Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin və Daxili İşlər Nazirliyinin birgə məlumatı
Rəsmi məlumatlar 03 Fevral 2025
Terrorçu qruplaşma zərərsizləşdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası ərazisində beynəlxalq terror təşkilatları ilə əlaqəli olan radikal dini-ekstremist qruplaşma üzvlərinin terror-təxribat əməllərinin müəyyən edilməsi və qanunazidd fəaliyyətlərinin qarşısının alınması istiqamətində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən birgə kompleks tədbirlər görülmüşdür.
Həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri ilə əvvəllər “Meşə qardaşları" adlı terror qruplaşmasının fəaliyyətində iştirak etdiyinə görə məhkum olunmuş Qədir Hacıyevin Qusar rayon sakinləri - Kamran Kərimxanov, Ümüd Güləliyev, Valerik Adilov, Riyad Səfərəliyev, Rövşən Laçınov, Nazim Zəkiyev və qeyriləri ilə cinayət əlaqəsinə girməsi, onların birlikdə Qusar rayonu ərazisində terror aktları hazırlamaları, həmin rayonun Hil, Cibir və Yasab kəndlərini əhatə edən meşə massivində yeraltı sığınacaqlar yaratmaları, bu sığınacaqları silah-sursat, partlayıcı maddələr, texniki qurğular və digər zəruri ləvazimatlarla təchiz etmələri təsbit olunmuşdur.
İlkin mərhələdə, qruplaşma üzvü olan Əlipaşa Kamilovun yeri müəyyən edildikdən sonra istintaqa cəlb edilməsi məqsədilə keçirilmiş əməliyyat zamanı o, Qusar şəhərində gizləndiyi ünvanda xüsusi təyinatlı əməkdaşlara silahlı müqavimət göstərərək 2 ədəd “RGO-78” markalı əl qumbarası atmış, nəticədə xüsusi təyinatlılardan biri yaralanmış, Əlipaşa Kamilov isə zərərsizləşdirilmişdir.
Davam etdirilən əməliyyat-axtarış və istintaq tədbirləri nəticəsində Cibir kəndi yaxınlığında yerləşən meşəlik ərazidə gizli şəkildə yaradılmış sığınacaqlar və saxlanc yerləri aşkar olunmuş, həmin yerlərdə gizlənən qanunsuz silahlı birləşmənin üzvləri - Qədir Hacıyev, Riyad Səfərəliyev, Valerik Adilov və Ümüd Güləliyev silahlı müqavimət göstərərək partlayıcı vasitələri işə salarkən məhv olmuşlar.
Aşkar edilmiş sığınacaqlara keçirilən baxış zamanı oradan partlayıcı qurğuların hazırlanması üçün nəzərdə tutulan torf, aseton, detonatorlar, məsafədən idarə edilə bilən partlayıcı mexanizmlər, qəlpə qismində istifadə edilən armatur və qurğuşun hissələri, 2 ədəd “Kalaşnikov” avtomatı, 3 ədəd ov tüfəngi, patronlar və avtomat güllələri, eləcə də beynəlxalq səviyyədə terror təşkilat kimi tanınmış qanunsuz silahlı birləşmənin simvolu olan bayraq müəyyən edilərək götürülmüşdür.
Həmçinin, görülmüş təxirəsalınmaz tədbirlərlə terrorçu qruplaşmanın üzvlərindən olan Nazim Zəkiyevin Hil kəndinin yaxınlığında yerləşən fermada, Kamran Kərimxanov və Rövşən Laçınovun isə Hil kəndi ərazisində gizlənmələri müəyyənləşdirilmiş və onlar hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarına qarşı silahlı müqavimət göstərərkən zərərsizləşdirilmişlər.
Araşdırmalarla cinayətkar birliyə daxil olan şəxslərin dairəsi, təşkilatlanma forması, təchizatı, planları ilə bağlı detallar və dəlillər müəyyən edilmişdir.
Qanunsuz olaraq amonium-nitrat, güclü yandırıcı xüsusiyyətə malik torf, detonatorlar və od ötürən qaytanlar əldə edib onlardan istifadə etməklə kustar üsulla partlayıcı qurğular hazırlayan və onları Qusar şəhərində yerləşən “Motel” adlı qonaq evində və onun yaxınlığındakı avtoyuma məntəqəsinin damında gizlədərək saxlayan Etibar Əhmədov qeyd olunan əməlləri davam etdirərkən həmin qurğuların partlaması nəticəsində xəsarət almışdır.
