Tədbirlər 09 Oktyabr 2025
Oktyabrın 9-da Azərbaycan Respublikası Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının (Dövlət Komissiyası) təşkilatçılığı və müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən təsisatların nümayəndələrinin iştirakı ilə İtkin düşmüş şəxslər üzrə Bakı Dialoqu çərçivəsində “İtkin düşmüş şəxslər probleminin həlli üçün səylərin birləşdirilməsi və əməkdaşlığın genişləndirilməsi” mövzusunda növbəti beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciəti oxunmuş, daha sonra Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) rəisi, Dövlət Komissiyasının sədri Əli Nağıyev çıxış etmişdir.
Xidmət rəisi itkin düşmüş şəxslərlə bağlı artıq üçüncü ildir təşkil olunan beynəlxalq tədbirin məqsəd və əhəmiyyəti barədə məlumat vermiş, Prezident İlham Əliyevə konfransın keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirərək, itkin düşmüş vətəndaşlarımızın taleyinin aydınlaşdırılması məsələsində dövlətimizin başçısının qətiyyətli və prinsipial mövqeyini qeyd etmişdir.
Hazırda Dövlət Komissiyasında 3990 nəfərin itkin şəxs kimi qeydiyyata alındığını, bu vaxtadək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılmış qazıntılar zamanı aşkarlanmış 29 kütləvi məzarlıqdan 218 şəxsə aid olduğu ehtimal edilən meyit qalıqlarının müəyyən olunaraq ekshumasiya edildiyini vurğulayan DTX-nin rəisi Əli Nağıyev itkin düşmüş şəxslərdən artıq 187 nəfərinin şəxsiyyətinin eyniləşdirilərək ailələrinə təhvil verildiyini, habelə axtarış-qazıntı işləri nəticəsində Ağdərə rayonunun Ballıqaya kəndi ərazisində növbəti kütləvi məzarlığın aşkarlandığını diqqətə çatdırmışdır.
Dövlət Komissiyasının sədri 8 avqust 2025-ci il tarixində Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində paraflanmış “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş” layihəsinin 9-cu maddəsinin itkin şəxslərin taleyinin müəyyən edilməsi sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin həyata keçirilməsini nəzərdə tutduğunu, Azərbaycanın və Ermənistanın aidiyyəti dövlət komissiyaları arasında son vaxtlarda mütəmadi əsasda davam edən təmasların, həmçinin müvafiq beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsinin bu işə töhfə vərəcəyinə ümidvar olduğunu demişdir.
Sonra konfransın mövzusu ilə bağlı digər iştirakçılar çıxış etmiş və panel sessiyalar olmuş, Dövlət Komissiyası ilə Bosniya və Herseqovinanın İtkin düşmüş şəxslər İnstitutu arasında əməkdaşlıq Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilmişdir.

Events 09 October 2025
On October 9th, another international conference on “Uniting efforts and enhancing cooperation for addressing the issue of missing persons” was held within the framework of the Baku Dialogue on Missing Persons, organized by the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing persons of the Republic of Azerbaijan (State Commission) and with the participation of representatives of institutions operating in the relevant field.
First, the address of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the participants of the international conference was read, then the Chief of the State Security Service (SSS), Chairman of the State Commission, Mr. Ali Naghiyev, made a speech.
The Chief of the Service informed about the purpose and importance of the international event on missing persons, which is being organized for the third year, expressed gratitude to the President Ilham Aliyev for his support in holding the conference, and noted the resolute and principled position of our Head of State on the issue of clarifying the fate of our missing citizens.
Highlighting, that the State Commission currently has 3,990 people registered as missing persons and the remains of 218 people believed to belong to them have been discovered and exhumed from 29 mass graves discovered during excavations in the liberated territories, the Chief of the SSS, Mr. Ali Naghiyev, brought to the attention that 187 of the missing persons have been identified and handed over to their families and that another mass grave has been discovered in the Balligaya village of the Aghdere region as a result of search and excavation activities.
The Chairman of the State Commission stated that Article 9 of the draft “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia” initialed on August 8, 2025 in Washington, the capital of the United States of America provides for the implementation of mutual activities in the field of determining the fate of missing persons and he expressed hope that contacts between the relevant state commissions of Azerbaijan and Armenia which have been ongoing on a regular basis recently, as well as the expansion of cooperation with relevant international organizations, will contribute to this process.
Lateron, other participants made speeches on the topic of the conference, panel sessions were held, and a signing ceremony of the Memorandum of Cooperation between the State Commission and the Missing Persons Institute of Bosnia and Herzegovina was held.