed groups with weaponry, ammunition, explosives, military equipment and hardware, organized raids on offices, organizations and individuals causing the death of people and other serious consequences, illegally acquired, transferred, stored, transported firearms, their parts, ammunition, explosives with full knowledge that money and other property would be used directly and indirectly by these illegal armed groups for the purpose of committing acts of terror by means of their deliberate collection, allocation and distribution.
Reasonable suspicions have also arisen that in order to commit terrorist acts on the territory of Republic of Azerbaijan the mentioned individuals conducted trainings on the use of firearms, explosive substances and devices, toxic substances, other dangerous technical means, and motivated by national hatred and hostility and with the intention to disrupt public order, create panic among population, influence decision-making by state authorities and international organizations, in the form of organized groups armed with weapons and other objects utilized as weapons, committed repeated terrorist acts accompanied by human death, harm to their health, significant damage to the property and other dangerous acts as well as continuous mining off the areas and other hostilities.
As a result of the actions carried out by the State Security Service, Arkadi Ghukasyan, born in the city of Khankendi in 1957, Bako Sahakyan, born in the same city in 1960, and Davit Ishkhanyan, born in the Khojavand district of Azerbaijan in 1958, were arrested on October 3, 2023 and charges were brought against them under Articles 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (terrorism by repeated use of firearms, explosives and devices by an organized gang), 214-1 (financing terrorism), 214-3.2 (organization of trainings with the purpose of terrorism), 228.3 (repeated illegal acquisition, storage, transportation and movement of firearms, their parts, ammunition, explosives and devices by an organized group) and 279.3 (creating armed groups and units not provided for by law and participation in their activities) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.