Rəsmi məlumatlar 12 Mart 2024
Sosial şəbəkələrin xarici seqmentində Bakı şəhərindəki bəzi məktəblərə silahlı hücum planlaşdırıldığı ilə bağlı insanlarda həyəcan və süni ajiotaj yaratmağa yönələn məlumatlar yayımlanmış və vətəndaşlarımız arasında narahatlığa səbəb olmuşdur.
Reallıqdan uzaq olan analoji aksiyaların daha əvvəl saxta adlardan istifadə edilməklə sosial şəbəkələr vasitəsilə bəzi xarici ölkələrdəki təhsil müəssisələri ilə əlaqədar həyata keçirildiyi məlumdur.
Əməliyyat-texniki tədbirlər zamanı sözügedən sosial şəbəkə səhifəsinin xaricdən idarə olunduğu öz təsdiqini tapmış, xarici tərəfdaşlarla həyata keçirilmiş birgə təxirəsalınmaz tədbirlərlə məlum sosial şəbəkə kanalını yaratmış ölkə ərazisində hər hansı təhdid doğurmaq imkanında olmayan şəxslər və onların Azərbaycan Respublikası ilə heç bir əlaqəsinin olmadığı müəyyən edilmişdir. Bu istiqamətdə zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Həmçinin eyniadlı “Telegram” səhifəsində yerləşdirilmiş, Bakı şəhəri Nizami rayonu 229 saylı tam orta məktəbə aid fotoşəkli həmin məktəbin azyaşlı şagirdinin 12.03.2024-cü il tarixində çəkdiyi və özü tərəfindən eyni adda və məzmunda yaradılan kanala yerləşdirildiyi müəyyən edilmiş, həmin şəxs qanuna müvafiq qaydada istintaqa cəlb edilmişdir.
Hazırda dünyada çoxsaylı sosial şəbəkələrin fəaliyyət göstərdiyi, onların texniki imkanlarından hər cür dezinformasiya məqsədləri üçün istifadə mümkünlüyünün məlum olduğu bir vaxtda ölkə ictimaiyyətini əhali arasında narahatlıq yaradılması məqsədilə paylaşılan bu kimi qeyri-ciddi məlumatlara inanmamağa, belə aşkar əsassız məlumatları geniş auditoriyaya yayaraq təşviş yaradanları qınamağa çağırır, bu qəbildən olan informasiyaların aidiyyəti orqanlar ilə birgə daim ətraflı yoxlanıldığını bildiririk.

Официальная информация 12 Март 2024
Во внешнем сегменте социальных сетей была опубликована информация о планируемом вооруженном нападении на некоторые школы города Баку, направленная на создание тревоги и искусственного ажиотажа у людей, вызвавший обеспокоенность наших граждан.
Известно, что аналогичные акции, далекие от реальности ранее проводились в отношении учебных заведений в некоторых зарубежных странах через социальные сети с использованием вымышленных имен.
В ходе оперативно-технических мероприятий было подтверждено, что указанная страница в социальной сети управляется из-за границы, в результате неотложных мер, реализованных с зарубежными партнерами, было установлено, что лица создавшие эти каналы в социальных сетях и не представляющие какую-либо угрозу на территории нашей страны, не имеют никакой связи с Азербайджанской Республикой. В этом направлении принимаются необходимые меры.
Также установлено, что размещенная на одноименной странице «Telegram» фотография, принадлежащая средней школе № 229 Низаминского района города Баку, была сделана несовершеннолетним учеником этой школы 12.03.2024 года и размещена на созданный им канал с таким же названием и содержанием, это лицо было привлечено к ответственности в соответствии с законом.
В настоящее время, когда известно, что в мире действует множество социальных сетей и их технические возможности могут быть использованы для всевозможных целей дезинформации, призываем общественность страны не верить подобной несерьезной информации, распространяемой с целью создания беспокойства среди населения и осудить тех, кто распространяет столь явно необоснованные информации среди широкой аудитории вызывая тревогу, и сообщаем, что подобные информации постоянно детально проверяются совместно с соответствующими органами.