Rəsmi məlumatlar 20 Noyabr 2023
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində mövcud olmuş qanunsuz erməni silahlı birləşmələri tərəfindən ötən müddətdə törədilmiş terrorçuluq, sülh və insanlıq əleyhinə, habelə müharibə cinayətləri ilə bağlı kompleks araşdırmalar aparılır.
Əvvəllər azadlıqları məhdudlaşdırılmaqla Xankəndi şəhərində yerləşən 3 saylı uşaq xəstəxanasında saxlanılmış azərbaycanlı əsirlərə və beynəlxalq humanitar hüquqla müdafiə olunan başqa şəxslərə işgəncə verməkdə, eləcə də sülh və insanlıq əleyhinə, müharibə cinayəti kimi digər ağır cinayət əməllərini törətməkdə, həmçinin qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin fəaliyyətində digər formada iştirak etməkdə şübhəli bilinən Beqlaryan Raşid Aramayisi Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 112, 113, 115.2, 279.1 318.1-ci maddələri ilə ittiham olunaraq həbs edilmişdir. Qeyd olunan işgəncələrə məruz qalmış həmin şəxslər müəyyən edilərək hazırkı cinayət işi üzrə zərərçəkmiş şəxs qismində tanınmışlar.
Dindirilməsi zamanı təqsirləndirilən şəxs Raşid Beqlaryan 1992-ci ilin fevral ayında Xocalı faciəsinin törədilməsində iştirakçı olması barədə məlumat verərək bildirmişdir ki, 25 fevral 1992-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri və onların tabeçiliyində fəaliyyət göstərən qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin Xankəndi şəhərindən mülki əhalinin sıx yaşadığı Xocalı şəhərinə etdikləri hücum vaxtı qabaqcadan qurulmuş plana uyğun olaraq, sağ qalmış azərbaycanlı dinc sakinlərə təhlükəsiz qaydada Əsgəran rayonundan keçməklə Ağdam rayonu istiqamətində gedə biləcəklərinə dair yalan vədlər verilmiş, 26 fevral 1992-ci il tarixində özünün də daxil olduğu həmin silahlı birləşmələr azərbaycanlıları kütləvi qırğına məruz qoymaq məqsədilə Qarqarçayın sahili boyunca Ağdam rayonuna doğru hərəkət edən, əksəriyyəti qadın, uşaq və yaşlı insanlardan ibarət 200 nəfərədək mülki şəxsi Əsgəran qalasına yaxın ərazidə pusquya salaraq avtomat silahlardan atəş açmaqla qətlə yetirmişlər. Cinayətkar dəstə üzvləri tərəfindən həlak olanların üzərilərindəki şəxsi əşyalar talan edildikdən sonra onların meyitləri Əsgəran qalası ətrafında basdırılmışdır.
İfadənin yerində yoxlanılması istintaq hərəkəti zamanı Raşid Beqlaryan mülki əhaliyə qarşı cinayət əməllərinin törədildiyi yerləri əyani şəkildə göstərərək bu barədə ətraflı məlumat vermişdir.

Официальная информация 20 Ноябрь 2023
Проводятся комплексные расследования в связи с террористическими преступлениями, преступлениями против мира и человечности и военными преступлениями, совершенными незаконными армянскими вооруженными формированиями, существовавшими на освобожденных территориях Азербайджанской Республики.
Бегларян Рашид Арамайиси, подозреваемый в применении актов пыток против азербайджанских пленных, ранее содержавшихся в детской больнице №3, расположенной в городе Ханкенди, с ограничением их свободы, и других лиц, находящихся под защитой международного гуманитарного права, а также в совершении других тяжких преступных деяний как преступления против мира и человечности и военные преступления, в участии в той или иной форме в деятельности незаконных армянских вооруженных формирований, был арестован по обвинению по статьям 112, 113, 115.2, 279.1 и 318.1 Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики. Лица, подвергшиеся указанным пыткам, были установлены и признаны потерпевшими по данному уголовному делу.
На допросе обвиняемый Рашид Бегларян сообщив о своем участии в Ходжалинской трагедии в феврале 1992 года заявил, что 25 февраля 1992 года, во время нападения вооруженных сил Армении и действующих под их подчинением незаконных армянских вооруженных формирований из города Ханкенди в город Ходжалы - густо населенный гражданскими, в соответствии с заранее составленным планом, азербайджанским мирным жителям оставшимся в живых были даны ложные обещания, что они смогут безопасно пройти через Аскеранский район в направлении Агдамского района, 26 февраля 1992 года эти вооруженные формирования, в состав которых входил и он сам, с целью подвергнуть азербайджанцев массовой резне, на территории вблизи Аскеранской крепости устроив засаду и расстреляв из автоматического оружия убили до 200 мирных жителей, большинство из которых были женщины, дети и пожилые, двигающиеся вдоль побережья реки Гаргарчай в сторону Агдамского района. После того как личные вещи погибших были разграблены членами преступной группировки, их тела были захоронены в окрестностях Аскеранской крепости.
В ходе следственного действия проверки показаний на месте, Рашид Бегларян наглядно показывая места совершения преступлений против гражданского населения дал подробную информацию об этом.