Rəsmi məlumatlar 02 Noyabr 2023
Qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan Respublikasının ərazilərində törətdikləri terrorçuluq və digər ağır cinayətlərlə bağlı araşdırmalar davam etdirilir.
2023-cü ilin sentyabr ayında keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində qanunsuz silahlı birləşmələrə daxil olmaqla “AKM” avtomatı ilə silahlanıb, mütəşəkkil dəstə halında milli ədavət və düşmənçilik niyyəti ilə terrorçuluq əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən Babayan Madat Arakeli Kəlbəcər rayonunun Qozlukörpü kəndi ərazisində tərk-silah edilərək saxlanılmışdır.
İstintaq zamanı təqsirləndirilən şəxs Madat Babayan ifadəsində digər xüsusatlarla yanaşı həmçinin bildirmişdir ki, 1992-ci ilin fevral ayında Xocalı faciəsinin törədilməsində iştirakçı olmuş, 24 fevral 1992-ci il tarixində “Xolostoy” ləqəbli Ermənistan silahlı qüvvələrinin polkovnik-leytenantı Arkadi Şirinyanın rəhbərliyi altında Kəlbəcər rayonunun Çapar, Qozlu və Qozlukörpü kəndlərinin sakinlərindən ibarət erməni silahlı birləşmələrinin tərkibində Kəlbəcərin Yayıcı, Heyvalı və Zəylik kəndlərindən gələn digər erməni silahlıları ilə Xocalı rayonunun Təzəbinə kəndində birləşərək azərbaycanlı əhalini məhv etmək məqsədilə qabaqcadan qurulmuş plana uyğun olaraq, 25 fevral 1992-ci il tarixində gecə saat 23:00 radələrində Xankəndi şəhərindən Xocalı şəhəri istiqamətində edilən hücum zamanı xilas olmaq üçün Əsgəran rayonuna tərəf qaçmaq istəyən, əksəriyyəti qadın, uşaq və qocalar olmuş 150 nəfərdən çox əliyalın şəxsdən ibarət mülki əhalini həmin ərazidə pusquya salaraq avtomat silahlarından atəş açmaqla qətlə yetirmişlər.
Eyni zamanda, Madat Babayan 26 fevral 1992-ci il tarixində azərbaycanlıların meyitlərini yığdıqları zaman Vamik Petrosyan, Şirin Şirinyan və digər dəstə üzvləri tərəfindən meyitlər üzərində təhqiredici hərəkətlərin törədilməsini, bundan başqa 100-dən çox mülki Xocalı sakininin əsir düşdüyünü müşahidə etmişdir.
Madat Babayan 1992-ci il fevralın 26-da Xocalıda olan erməni silahlıları ilə birlikdə şəhərdə azərbaycanlılara məxsus olan əmlakların talan edilməsi və törədilən kütləvi insan qırğını faktlarının gizlədilməsini təmin etmək üçün Xankəndi istiqamətində Xocalı-Ballıca-Xankəndi yolayrıcında silahlı post qurduqlarını, üç gün sonra isə bu postda xidmət apardığı vaxt Xocalıda qətlə yetirilən azərbaycanlıların meyitlərinin üç yük avtomobilində gətirildiyini, həmin postdan təxminən 400 metr məsafədə Qarqar çayının sol sahilində qazılan əraziyə tökülərək kütləvi basdırıldığını qeyd etmiş, eləcə də 1992-ci ilin fevral-mart aylarında Xocalıda törədilən talanlar barədə məlumat vermişdir.
İfadənin yerində yoxlanılması istintaq hərəkəti həyata keçirilərkən, Madat Babayan mülki əhaliyə qarşı cinayət əməllərinin törədildiyi yerləri əyani şəkildə göstərərək bu barədə ətraflı məlumat təqdim etmişdir.
Bundan əlavə Madat Babayan, əsir götürülmüş və qanunsuz olaraq Qozlukörpü kənd məktəbində saxlanılmış, amansız rəftar və işgəncələr nəticəsində ölmüş azərbaycanlıların meyitlərini Qozlukörpü kəndində şəxsən dəfn etdiyi yerləri də göstərmişdir.

Официальная информация 02 Ноябрь 2023
Проводятся расследования в связи с информацией о Ходжалинском геноциде, предоставленной Мадатом Бабаяном
Продолжаются расследования террористических и других тяжких преступлений, совершенных незаконными армянскими вооруженными формированиями на территории Азербайджанской Республики.
В результате антитеррористических мероприятий локального характера, проведенных в сентябре 2023 года, на территории села Гозлукерпю Кяльбаджарского района был обезоружен и задержан Бабаян Мадат Аракели, вооруженной автоматом «АКМ» подозреваемый в совершении террористических актов с целью разжигания национальной розни и вражды в составе организованной банды.
Во время следствия обвиняемый Мадат Бабаян в своих показаниях наряду с другими подробностями, также заявил, что он принимал участие в совершении Ходжалинского геноцида в феврале 1992 года, 24 февраля 1992 года объединившись в селе Тезебина Ходжалинского района с другими армянскими боевиками, прибывшими из сел Йайыджы, Хейвалы и Зейлик Кяльбаджарского района в составе армянских вооруженных формирований, состоящий из жителей сел Чапар, Гозлу и Гозлукерпю Кяльбаджарского района под руководством полковника-лейтенанта вооруженных сил Армении Аркадия Шириняна по прозвищу «Холостой», с целью истребления азербайджанского населения и в соответствии с заранее составленным планом в ночь на 25 февраля 1992 года около 23:00 во время нападения из города Ханкенди в направлении города Ходжалы, на той территории устроив засаду и открыв огонь из автоматов убили гражданское население, состоящее из более чем 150 безоружных людей, пытавшихся спастись бегством в направлении Аскеранского района, большинство из которых были женщины, дети и пожелые.
Помимо этого, Мадат Бабаян 26 февраля 1992 года во время сбора трупов азербайджанцев был свидетелем того, как Вамик Петросян, Ширин Ширинян и другие члены банды совершали надругательные действия над телами, а также пленения более 100 мирных жителей Ходжалов.
Мадат Бабаян отметил, что 26 февраля 1992 года вместе с находящимися в Ходжалах армянскими боевиками в направлении Ханкенди установили вооруженный пост на дорожной развязке Ходжалы-Баллыджа-Ханкенди с целью обеспечения сокрытия фактов разграбления принадлежащего азербайджанцам имущества и массовой резни, совершенной в городе, а через три дня во время несения им службы на этом посту были привезены в трех грузовых машинах тела убитых азербайджанцев в Ходжалах, которые затем были сброшены и массово захоронены на раскопанной части левого берега реки Гаргар, примерно в 400 метрах от поста, также сообщил о грабежах, совершенных в Ходжалах в феврале-марте 1992 года.
При провидении следственного действия проверки показаний на месте, Мадат Бабаян наглядно показал и предоставил подробную информацию о местах совершения преступлений против гражданского населения.
Кроме того, Мадат Бабаян также показал места, где он лично закопал трупы азербайджанцев, взятых в плен и незаконно удерживаемых в школе села Гозлукерпю и погибших в результате жестокого обращения и пыток.
В настоящее время по указанным и другим связанным преступлениям проводятся комплексные расследования.