Tədbirlər 02 Oktyabr 2024
Oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikası Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının (Dövlət Komissiyası) və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) birgə təşkilatçılığı ilə “İtkin düşmüş şəxslər probleminin həlli: ailələrin “həqiqəti bilmək” hüququnun dəstəklənməsi” mövzusunda növbəti beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Tədbirdə itkin düşmüş şəxslər və insan hüquqları üzrə beynəlxalq təsisatların nümayəndələri və ekspertləri, xarici ölkələrin müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən qurumlarının əməkdaşları, itkin şəxslərin ailə üzvləri iştirak etmişlər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciəti oxunmuş, daha sonra tədbirin mövzusuna aid qısametrajlı film nümayiş etdirilmişdir.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi, Dövlət Komissiyasının sədri Əli Nağıyev çıxış edərək qonaqları səmimiyyətlə salamlamış, belə bir həssas məsələyə dair ötən ilin sentyabr ayında təşkil edilmiş beynəlxalq konfransdan sonra builki tədbirin keçirilməsinin itkin düşmüş şəxslər probleminin həlli istiqamətində görülən işlərə mühüm töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu demiş, ailələrin öz itkin düşmüş yaxınları barədə məlumatları almaq hüququnun beynəlxalq səviyyədə dəstəklənməsinin vacibliyini qeyd etmişdir. Xidmət rəisi hazırda Dövlət Komissiyasında 3979 nəfərin itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyata alındığını, indiyədək işğaldan azad olunmuş ərazilərdə 18 kütləvi məzarlığın aşkarlandığını, bununla yanaşı Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüşlərdən 155 nəfərinin şəxsiyyətinin eyniləşdirildiyini, cari ilin sentyabr ayında görülmüş təxirəsalınmaz tədbirlər nəticəsində Ağdərə rayonunun Sırxavənd kəndində Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş daha 15-ə yaxın şəxsə aid meyit qalıqlarının müəyyən edildiyini nəzərə çatdırmışdır.
Dövlət Komissiyasının sədri vaxtilə Azərbaycanın Qarabağ ərazisində mövcud olmuş separatçı rejimin Vətən müharibəsi bitdiyi vaxtdan 2023-cü ilin sentyabr ayında həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatınadək olan müddət ərzində bir neçə kütləvi məzarlığı məqsədyönlü şəkildə məhv etməsinin və Ermənistan tərəfinin həmin məzarlıqlar barədə məlumatları verməməsinin beynəlxalq hüquqa, həmçinin uzun illərdir yaxınlarının yolunu gözləyən itkin ailələrinə və bütövlükdə insanlığa açıq-aşkar hörmətsizlik olduğunu bildirmişdir. Sonuncu qeyd olunan halın Xocavənd rayonunun Qaradağlı kəndi, Xocalı rayonunun Dəhraz kəndi və Ağdərə rayonunun Sırxavənd kəndindəki məzar yerlərində müşahidə etməyin mümkün olduğu diqqətə çatdırılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin itkin vətəndaşların taleyinin aydınlaşdırılmasını Dövlət Komissiyasının qarşısında ən ümdə vəzifə kimi qoyduğunu və ölkə başçısının bu məsələni daim xüsusi nəzarətdə saxladığını bildirən Xidmət rəisi Əli Nağıyev vurğulamışdır ki, itkin düşmüş şəxslər problemi təkcə ayrı-ayrı dövlətləri deyil, o cümlədən beynəlxalq təşkilatları və beynəlxalq siyasi dairələri ciddi şəkildə düşündürməlidir.
Sonra digər çıxışçılar itkin şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi ilə bağlı təmsil etdikləri təsisatlar tərəfindən ötən zamanda görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr haqda ətraflı məlumat vermiş, itkin düşmüş şəxslərin tapılması yönündə birgə səylərin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə, konfransda səslənəcək fikirlərin, irəli sürüləcək təkliflərin və aparılacaq fikir mübadilələrinin itkinlər probleminin həlli üçün yeni üfüqlər açacağına inamlarını ifadə etmişlər.

Мероприятия 02 Октябрь 2024
2 октября была проведена очередная международная конференция на тему «Решение проблемы пропавших без вести: поддержка прав семей узнать правду» при совместной организации Государственной Комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан (Государственная Комиссия) и Международного Комитета Красного Креста (МККК). В мероприятии приняли участие представители и эксперты международных учреждений по вопросам пропавших без вести лиц и правам человека, сотрудники учреждений зарубежных стран, работающих в соответствующей сфере, а также члены семей пропавших без вести лиц.
Сначала было зачитано обращение Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева участникам конференции, а затем был показан короткометражный фильм посвященный теме мероприятия.
Начальник Службы Государственной Безопасности (СГБ), председатель Государственной Комиссии Али Нагиев выступив искренне поприветствовал гостей, выразил надежду что после международной конференции, организованной в сентябре прошлого года по столь чувствительному вопросу, проведение мероприятия в текущем году внесет важный вклад в проделанную работу для решения проблемы пропавших без вести лиц, отметил важность поддержки на международном уровне прав семей на получение информации о своих пропавших близких.
Начальник Службы довел до сведения, что на данный момент в Государственной Комиссии числятся пропавшими без вести 3979 человек, на освобожденных от оккупации территориях обнаружено 18 массовых захоронений, наряду с этим установлены личности 155 человек, пропавших без вести в Первой Карабахской войне, в результате принятых в сентябре этого года неотложных мер в селе Сырхавенд Агдаринского района были идентифицированы останки еще около 15 человек, пропавших без вести в Первой Карабахской войне.
Председатель Государственной Комиссии заявил, что сепаратистский режим, существовавший когда-то на Карабахской территории Азербайджана в период с окончания Отечественной войны до проведенной в сентябре 2023 года антитеррористической операции, целенаправленно уничтожил несколько массовых захоронений и армянская сторона не предоставила информацию об этих могилах, что является открытым неуважением как к международному праву, к семьям пропавших без вести, которые ждут своих близких так и к человечеству в целом. Было отмечено, что последний упомянутый случай можно наблюдать в местах захоронений села Гарадаглы Ходжавендского района, села Дахраз Ходжалинского района и села Сырхавенд Агдеринского района.
Заявив, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев в качестве важнейшего долга перед Государственной Комиссией поставил выяснение судьб пропавших без вести граждан, и постоянно уделяет этому вопросу особое внимание, начальник Службы Али Нагиев подчеркнул, что проблема пропавших без вести должна заставить серьезно задуматься не только отдельные государства, но и международные организации и международные политические круги.
Затем остальные выступившие дали подробную информацию о работе,  проделанной за прошедшее время учреждениями, которые они представляют и предстоящих задачах, связанных с выяснением судьб пропавших без вести лиц, выразили веру, что совместные усилия по поиску пропавших без вести лиц будут продолжены и впредь, идеи, которые будут озвучены на конференции, предложения, которые будут выдвинуты, и предстоящий обмен мнениями, откроют новые горизонты для решения проблемы пропавших без вести лиц.