Habelə, Qusar rayon sakinləri olan Şərafəddin Mahmudov, Etibar Əhmədov və qeyrilərinin Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmənin fəaliyyətində iştiraklarına, o cümlədən bu silahlı birləşməni partlayıcı maddələrlə və digər ləvazimatlarla təchiz etmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Qeyd olunan cinayətkar dəstənin üzvləri - Etibar Əhmədov, Rəhim Mirzəbəyov, David Rəşidov, Şərafəddin Mahmudov, Abugül Babayev və Elçin Əlirzayev Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 28,214.2.1, 28,214.2.3, 28,214.2.6-cı (cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) halında odlu silahdan və silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə dini düşmənçilik, dini radikalizm və dini fanatizm zəminində terrorçuluğa hazırlıq) və digər maddələri ilə istintaqı aparılan cinayət işi üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilərək, məhkəmənin qərarı ilə barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.

Joint information of the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan
Official 03 February 2025
The terrorist group has been neutralized.
Joint comprehensive measures have been taken by the employees of the State Security Service and the Ministry of Internal Affairs to identify terrorist and sabotage acts of members of radical religious-extremist groups affiliated with international terrorist organizations in the territory of the Republic of Azerbaijan and to prevent their illegal activities.
As a result of the implemented operational-investigative measures it was revealed that Gadir Hajiyev, previously convicted for participating in the activities of the terrorist group "Forest Brothers", in complicity with residents of the Gusar district - Kamran Karimkhanov, Umud Gulaliyev, Valerik Adilov, Riyad Safaraliyev, Rovshan Lachinov, Nazim Zakiyev and others, prepared terrorist acts in the territory of the Gusar district, created underground shelters in the forest area surrounding the villages of Hil, Jibir and Yasab of that district, and equipped these shelters with weapons, ammunition, explosives, technical devices and other necessary equipment.
At the initial stage, after determining the location of Alipasha Kamilov, a member of the group, during an attempt to bring him under investigation, he showed armed resistance to special forces servicemen at the address where he was hiding in the city of Gusar and threw 2 "RGO-78" hand grenades, as a result of which one of the special forces officers was injured and Alipasha Kamilov was neutralized.
As a result of the ongoing operational-search and investigative measures, shelters and storage areas secretly created in a forest area near the village of Jibir were discovered, and members of the illegal armed group hiding in those places - Gadir Hajiyev, Riyad Safaraliyev, Valerik Adilov and Umud Gulaliyev - were killed while offering armed resistance and setting off explosive devices.
During the inspection of the discovered shelters, peat intended for the preparation of explosive devices, acetone, detonators, remotely controlled explosive mechanisms, fittings and lead parts used as shrapnel, 2 Kalashnikov assault rifles, 3 shotguns, cartridges and assault rifle bullets, as well as a flag, the symbol of an illegal armed group recognized as a terrorist organization at the international level were identified and seized.
Also, the immediate measures taken revealed that members of the terrorist group Nazim Zakiyev was hiding in a farm near the village of Hil and Kamran Karimkhanov and Rovshan Lachinov were hiding in the village of Hil and after showing armed resistance to the law enforcement agents they were neutralized.
The investigations established details and evidence regarding the circle of individuals included in the criminal group, their organizational form, equipment, and plans.
Etibar Ahmadov, who illegally obtained ammonium nitrate, highly flammable peat, detonators, and fire-carrying cords and used them to make homemade explosive devices and hid them in the “Motel” guest house in Gusar and on the roof of a nearby car wash, was injured as a result of the explosion of those devices while continuing the aforementioned actions.
In addition, reasonable suspicions have been established that Sharafeddin Mahmudov, Etibar Ahmadov and others, all residents of Gusar district, participated in the activities of an armed group prohibited by the legislation of the Republic of Azerbaijan, including supplying this armed group with explosives and other equipment.
The members of the aforementioned criminal group - Etibar Ahmadov, Rahim Mirzabeyov, David Rashidov, Sharafeddin Mahmudov, Abugul Babayev and Elchin Alirzayev - were brought to justice as defendants in a criminal case under investigation with articles 28,214.2.1, 28,214.2.3, 28,214.2.6 (preparation for terrorism on the basis of religious hostility, religious radicalism and religious fanaticism by using firearms and objects used as weapons in the case of a criminal association (criminal organization)) and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, and a preventive measure of arrest was chosen for them by the court decision.