Rəsmi məlumatlar 18 Mart 2025
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinə aid videomateriallar yaymış şəxs istintaqa cəlb edilmişdir.
17 mart 2025-ci ildə sosial şəbəkələrin xarici seqmentində Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədində guya hərbi əməliyyatlar keçirilməsi ilə bağlı tədbirlərin görüldüyü iddia olunmaqla, Azərbaycan Ordusuna məxsus hərbi texnikanın hərəkəti barədə videogörüntülər yayılmışdır.
Faktla əlaqədar, Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində cinayət işi başlanılmış, aparılmış ilkin araşdırmalar nəticəsində yayımlanmış videokadrların 27 fevral 2025-ci il tarixinə aid olduğu təsbit edilmişdir.
Müəyyənləşdirilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, 2007-ci il təvəllüdlü Rüstəmov Səməd Bəhman oğlu 27 fevral 2025-ci ildə Gədəbəy rayonu ərazisində Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinə məxsus hərbi texnikanın hərəkətinin videoçəkilişini aparmış və qanunla yayılması qadağan olunan bu videomaterialı 15 mart 2025-ci ildə özünün “TikTok” sosial şəbəkəsindəki səhifəsində paylaşmışdır. Bundan sonra, həmin videogörüntülərə sosial şəbəkələrdə fərqli dövrlərə aid videokadrlar əlavə edilməklə, həqiqəti əks etdirməyən müxtəlif xəbərlərin istinad mənbəyi olaraq nümayiş etdirildiyi müəyyən olunmuşdur.
Görülən təxirəsalınmaz tədbirlərlə Səməd Rüstəmov saxlanılaraq istintaqa cəlb olunmuş, həmin videogörüntüləri çəkdiyi mobil telefon maddi sübut kimi götürülmüşdür.
Bir daha bildirilir ki, Azərbaycan Ordusunun hərbi birləşmələri, onların dislokasiyası, yerdəyişmələri, döyüş və səfərbərlik hazırlığı, silahları, hərbi texnikası ilə bağlı videokadrların çəkilib internet informasiya ehtiyatında, o cümlədən sosial şəbəkələr vasitəsilə yayımlanması cinayət məsuliyyəti yaradır və belə əməllərə yol verən şəxslər barəsində qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş hüquqi tədbirlərin görülməsi təmin ediləcəkdir.

Официальная информация 18 Март 2025
Лицо, распространившее видеоматериалы, относящиеся к Вооруженным силам Азербайджанской Республики, привлечено к следствию.
17 марта 2025 года в зарубежном сегменте социальных сетей распространились видеозаписи, на которых зафиксировано передвижение военной техники, принадлежащей Вооруженным силам Азербайджана, якобы с целью принятия мер по проведению военных операций на государственной границе Азербайджанской Республики.
В связи с фактом, Службой Государственной Безопасности Азербайджанской Республики было возбуждено уголовное дело, в результате предварительного расследования было установлено, что обнародованные видеокадры датируются 27 февраля 2025 года.
Было установлено, что гражданин Азербайджанской Республики Рустамов Самед Бахман оглу, 2007 года рождения, 27 февраля 2025 года снял на видео передвижение военной техники Вооруженных сил Азербайджанской Республики на территории Гедабекского района и 15 марта 2025 года опубликовал этот видеоматериал, распространение которого запрещено законом, на своей странице в социальной сети «TikTok». Впоследствии к этим видеозаписям в социальных сетях были добавлены кадры, относящиеся к разным периодам, и они стали источником ссылок для различных новостей, не соответствующих действительности.
В результате принятых неотложных мер Самед Рустамов был задержан и привлечен к следствию, а мобильный телефон, которым он сделал видеозаписи, был изъят в качестве вещественного доказательства.
Вновь указывается, что съемка и распространение в интернет-ресурсах, в том числе через социальные сети, видеокадров, связанных с военными подразделениями Азербайджанской армии, их дислокацией, перемещением, боевой и мобилизационной подготовкой, вооружением и военной техникой, влечет за собой уголовную ответственность, в отношении лиц, допускающих такие действия, будут приняты правовые меры, предусмотренные законодательством.