Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin və Xarici İşlər Nazirliyinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 20 Yanvar 2025
Fərid Səfərli Azərbaycana qaytarılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 2023-cü ildə İran İslam Respublikasında saxlanılmış Səfərli Fərid Qabil oğlu beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıq və qarşılıqlı prosedur çərçivəsində 18.01.2025-ci il tarixində İran İslam Respublikasından təhvil alınaraq ölkəmizə qaytarılmışdır.
Fərid Səfərli tibbi müayinədən keçdikdən sonra ailəsinə qovuşmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının ölkə hüdudlarından kənarda hüquq və mənafelərinin qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.

Совместная информация Службы Государственной Безопасности и Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики
Официальная информация 20 Январь 2025
Фарид Сафарли был возвращен в Азербайджан.
В соответствии с поручением Президента Азербайджанской Республики гражданин Азербайджанской Республики Сафарли Фарид Габиль оглу, задержанный в Исламской Республике Иран в 2023 году, 18.01.2025 года был  возвращен в Азербайджан в рамках международно-правового сотрудничества и взаимной процедуры.
Фарид Сафарли воссоединился со своей семьей после прохождения медицинского обследования.
И впредь будут приняты необходимые меры для защиты прав и интересов граждан Азербайджанской Республики за пределами страны.