Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin və Daxili İşlər Nazirliyinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 03 Fevral 2025
Terrorçu qruplaşma zərərsizləşdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası ərazisində beynəlxalq terror təşkilatları ilə əlaqəli olan radikal dini-ekstremist qruplaşma üzvlərinin terror-təxribat əməllərinin müəyyən edilməsi və qanunazidd fəaliyyətlərinin qarşısının alınması istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən birgə kompleks tədbirlər görülmüşdür.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə əvvəllər “Meşə qardaşları" adlı terror qruplaşmasının fəaliyyətində iştirak etdiyinə görə məhkum olunmuş Qədir Hacıyevin Qusar rayon sakinləri - Kamran Kərimxanov, Ümüd Güləliyev, Valerik Adilov, Riyad Səfərəliyev, Rövşən Laçınov, Nazim Zəkiyev və qeyriləri ilə cinayət əlaqəsinə girməsi, onların birlikdə Qusar rayonu ərazisində terror aktları hazırlamaları, həmin rayonun Hil, Cibir və Yasab kəndlərini əhatə edən meşə massivində yeraltı sığınacaqlar yaratmaları, bu sığınacaqları silah-sursat, partlayıcı maddələr, texniki qurğular və digər zəruri ləvazimatlarla təchiz etmələri təsbit olunmuşdur.
İlkin mərhələdə, qruplaşma üzvü olan Əlipaşa Kamilovun yeri müəyyən edildikdən sonra istintaqa cəlb edilməsi məqsədilə keçirilmiş əməliyyat zamanı o, Qusar şəhərində gizləndiyi ünvanda xüsusi təyinatlı əməkdaşlara silahlı müqavimət göstərərək 2 ədəd “RGO-78” markalı əl qumbarası atmış, nəticədə xüsusi təyinatlılardan biri yaralanmış, Əlipaşa Kamilov isə zərərsizləşdirilmişdir.
Davam etdirilən əməliyyat-axtarış və istintaq tədbirləri nəticəsində Cibir kəndi yaxınlığında yerləşən meşəlik ərazidə gizli şəkildə yaradılmış sığınacaqlar və saxlanc yerləri aşkar olunmuş, həmin yerlərdə gizlənən qanunsuz silahlı birləşmənin üzvləri - Qədir Hacıyev, Riyad Səfərəliyev, Valerik Adilov və Ümüd Güləliyev silahlı müqavimət göstərərək partlayıcı vasitələri işə salarkən məhv olmuşlar.
Aşkar edilmiş sığınacaqlara keçirilən baxış zamanı oradan partlayıcı qurğuların hazırlanması üçün nəzərdə tutulan torf, aseton, detonatorlar, məsafədən idarə edilə bilən partlayıcı mexanizmlər, qəlpə qismində istifadə edilən armatur və qurğuşun hissələri, 2 ədəd “Kalaşnikov” avtomatı, 3 ədəd ov tüfəngi, patronlar və avtomat güllələri, eləcə də beynəlxalq səviyyədə terror təşkilat kimi tanınmış qanunsuz silahlı birləşmənin simvolu olan bayraq müəyyən edilərək götürülmüşdür.
Həmçinin, görülmüş təxirəsalınmaz tədbirlərlə terrorçu qruplaşmanın üzvlərindən olan Nazim Zəkiyevin Hil kəndinin yaxınlığında yerləşən fermada, Kamran Kərimxanov və Rövşən Laçınovun isə Hil kəndi ərazisində gizlənmələri müəyyənləşdirilmiş və onlar hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarına qarşı silahlı müqavimət göstərərkən zərərsizləşdirilmişlər.
Araşdırmalarla cinayətkar birliyə daxil olan şəxslərin dairəsi, təşkilatlanma forması, təchizatı, planları ilə bağlı detallar və dəlillər müəyyən edilmişdir.
Qanunsuz olaraq amonium-nitrat, güclü yandırıcı xüsusiyyətə malik torf, detonatorlar və od ötürən qaytanlar əldə edib onlardan istifadə etməklə kustar üsulla partlayıcı qurğular hazırlayan və onları Qusar şəhərində yerləşən “Motel” adlı qonaq evində və onun yaxınlığındakı avtoyuma məntəqəsinin damında gizlədərək saxlayan Etibar Əhmədov qeyd olunan əməlləri davam etdirərkən həmin qurğuların partlaması nəticəsində xəsarət almışdır.
