Tədbirlər 31 Oktyabr 2023
Oktyabrın 30-da Avropa Şurasının Strasburq şəhərində yerləşən mənzil qərargahında Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev ilə təşkilatın Baş katibi xanım Mariya Peyçinoviç Buriç arasında görüş keçirilmiş və Azərbaycan tərəfi Avropa Şurasının İnsan Orqanlarının Alverinə qarşı Konvensiyasını imzalamışdır. Xanım Baş katib Azərbaycanın bu konvensiyaya qoşulmasını çox vacib hadisə kimi dəyərləndirmiş, uzun illərdir formalaşmış ikitərəfli münasibətlərə toxunaraq əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam etdirələcəyinə inamını ifadə etmişdir.
General-polkovnik Əli Nağıyev regionda təhlükəsizlik baxımından yaranmış mövcud vəziyyət barədə məlumat verərək ölkəmizin hər zaman bölgədə davamlı sülhün bərqərar olmasında maraqlı olduğunu vurğulamış, Azərbaycanın Qarabağ ərazisində yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarının əmin-amanlıq şəraitində yaşamasına Azərbaycan hökumətinin hərtərəfli təminat verməsindən, onların hüquq və azadlıqlarının qorunması üçün dövlətimizin gördüyü işlərdən, regionda rifahın, əsaslı və etibarlı sabitliyin təmin olunması naminə Azərbaycanın göstərdiyi səylərdən, Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasının və tezliklə sülh müqaviləsinin imzalanmasının vacibliyindən ətraflı söhbət açmışdır.
Baş katib Mariya Peyçinoviç Buriç Avropa Şurasının Cənubi Qafqazda hər zaman sülhün qorunub saxlanılmasına önəm verdiyini və təşkilatın bu prosesə lazımi dəstək göstərə biləcəyini qeyd etmişdir.
Söhbət əsnasında Ermənistanın Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı həyata keçirdiyi  etnik təmizləmə və mina terroru barədə danışan Xidmət rəisi Əli Nağıyev Avropa Şurasının Baş katibinin təşkilatın əhatə etdiyi ölkələrdə yaşayan şəxslərin Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasında təsbit olunmuş bütün hüquq və azadlıqlarından tam istifadə etmək hüququna malik olması fikrinə münasibət bildirərək, qeyd olunan beynəlxalq hüquqi sənədin müddəalarının Azərbaycanın xeyli zaman ərzində qaçqın və məcburi köçkün halında yaşamış, itkin düşmüş, əsir-girov götürülmüş, həmçinin Ermənistan tərəfindən basdırılmış minalardan sağlamlıqlarını itirmiş vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi məsələsində də tətbiq olunacağına ümidvar olduğunu demişdir.

Мероприятия 31 Октябрь 2023
30 октября в штаб-квартире Совета Европы в городе Страсбург состоялась встреча начальника Службы Государственной Безопасности Азербайджанской Республики, генерал-полковника Али Нагиева и генерального секретаря СЕ Марии Пейчинович Бурич, и азербайджанская сторона подписала Конвенцию Совета Европы о борьбе с торговлей человеческими органами. Генеральный секретарь оценила присоединение Азербайджана к этой конвенции как очень важное событие, коснувшись формировавшихся на протяжении многих лет двусторонних отношений, она выразила надежду на то, что сотрудничество будет успешно продолжено и в дальнейшем.
Генерал-полковник Али Нагиев проинформировав о текущей ситуации с безопасностью в регионе, подчеркнул, что наша страна всегда проявляла заинтересованность в установлении прочного мира в регионе, подробно рассказал о всесторонних гарантиях, которые дает правительство Азербайджана гражданам армянского происхождения, проживающим на территории Карабаха, работе, проводимой нашим государством по защите их прав и свобод, усилиях, предпринимаемых Азербайджаном во имя обеспечения процветания, фундаментальной и надежной стабильности в регионе, важности нормализации отношений с Арменией и скорого подписания мирного договора.
Генеральный секретарь Мария Пейчинович Бурич подчеркнула, что Совет Европы всегда придавал большое значение сохранению мира на Южном Кавказе и организация может оказать необходимую поддержку этому процессу.
Во время беседы, говоря об этнических чистках и минном терроризме, осуществляемых Арменией против граждан Азербайджана, начальник Службы Али Нагиев комментируя заявление генерального секретаря Совета Европы о том, что люди, проживающие в странах, охватываемых организацией, имеют право в полной мере пользоваться всеми правами и свободами, предусмотренными Европейской конвенцией о защите прав человека, выразил надежду, что положения упомянутого международного правового документа будут применены и в деле защиты прав граждан Азербайджана, которые долгое время жили в качестве беженцев и вынужденных переселенцев, пропавших без вести, взятых в заложники, а также потерявших здоровье из-за заложенных Арменией мин.
На встрече также состоялся широкий обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.