Tədbirlər 05 Oktyabr 2024
Oktyabrın 4-də Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində MDB-yə üzv ölkələrin təhlükəsizlik və xüsusi xidmət orqanları rəhbərləri Şurasının 55-ci iclası keçirilmiş və Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev tədbirdə iştirak etmişdir.
Öncə nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev tərəfindən qəbul edilmişlər. Daha sonra Şuranın iclası öz işinə başlamışdır.
İclas çərçivəsində MDB ölkələrinin təhlükəsizliyinin məruz qaldığı xarici təsirlər, təşkilata üzv dövlətlərin üzləşdikləri təhdidlər, xüsusən də beynəlxalq terrorçuluğa və dini ekstremizmə qarşı aparılan birgə mübarizənin səmərəliliyinin artırılması barədə çıxışlar edilmiş və ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bildirilmişdir ki, MDB məkanında yerləşən respublikaların təhlükəsizliyinə yönələn müasir çağırışlar, regionda sabitliyin pozulmasını qarşılarına məqsəd kimi qoymuş və bölgədə ümumi vəziyyətin gərgin saxlanılmasında maraqlı olan bəzi xarici dairələrinin kəşfiyyat-pozuculuq əməlləri ilə müşayiət edilən destruktiv fəaliyyət Birlik dövlətlərinin xüsusi xidmət orqanlarının daim ayıq-sayıq olmasını, səyləri birləşdirərək koordinasiyalı şəkildə işləməsini, əməkdaşlığın davamlı gücləndirilməsini, qazanılmış təcrübənin və əldə olunan əməliyyat məlumatlarının tərəfdaş qurumlar arasında mütəmadi bölüşülməsini zəruri edir.
Həmçinin qeyd olunmuşdur ki, təhlükəsizliyin təminatını ciddi risk altına alan transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi, kibercinayətkarlıq, qeyri-qanuni miqrasiya kimi məsələlərin son zamanlar özünü daha qabarıq göstərməsi MDB ölkələrinin xüsusi xidmət orqanlarının bu hallara qarşı getdikcə daha kəsərli addımlar atmalı olduğunu şərtləndirir.
Tədbirin gedişatında mənfi təzahürlərlə mübarizədə təhlükəsizlik təşkilatlarının qarşısında duran mühüm vəzifələr və gələcəkdə həyata keçirilməsi vacib olan tədbirlərə dair geniş müzakirələr aparılmışdır.

Мероприятия 05 Октябрь 2024
4 октября в Астане, столице Республики Казахстан состоялось 55-е заседание Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ, на котором принял участие начальник Службы Государственной Безопасности Азербайджанской Республики генерал-полковник Али Нагиев.
Сначала главы делегаций были приняты Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым. Позже заседание Совета начало свою работу.
В рамках встречи прозвучали выступления и состоялся подробный обмен мнениями о внешнем влиянии, которым подвергается безопасность стран СНГ, об угрозах, с которыми сталкиваются государства-члены организации, и в частности, о повышении эффективности совместной борьбы с международным терроризмом и религиозным экстремизмом. Было констатировано, что современные вызовы, направленные на безопасность республик, расположенных на пространстве СНГ, деструктивная деятельность, сопровождающаяся разведывательно-подрывными действиями некоторых иностранных кругов, поставивших перед собой цель дестабилизации региона и заинтересованных в сохранении общей ситуации в напряженности в регионе, делает необходимостью постоянную бдительность специальных служб государств Союза, скоординированную работу с объединёнными усилиями, постоянное укрепление сотрудничества, регулярный обмен накопленным опытом и полученной оперативной информацией между партнерскими учреждениями.
Также было отмечено, что в последнее время все более заметное проявление таких проблем, как транснациональная организованная преступность, незаконный оборот наркотиков, киберпреступность и нелегальная миграция, подвергающие обеспечение безопасности серьёзному риску, обуславливает необходимость принятия все более решительных шагов против подобных ситуаций спецслужбами стран СНГ.
В ходе мероприятия состоялось широкое обсуждение важных задач, стоящих перед организациями безопасности в борьбе с негативными проявлениями и мерах, которые следует реализовать в дальнейшем.