Habelə, Qusar rayon sakinləri olan Şərafəddin Mahmudov, Etibar Əhmədov və qeyrilərinin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmənin fəaliyyətində iştiraklarına, o cümlədən bu silahlı birləşməni partlayıcı maddələrlə və digər ləvazimatlarla təchiz etmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Qeyd olunan cinayətkar dəstənin üzvləri - Etibar Əhmədov, Rəhim Mirzəbəyov, David Rəşidov, Şərafəddin Mahmudov, Abugül Babayev və Elçin Əlirzayev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 28,214.2.1, 28,214.2.3, 28,214.2.6-cı (cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) halında odlu silahdan və silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə dini düşmənçilik, dini radikalizm və dini fanatizm zəminində terrorçuluğa hazırlıq) və digər maddələri ilə istintaqı aparılan cinayət işi üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilərək, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Совместная информация Службы Государственной Безопасности и Министерства Внутренних Дел Азербайджанской Республики
Официальная информация 03 Февраль 2025
Нейтрализована террористическая группировка.
Сотрудниками Службы Государственной Безопасности и Министерства Внутренних Дел приняты совместные комплексные меры по выявлению террористическо-провокационных действий и предотвращению противозаконной деятельности членов радикальных религиозно-экстремистских группировок на территории Азербайджанской Республики, связанных с международными террористическими организациями.
Оперативно-следственными мероприятиями было установлено, что Гадир Гаджиев, ранее судимый за участие в деятельности террористической группировки "Лесные братья", вступил в преступный сговор с жителями Гусарского района - Камраном Керимхановым, Умудом Гюлалиевым, Валериком Адиловым, Риядом Сафаралиевым, Ровшаном Лачиновым, Назимом Закиевым и другими, они вместе готовили теракты на территории Гусарского района, создали подземные убежища в лесном массиве, окружающим села Хиль, Джибир и Ясаб этого района, оснастили эти убежища оружием, взрывчатами веществами, техническими устройствами и другими необходимыми материалами.
На начальном этапе, после установления местонахождения члена группы Алипаши Камилова в ходе операции по его привлечению к следствию, в городе Гусар по адресу где скрывался, он оказав сопротивление сотрудникам спецназа бросил 2 ручные гранаты «РГО-78», в результате чего один из спецназовцев был ранен, а Алипаша Камилов был нейтрализован.
В результате проводимых операционно-поисковых и следственных мероприятий были обнаружены тайно созданные в лесной территории вблизи села Джибир убежища и места хранения, скрывавшиеся в этих местах члены незаконного вооруженного формирования - Гадир Гаджиев, Рияд Сафаралиев, Валерик Адилов и Умуд Гюлалиев оказав вооруженное сопротивление, подорвались в результате запуска взрывных устройств.
При осмотре обнаруженных укрытий были выявлены и изъяты торф, предназначенный для изготовления взрывных устройств, ацетон, детонаторы, дистанционно управляемые взрывные механизмы, арматура и свинцовые части, используемые в качестве шрапнели, 2 автомата Калашникова, 3 охотничьих ружья, патроны и автоматные пули, а также флаг, являющийся символом незаконного вооруженного формирования, признанного террористической организацией на международном уровне.
Также в результате принятых незамедлительных мер было выявлено, что член террористической группировки Назим Закиев скрывается на ферме недалеко от села Хиль, а Камран Каримханов и Ровшан Лачинов на территории села Хиль, они были нейтрализованы при сопротивлении сотрудникам правоохранительных органов.
Следствием были установлены детали и доказательства, связанные с кругом лиц, входящих в преступное сообщество, с их организационной формой, оснащением и планами.
Этибар Ахмедов, незаконно добывший нитрат аммония, торф с сильными горючими свойствами, детонаторы и огнепроводный шнур, изготовил из них кустарным способом взрывные устройства, которые он спрятал в гостевом доме «Мотель», расположенный в Гусаре и на крыше ближайшей автомойки, занимаясь указанными действиями получил увечья в результате детонации этих устройств.
Кроме того, были установлены обоснованные подозрения, что Шарафеддин Махмудов, Этибар Ахмедов и другие, являющиеся жителями Гусарского района, причастны к деятельности вооруженного формирования, не предусмотренной законодательством Азербайджанской Республики, в том числе к снабжению этого вооруженного формирования взрывчатами веществами и другими материалами.
Члены указанной преступной банды - Этибар Ахмедов, Рагим Мирзабеков, Давид Рашидов, Шарафеддин Махмудов, Абугюль Бабаев и Эльчин Алирзаев были привлечены к ответственности в качестве обвиняемых по расследуемому уголовному делу в соответствии со статьями 28,214.2.1, 28,214.2.3, 28,214.2.6 (подготовка к терроризму на почве религиозной вражды, религиозного радикализма и религиозного фанатизма с применением огнестрельного оружия и предметов, используемых в качестве оружия, в виде преступного сообщества (преступной организации) и другими статьями Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики, по решению суда, в отношении них была принята мера пресечения под стражу.