Rəsmi məlumatlar 02 Noyabr 2023
Qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycan Respublikasının ərazilərində törətdikləri terrorçuluq və digər ağır cinayətlərlə bağlı araşdırmalar davam etdirilir.
2023-cü ilin sentyabr ayında keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində qanunsuz silahlı birləşmələrə daxil olmaqla “AKM” avtomatı ilə silahlanıb, mütəşəkkil dəstə halında milli ədavət və düşmənçilik niyyəti ilə terrorçuluq əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən Babayan Madat Arakeli Kəlbəcər rayonunun Qozlukörpü kəndi ərazisində tərk-silah edilərək saxlanılmışdır.
İstintaq zamanı təqsirləndirilən şəxs Madat Babayan ifadəsində digər xüsusatlarla yanaşı həmçinin bildirmişdir ki, 1992-ci ilin fevral ayında Xocalı faciəsinin törədilməsində iştirakçı olmuş, 24 fevral 1992-ci il tarixində “Xolostoy” ləqəbli Ermənistan silahlı qüvvələrinin polkovnik-leytenantı Arkadi Şirinyanın rəhbərliyi altında Kəlbəcər rayonunun Çapar, Qozlu və Qozlukörpü kəndlərinin sakinlərindən ibarət erməni silahlı birləşmələrinin tərkibində Kəlbəcərin Yayıcı, Heyvalı və Zəylik kəndlərindən gələn digər erməni silahlıları ilə Xocalı rayonunun Təzəbinə kəndində birləşərək azərbaycanlı əhalini məhv etmək məqsədilə qabaqcadan qurulmuş plana uyğun olaraq, 25 fevral 1992-ci il tarixində gecə saat 23:00 radələrində Xankəndi şəhərindən Xocalı şəhəri istiqamətində edilən hücum zamanı xilas olmaq üçün Əsgəran rayonuna tərəf qaçmaq istəyən, əksəriyyəti qadın, uşaq və qocalar olmuş 150 nəfərdən çox əliyalın şəxsdən ibarət mülki əhalini həmin ərazidə pusquya salaraq avtomat silahlarından atəş açmaqla qətlə yetirmişlər.
Eyni zamanda, Madat Babayan 26 fevral 1992-ci il tarixində azərbaycanlıların meyitlərini yığdıqları zaman Vamik Petrosyan, Şirin Şirinyan və digər dəstə üzvləri tərəfindən meyitlər üzərində təhqiredici hərəkətlərin törədilməsini, bundan başqa 100-dən çox mülki Xocalı sakininin əsir düşdüyünü müşahidə etmişdir.
Madat Babayan 1992-ci il fevralın 26-da Xocalıda olan erməni silahlıları ilə birlikdə şəhərdə azərbaycanlılara məxsus olan əmlakların talan edilməsi və törədilən kütləvi insan qırğını faktlarının gizlədilməsini təmin etmək üçün Xankəndi istiqamətində Xocalı-Ballıca-Xankəndi yolayrıcında silahlı post qurduqlarını, üç gün sonra isə bu postda xidmət apardığı vaxt Xocalıda qətlə yetirilən azərbaycanlıların meyitlərinin üç yük avtomobilində gətirildiyini, həmin postdan təxminən 400 metr məsafədə Qarqar çayının sol sahilində qazılan əraziyə tökülərək kütləvi basdırıldığını qeyd etmiş, eləcə də 1992-ci ilin fevral-mart aylarında Xocalıda törədilən talanlar barədə məlumat vermişdir.
İfadənin yerində yoxlanılması istintaq hərəkəti həyata keçirilərkən, Madat Babayan mülki əhaliyə qarşı cinayət əməllərinin törədildiyi yerləri əyani şəkildə göstərərək bu barədə ətraflı məlumat təqdim etmişdir.
Bundan əlavə Madat Babayan, əsir götürülmüş və qanunsuz olaraq Qozlukörpü kənd məktəbində saxlanılmış, amansız rəftar və işgəncələr nəticəsində ölmüş azərbaycanlıların meyitlərini Qozlukörpü kəndində şəxsən dəfn etdiyi yerləri də göstərmişdir.

Official 02 November 2023
Acts of terror and other grave crimes committed by illegal Armenian armed groups in the territories of the Republic of Azerbaijan are being investigated.
As a result of the local anti-terror measures carried out in September 2023, Madat Arakeli Babayan armed with a “AKM” assault rifle and suspected in committing of  acts of terror in pursuit of ethnic bigotry and enmity within an organized group was disarmed and detained in Gozlukorpu village of Kalbajar district.
During the investigation, the accused Madat Babayan stated in his testimony among other details, that he was involved in perpetrating the Khojaly tragedy in February 1992, on February 24, 1992, under the leadership of lieutenant-colonel Arkadi Shirinyan of the Armenian armed forces nicknamed “Kholostoy” and within an armed unit comprised of residents of Chapar, Gozlu and Gozlukorpu villages of Kalbajar district, as well as other armed Armenians from Yayiji, Heyvali and Zaylik villages of Kalbajar district, arrived to the village of Tazabina of Khojaly district and, in accordance with a pre-arranged plan to destroy the Azerbaijani population, at 11 pm on February 25, 1992, during an attack on Khojaly town from the direction of Khankendi city, followed, ambushed and killed with automatic firearms a group of civilian residents consisting of more than 150 people, most of whom were women, children and elderly people who wanted to flee to Asgaran district to save their lives.
On February 26, 1992, Madat Babayan observed Vamik Petrosyan, Shirin Shirinyan and other members of the group committing insulting actions over bodies while collecting corpses of azerbaijanis and alsowitnessed more than 100 Khojaly civilians being taken prisoner.
Madat Babayan stated that together with other Armenian militants in Khojaly, he set up an armed post at the Khojaly-Ballija-Khankendi road junction in the direction of Khankendi on February 26, 1992 in order to conceal the facts of the looting of property of Azerbaijani residents and massacre of civilians and stated that three days after the massacre committed in the city, the corpses of the Azerbaijanis killed in Khojaly were delivered to the post in three trucks and then dumped into an excavated area on the left bank of the Gargar River about 400 meters from the post, and buried en masse and he also provided information about lootings committed in February-March 1992 in Khojaly.
Giving an on-site verification testimony, Madat Babayan provided detailed information by visually showing locations where criminal acts against the civilian population were committed.
In addition, Madat Babayan also demonstrated sites where he had personally buried the bodies of Azerbaijanis who were captured and illegally detained in Gozlukorpu village school, and then died as a result of mistreatment and torture.